Македонија - Во Бугарија бегаат и студенти по медицина

Поради ниските плати и лошите услови за работа, дипломираните лекари се почесто среќата си ја бараат во странство, а државата нема стратегија да спречи ситуација во која ќе останеме без медицински кадар. Но, затоа нашите соседни држави веќе имаат план како да ги земат под свое, не само дипломираните туку и младите луѓе од земјава што сакаат да студираат медицина. Според извори на „Време“, на есен на Медицинскиот факултет во Софија ќе се запишат 1.000 студенти од Македонија, без да полагаат приемни испити, без партиципација и со многу други поволности. Наспроти незаинтересираноста на нашата држава, бугарскиот премиер Бојко Борисов изјавил дека сите странци што учат на Бугарија треба да бидат задржани да работат таму за да се компензира одливот на кадри во Западна Европа. Како што дознава „Време“, студентите што ќе се запишат на Софискиот универзитет не само што нема да полагаат испити и нема да плаќаат партиципација туку ќе земаат стипендии, ќе добиваат бесплатни купони за храна во студентските мензи, а ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 56 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Во Бугарија бегаат и студенти по медицина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: