Власта ги блокира А1, „Шпиц“ и „Време“, новинарите од синоќа пред владата

Редакциите на А1 телевизија и на дневните весници „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ донесоа одлука од синоќа да емитуваат и да подготвуваат вести на улица, пред Владата - ова е реакција на одлуката со која истражниот судија ги блокираше сите фирми на Перо Наков и со тоа изврши финален удар врз критички настроените медиуми. Сите сметки на фирмите за кои се води истрага во случајот „Пајажина“, а како што неофицијално дознаваме и приватните сметки на осомничените, се блокирани. До вчера доцна попладне, во А1 телевизија, во „Плус продукција“, издавачот на дневните весници „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“, како и во печатницата „Мисирков“, не беше стасано решението на истражниот судија Владимир Туфегџиќ, за причините за блокирањето на сметките. Редакциите за оваа драконска одлука, со која практично се запира работењето на медиумите, дознаа од Тутунска банка, каде што се депонирани сметките на овие фирми. Решението на истражниот судија, како што неофицијално дознаваме, било по барање на обвинителот, и тоа ...
| | веќе видена | слични

Обидот на Владата да ги замолчи највлијателните медиуми, телевизијата „А1“ и весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“, е губење на демократскиот амбиент, но и судски преседан што досега не е забележан во едно демократско општество. Ова е заклучокот на стручњаците по блокирањето на сметките на телевизијата, но и на „Плус продукција“, која ги издава трите дневни весници. Сметките се блокирани по барање на јавната обвинителка Гордана Гешкоска, а по одлука на истражниот судија Владимир Туфегџиќ. Со замрзнувањето на сметките, медиумите се пред затворање, што е класичен атак врз слободата на говорот, удар врз демократијата и обид за замолчување на сите што ја претставуваат реалната состојба во земјата. - Надлежните, во овој случај, морале да бидат повнимателни затоа што станува збор за медиуми, а не за мала продавница. Секое затворање медиуми не е добро, без разлика зошто се затвораат, бидејќи за функционирање на јавната дебата се потребни медиуми. Загуба за секоја демократија и држава е кога некој медиум ќе се ...
| | веќе видена | слични

Инаку, во интервју дадено за А1 телевизија, Амбасадорот Рикер потенцираше дека слободата на медиумите, еднаквото спроведување на законот и виталното граѓанско општество во кое сите граѓани би имале еднакво учество се вредности кои САД и евроатлантското семејство ги сфаќаат многу сериозно. „Важно е да се има во предвид дека постапките да се затвори независна телевизија, која има критички став кон владата ќе повлече многу нови прашања. И тоа прашања и од страна на набљудувачите и тие кои гледаат телевизија“, изјави Филип Рикер, американски амбасадор, за А1 телевизија. На прашање за негов коментар околу шпекулациите за обид на власта за затворање на А1 телевизија, Амбасадорот Рикер со следниот одговор. „Ако се појават напори, директни или индиректни да се затвори некоја телевизија врз основа на постапките кои се можеби дел од телевизијата, ќе се појават други проблеми. Тоа се две различни прашања. Независните медиуми треба да имаа слобода на информирање, да имаат различен ста, со други зборови да ...
| | веќе видена | слични

Власта вчера го зададе последниот удар за затворање на телевизијата „А1“ и на весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“, со блокирање на сите сметки на фирмите што ги издаваат овие медиуми, како и на печатницата „Крсте П. Мисирков“. Решението за блокирање на сметките е испорачано од истражниот судија до банката, но ниту еден од медиумите, односно фирмите, немаат добиено никакво образложение од судот кои се причините за блокирање на сметките. Доколку оваа ситуација остане вака, тоа значи дека телевизијата „А1“ и весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ нема да можат да функционираат веќе. Новинарите од овие медиуми од синоќа се преселија пред Владата, а телевизијата „А1“ својата програма ќе ја емитува од Илинденска бб. Ударот дојде само еден ден откако американскиот амбасадор во земјава Филип Рикер, преку интервју за „А1“, побара правда наместо политика за случајот со медиумите на Перо Наков бб. Со тоа, спротивно на сите предупредувања од стручната јавности и од меѓународните претставници, засега е оневозможено ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Шпанскиот ас, Рафаел Надал одигра квалитетно на овогодинешното издание на Вимблдон на кое како и лани дојде до полуфиналето во кое подобар од него беше Рожер ...
сите 290 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Еден пријавил па почнала истрагата, но по обелоденувањето на случајот и некои други бизнисмени пријавиле во Јавното бвинителство дека биле уценувани. Во ...
сите 364 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерска средба најверојатно нема да има. Извори од СДСМ синоќа брифираа дека лидерот Зоран Заев им соопштил на сопартијците дека форматот на средбата без ...
сите 309 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Власта ги блокира А1, „Шпиц“ и „Време“, новинарите од синоќа пред владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: