Со законот за медиуми ќе ни остане само МТВ

Здружението на новинари забележува дека законот треба да се донесе во редовна постапка, што значи прво да се разгледа потребата, а потоа да се оди на усвојување. Новиот закон за медиуми, кој е во подготовка и со кој се зголемува контролата на власта врз своето работење и известување, ја крена „рачната“ во јавноста. Здружението на новинари забележува дека законот треба да се донесе во редовна постапка, што значи прво да се разгледа потребата, а потоа да се оди на усвојување. - На 24 јануари, делегација на ЗНМ се сретна со Димитар Буковалов, раководител на секторот за комуникации во Министерството за транспорт и врски, каде што разговаравме за новиот закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Тој ни претстави третина од текстот на законот и најави дека многу бргу ќе го имаат целиот закон. Во тој текст немаше ништо од она за што известуваше А1, освен делот за преведување на програмите - вели Насер Селамни, претседател на ЗНМ. Од Македонскиот институт за медиуми (МИМ) велат дека ...
| | веќе видена | слични

Место ред, новиот закон за медиуми ќе донесе поголем хаос во медиумскиот простор. Неколку одредби од него се скандалозни и неприфатливи, како што е намерата телевизиите што емитуваат програма на јазиците на етничките заедници задолжително да обезбедат превод на македонски јазик, како и зголемените ингеренции на Советот на радиодифузија во контролата на тоа што го емитуваат медиумите. Вака уредниците на телевизиите ги коментираат најавите на Министерството за транспорт и за врски дека подготвува нов закон за радиодифузија, кој, според нив, ќе го бетонира досега прикриеното мешање на власта во работата на медиумите. Мухамед Зекири, главниот и одговорен уредник на телевизија „Алсат“, вели дека не сака да поверува дека може да биде донесен ваков закон. - Законот е неприфатлив и ќе не врати 50 години. Невозможно е да се донесе закон со кој ќе се регулира работата на медиумите, без во неговото изработување да бидат вклучени самите медиуми и новинари - вели Зекири. Младен Чадиковски, главниот и одговорен уредник на ...
| | веќе видена | слични

Останато

И сега, за името е или не е, прашува членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Тони Михајловски, коментирајќи ја видеопораката на франсускиот рпетседател Емануел Макрон, кој ...
| | веќе видена

Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд куќата на скопскиот ...
сите 32 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Имaме сознанија дека се работи за непријатни измени на Уставот, односно за нови амандмани кои се спремаат за да се измени Уставот, но се кои се кријат од ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со законот за медиуми ќе ни остане само МТВ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: