Со законот за медиуми ќе ни остане само МТВ

Здружението на новинари забележува дека законот треба да се донесе во редовна постапка, што значи прво да се разгледа потребата, а потоа да се оди на усвојување. Новиот закон за медиуми, кој е во подготовка и со кој се зголемува контролата на власта врз своето работење и известување, ја крена „рачната“ во јавноста. Здружението на новинари забележува дека законот треба да се донесе во редовна постапка, што значи прво да се разгледа потребата, а потоа да се оди на усвојување. - На 24 јануари, делегација на ЗНМ се сретна со Димитар Буковалов, раководител на секторот за комуникации во Министерството за транспорт и врски, каде што разговаравме за новиот закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Тој ни претстави третина од текстот на законот и најави дека многу бргу ќе го имаат целиот закон. Во тој текст немаше ништо од она за што известуваше А1, освен делот за преведување на програмите - вели Насер Селамни, претседател на ЗНМ. Од Македонскиот институт за медиуми (МИМ) велат дека ...
| | веќе видена | слични

Место ред, новиот закон за медиуми ќе донесе поголем хаос во медиумскиот простор. Неколку одредби од него се скандалозни и неприфатливи, како што е намерата телевизиите што емитуваат програма на јазиците на етничките заедници задолжително да обезбедат превод на македонски јазик, како и зголемените ингеренции на Советот на радиодифузија во контролата на тоа што го емитуваат медиумите. Вака уредниците на телевизиите ги коментираат најавите на Министерството за транспорт и за врски дека подготвува нов закон за радиодифузија, кој, според нив, ќе го бетонира досега прикриеното мешање на власта во работата на медиумите. Мухамед Зекири, главниот и одговорен уредник на телевизија „Алсат“, вели дека не сака да поверува дека може да биде донесен ваков закон. - Законот е неприфатлив и ќе не врати 50 години. Невозможно е да се донесе закон со кој ќе се регулира работата на медиумите, без во неговото изработување да бидат вклучени самите медиуми и новинари - вели Зекири. Младен Чадиковски, главниот и одговорен уредник на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 357 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 226 | | | веќе видена

Точно една недела откако поранешниот премиер Никола Груевски објави дека е во Будимпешта, македонското министерство за правда во Унгарија го испрати барањето ...
сите 264 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 46 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Пред да избега за Будимпешта, бившиот премиер Никола Груевски ги испразнил своите банкарски сметки во Македонија, подигајќи ги сите 200.000 евра што ги имал на ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со законот за медиуми ќе ни остане само МТВ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: