Кој го напаѓа шефот, ќе јаде ќотек!

„Ти ли ќе го напаѓаш шефот“, му викнал познатиот вмровец Марјан Јованов на пратеникот Андреј Жерновски и го удрил со тупаница. Присебниот пратеник избегнал поголем инцидент, но ќе тужи. Марјан Јованов, поранешниот директор на Дирекцијата за нафтени резерви, кадар на ВМРО-ДПМНЕ, прексиноќа со тупаници го нападнал пратеникот на ЛДП Андреј Жерновски. Гостите, со брза интервенција, спречиле поголем инцидент, јави А1 телевизија. Настанот се случил во еден скопски ресторан, каде што Јованов и Жерновски случајно се сретнале. Иритиран од пратеничките прашања на Жерновски, упатени до премиерот Никола Груевски, пред два дена од собраниската говорница, Јованов прво почнал да го навредува, а потоа сакал и со тупаници да се пресмета со пратеникот. Според А1, го удрил еднаш, но тогаш од соседните маси срипале гостите и спречиле Јованов да продолжи да го тепа Жерновски. - Господинот очигледно беше под дејство на алкохол. Прво почна со вербални напади на политичка основа. Го игнорирав, бидејќи не сакав да се ...
| | веќе видена | слични

Инцидентот во кој поранешниот директор на Дирекцијата за нафтени резерви Марјан Јованов физички го нападнал пратеникот од ЛДП, Андреј Жерновски, бидејќи го навредувал неговиот „шеф“ Груевски, е лош сигнал за тоа какви ќе бидат претстојните предвремени избори. Демонстрацијата на сила за да се манифестира лојалноста кон лидерот е подгревање на и така тензичната политичка атмосфера, која, ако не се смират страстите, ќе резултира со немири на изборите и буквална битка со неистомислениците. Имајќи предвид дека премиерот Груевски на некој начин веќе го најави изборниот слоган на ВМРО-ДПМНЕ, „реформска или транзициска Македонија“, може да се заклучи дека оваа битка на вмровците ќе биде насочена, пред се, кон политичките противници, кон нивните дела и личности. Во оваа предизборна кампања ќе изостанат евроатлантските аспирации на земјава и нејзиниот економски просперитет, а ќе се наметне битката на суетите. Оттука, посочуваат аналитичарите, линијата на поделба меѓу предавници и патриоти, која веќе е изразена во ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот на ЛДП, Андреј Жерновски, во петокот бил нападнат од Марјан Јованов, поранешен директор на Дирекцијата за нафтени резерви, во еден угостителски локал во Скопје. Според очевидците на настанот, Жерновски бил удиран со тупаници, а поголем инцидент бил спречен само благодарение на гостите што го спречиле Јованов да продолжи со удирањето. Марјан Јованов, наводно, бил револтиран од прашањата што пратеникот Жерновски му ги поставил на премиерот Никола Груевски на седница на Собранието на РМ, а се' почнало по вербалните напади кон пратеникот Жерновски. На инцидентот, како што потврди и самиот Жерновски за една скопска телевизија, му претходеле изјави на Јованов со кои требало да го заштити својот шеф, а потоа тој и физички се нафрлил врз него. (Љ.С.)
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 165 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој го напаѓа шефот, ќе јаде ќотек!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: