Лекарскиот немукает и „шетањето“ заеднички ја умреле трудницата

Министерот за здравство ги брани лекарите и ги обвинува пациентите, но зад превезот на тајноста лекарската фела, сепак, ги обвинува своите припадници. Лекарска негрижа, ненавремено откривање на свинскиот грип, шетање од болница во болница. Ова се главните причини за смртта на 25-годишната кичевчанка, која беше во шестиот месец од својата бременост, неофицијално дознава „Шпиц“. Пациентката уште во почетокот на февруари имала симптоми на вирусно заболување, но сепак тоа не било забележано од страна на лекарите во Кичево, Охрид и Струга кај кои била препраќана, а не бил даден ниту лекот „тамифлу“. Последните десет дена пред да почине, откако го изгубила бебето, ги поминала со влошена здравствена состојба на скопската Инфективна клиника, каде што според информациите од таму, завчера починала. Според неофицијални информации од клиниката, шестмина пациенти починаа од грипот од типот А (Х1Н1) во текот на викендот, но информациите во јавноста излегоа три дена подоцна. Многу прашања остануваат нејасни: Зошто ...
| | веќе видена | слични

Трудницата што умре од грип една недела матичниот лекар ја лекувал со чај од бел слез и со витамини. Од Кичево, каде што живеела, била препратена во болницата во Струга и по две недели талкање дошла на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Иако, според препораките, антивирусниот лек „тамифлу“треба да се земе во првите 48 часа од добивањето на симптомите, според податоците на Институтот за јавно здравје таа воопшто не го примила тој лек, се додека не била донесена на Инфективната клиника. Слично било и со починатиот затвореник, кој прво бил на Клиниката за токсикологија, па на Ендокринологија и дури по една недела бил однесен на Инфективна. Во неговите податоци стои дека примал антибиотик, но не пишува дека му бил даден „тамифлу“. Не една, како што тврдеше Министерството за здравство, туку две од починатите се од специјалниот завод во Демир Капија. Иако биле лекувани со друга терапија, „тамифлу“ добиле откако ништо друго не им помогнало. Од извори во Институтот за јавно здравје неофицијално дознаваме ...
| | веќе видена | слични

Ако во минатата грип-сезона нé бомбардираа со информации за вирусот и со препораки за заштита од него, годинава комисијата за пандемски грип се јавува еднаш неделно Граѓаните опуштени, здравствените власти полуактивни, вакцинацијата мртва, а комисијата за пандемски грип проверува како биле лекувани последните шест починати. Во вакви услови грипот ни зема 15 жртви. Некои од грипосаните се јавувале на лекар дури откако болеста ќе кулминира, па еден бил донесен мртов на клиниката за инфективни болести. Ако во минатата грип-сезона нé бомбардираа со информации за вирусот и со препораки за заштита од него, годинава комисијата за пандемски грип се јавува еднаш неделно. Кој потфрли пред грипот? Оваа грип-сезона во центрите за јавно здравје се вакцинирале околу 16.200 граѓани, што е помалку од лани, кога заштита примија околу 16.800 граѓани. Вакцината тогаш беше бесплатна. Прим. д-р Јованка Костовска, претседателка на комисијата за пандемски грип, смета дека вирусот го потцениле и здравствените работници и ...
| | веќе видена | слични

Поголемиот број од жртвите на грип доцна примиле „тамифлу“. Како што дознаваме, лекот што ја спречува брзата прогресија на болеста пациентите го добиле дури кога стасале на Инфективната клиника. Ова може да е дополнителен фактор за брзо влошување на здравствената состојба на заболените, па во таков случај не можат да помогнат ни лекарите од клиниката. Процените се дека досега се потрошени само околу 8 отсто од количините „тамифлу“, што укажува дека матичните лекари многу малку го препишуваат или, пак, дека болните навреме не се јавиле ниту на матичен лекар. Од Инфективната клиника ни потврдија дека голем дел од болните кои доаѓаат кај нив претходно не примале „тамифлу“, иако се потешки случаи. „Не можам да кажам колку проценти од болните дошле без препишана терапија ’тамифлу‘, но има такви случаи“, вели д-р Сања Маринковиќ, портпаролка на Инфективна клиника. Но, останува сомневањето дали болните со грип добро се водат додека се на респиратор, особено што на Одделот за интензивна нега на Инфективната клиника ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 232 | | | веќе видена

Соопштение на СДСМ Наместо да шират лажни вести за Договорот ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски треба да кажат дали ќе учествуваат на референдумот во недела. ...
сите 249 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за се освен за содржината на договорот. Второ дека бегаат од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека немаат ...
сите 115 | | | веќе видена

Во петок ќе имам состанок во Министерството за финансии на кој дефинитивно ќе утврдиме дали ќе има ребаланс на Буџетот или не и ако го правиме кога ќе го ...
сите 67 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 155 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лекарскиот немукает и „шетањето“ заеднички ја умреле трудницата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: