Како од плата се збогати Тодоровски?

Љупчо Тодоровски, директор на Бирото за јавна безбедност, не ја пријавил хациендата од речиси 2.000 квадратни метри во Антикорупциската комисија, објави телевизија А1. Според информациите, Тодоровски пријавил дека во 2005 година во Скопско, купил земјоделско земјиште за 155.000 денари. Од имот од 1.900 квадратни метри, 50 проценти се на негово име, но никаде не напишал дека на земјоделското земјиште, во време кога е висок полициски функционер, направил луксузна вила. Освен вилата од скап камен, на ранчот на Тодоровски има и уште неколку објекти кои се во градба. Ниту една од градбите не се пријавени во анкетниот лист на Тодоровски. Како се збогатил директорот на БЈБ и дали сето изградено му е од функционерската плата?, прашуваат од телевизијата. Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска вели дека таа работа треба да ја заврши Комисијата за спречување корупција. - Во принцип, МВР води евиденција за имотната состојба на вработените, додека за имотната состојба на функционерите, ...
| | веќе видена | слични

Државната комисија за спречување корупција вчера почна истрага за тврдењата на опозицијата, според кои директорот на Бирото за јавна безбедност, Љупчо Тодоровски, има непријавен имот. Станува збор за наводната дивоградба на плацот од 1.900 квадратни метри во скопската населба Горно Нерези, за која опозицијата приложи фотографија. Претседателот на Комисијата, Илми Салами, вчера информира дека писмено побарале од Тодоровски да им одговори дали обвинувањата на опозицијата се вистинити и дали тој навистина ја изградил таа куќа. - Според законската процедура, доколку Тодоровски криел имот, ќе одговара прекршочно. Доколку се докаже дека имотот не можел да го стекне со неговата плата, ќе треба да одговара кривично, за неосновано богатење - вели Селами. Претседателот Селами појаснува дека за да ја разоткријат вистината, Комисијата го отворила анкетниот лист на Тодоровски и направила споредба со сите објавени наводи во медиумите. - Во анкетниот лист Тодоровски пријавил дека во 2005 година во Скопско купил земјоделско ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 185 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 137 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Од оваа ноќ јужните предели на Европскиот Континент вклучувајќи го и Балканот ќе потпаднат под влијание на силниот циклон Марко кој се развива некаде над ...
сите 204 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша кришум се врати од Кина и отиде на снимањето на Ѕвездите на Гранд, каде не се одвојувала од својот телефон и лекарствата.Таа цело време е под ...
сите 228 | | | веќе видена

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува ...
сите 327 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 14 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како од плата се збогати Тодоровски?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: