Македонија - Судот се фати во сопствената пајажина

Однапред подготвениот записник за случајот „Пајажина“ е преседан во судството, кој сведочи за самоволието, нестручноста и за непрофесионалноста на третата власт. Тоа е коментарот на адвокатскиот тим на обвинетите во случајот „Пајажина“, но и на познавачите на правото, по откривањето на однапред подготвениот записник за главниот претрес, кој воопшто не се одржал. Се уште вџашени од постапката, бранителите на обвинетите најавуваат дека ќе ги употребат сите расположиви механизми за да се утврди одговорност за сериозното прекршување. Образложението на судијката Павлина Христова, која од изоставување ја спаси експресната реакција на претседателката на Кривичниот суд, Лидија Неделкова, дека станува збор за техничка грешка поради компјутерската програма „акмис“ според познавачите е само неуспешен изговор бидејќи во таа програма може да бидат заведени насоките, но не и содржината на записниците. - Многу институции ја користат таа програма, меѓутоа во неа може да ја има само структурата, односно насоките во кои ќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 304 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 226 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Судот се фати во сопствената пајажина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: