Судењата од септември ќе се снимаат тонски

Во скопскиот Основен суд 2 во четвртокот се одржа првата симулација на судење на кое се употреби инсталираната опрема за тонско снимање на судските рочишта На презентацијата присуствува судии министерот за правда Михајло Маневски и претставници на УСАИД со чија помош е набавена и инсталирана опремата. Ова се дел од мерките за подготовка на судниците за примена на Законот за парнична постапка кој ќе почне да се применува од септември годинава. „Извршена е едукација на 450 лица , опремени се 80 судници , каде главните расправи ќе бидат тонски снимани. Набавени се 60 илјади цеде-а и се обучени судии и техничари за раководење со техниката”, изјави министерот Михајло Маневски на денешната презентација. Интензивно се работи и на опремување на судовите во делот каде се работи кривичната материја. Планирано е до октомври 2012 година да се заврши и таа процедура. Тоа значи дека и тие судења ќе се снимаат. Граѓаните во иднина ќе може да достават тужба и по електронски пат. Проектот чини над 320 илјади долари.
| | веќе видена | слични

Судниците во Основниот суд Скопје 2 од вчера се опремени за тонско снимање и за следење на судските процеси. Министерот за правда, Михајло Маневски, посочи дека покрај тоа што судовите се технички подготвени според новите закони, едукативно се подготвени и судиите и адвокатите. - Долгите судски постапки ќе отидат во историјата и сега ќе имаме ефективни парнични постапки, а парниците во судниците ќе се снимаат и со 400 микрофони, 450 слушалки и на повеќе од 63.000 цедеа - изјави Маневски. За опремување на судниците се потрошени повеќе од 320.000 долари, кои се дадени како поддршка од УСАИД. Маневски најави дека до ноември в година за тонско снимање на судските процеси целосно ќе биде опремен и кривичниот суд.
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 51 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Судењата од септември ќе се снимаат тонски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: