Судењата од септември ќе се снимаат тонски

Во скопскиот Основен суд 2 во четвртокот се одржа првата симулација на судење на кое се употреби инсталираната опрема за тонско снимање на судските рочишта На презентацијата присуствува судии министерот за правда Михајло Маневски и претставници на УСАИД со чија помош е набавена и инсталирана опремата. Ова се дел од мерките за подготовка на судниците за примена на Законот за парнична постапка кој ќе почне да се применува од септември годинава. „Извршена е едукација на 450 лица , опремени се 80 судници , каде главните расправи ќе бидат тонски снимани. Набавени се 60 илјади цеде-а и се обучени судии и техничари за раководење со техниката”, изјави министерот Михајло Маневски на денешната презентација. Интензивно се работи и на опремување на судовите во делот каде се работи кривичната материја. Планирано е до октомври 2012 година да се заврши и таа процедура. Тоа значи дека и тие судења ќе се снимаат. Граѓаните во иднина ќе може да достават тужба и по електронски пат. Проектот чини над 320 илјади долари.
| | веќе видена | слични

Судниците во Основниот суд Скопје 2 од вчера се опремени за тонско снимање и за следење на судските процеси. Министерот за правда, Михајло Маневски, посочи дека покрај тоа што судовите се технички подготвени според новите закони, едукативно се подготвени и судиите и адвокатите. - Долгите судски постапки ќе отидат во историјата и сега ќе имаме ефективни парнични постапки, а парниците во судниците ќе се снимаат и со 400 микрофони, 450 слушалки и на повеќе од 63.000 цедеа - изјави Маневски. За опремување на судниците се потрошени повеќе од 320.000 долари, кои се дадени како поддршка од УСАИД. Маневски најави дека до ноември в година за тонско снимање на судските процеси целосно ќе биде опремен и кривичниот суд.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 173 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Судењата од септември ќе се снимаат тонски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: