Македонија - Собрание на правници и економисти

Правници, економисти, политиколози, педагози, инженери и лекари се најчесто професиите на народните претставници што ќе го сочинуваат новиот, седми по ред, парламентарен состав. Многу помал е бројот на универзитетски професори, а минимален е бројот на пратениците без високо образование. Повеќето пратеници имаат високо образование и се на средна возраст, односно меѓу 30 и 50 години. Стручњаците сметаат дека фреквенцијата на правници, економисти и на лекари во политиката се должи и на тоа што околу овие професии се вртат сите јавни работи кои во суштината, на некој начин, се јавни служби кои во себе ги содржат и технократскиот карактер и општествениот момент. Тоа што е сигурно е дека во наредните четири години премиер ќе биде актуелниот Никола Груевски, кој е магистер по економски науки. Во новиот парламентарен состав повторно меѓу повозрасните пратеници фигурираат Љубисав Иванов-Ѕинго, по професија рударски инженер и Тито Петковски, правник, кои во пратеничките клупи седат од осамостојувањето на Македонија, а ...
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Собрание на правници и економисти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: