Македонија - Собрание на правници и економисти

Правници, економисти, политиколози, педагози, инженери и лекари се најчесто професиите на народните претставници што ќе го сочинуваат новиот, седми по ред, парламентарен состав. Многу помал е бројот на универзитетски професори, а минимален е бројот на пратениците без високо образование. Повеќето пратеници имаат високо образование и се на средна возраст, односно меѓу 30 и 50 години. Стручњаците сметаат дека фреквенцијата на правници, економисти и на лекари во политиката се должи и на тоа што околу овие професии се вртат сите јавни работи кои во суштината, на некој начин, се јавни служби кои во себе ги содржат и технократскиот карактер и општествениот момент. Тоа што е сигурно е дека во наредните четири години премиер ќе биде актуелниот Никола Груевски, кој е магистер по економски науки. Во новиот парламентарен состав повторно меѓу повозрасните пратеници фигурираат Љубисав Иванов-Ѕинго, по професија рударски инженер и Тито Петковски, правник, кои во пратеничките клупи седат од осамостојувањето на Македонија, а ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески (40) и неговата две години помлада сопруга Сања биле повеќе од една деценија во врска пред да се ...
сите 12 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Денешното барање на судот да донесе одлука по налог на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 351 | | | веќе видена

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ реагираат дека одредениот притвор за Јанакиески и Божиновски се со цел да се дефокусира јавноста. „Доколку судот ги отфрли ...
сите 127 | | | веќе видена

Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ ...
сите 364 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Собрание на правници и економисти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: