Македонија ќе даде 100.000 евра помош за Јапонија

Македонската Влада ќе испрати парична помош од 100.000 евра како поддршка за настраданите во земјотресот и цунами брановите во Јапонија. Одлуката за помош на Јапонија била донесена на вчерашната владина седница. Како што информираат од Владата, Министерството за надворешни работи е задолжено да продолжи со комуникација со Јапонската амбасада во Виена, која е одговорна за Македонија, за да се види потребата за евентуални видови и количини хуманитарна помош што би можело дополнително да бидат пратени. Со ова Владата на Република Македонија покажува солидарност со земјите кои се соочуваат со тешки природни катастрофи и изразува подготвеност за натамошно укажување помош на Јапонија, согласно нивните најнеопходни потреби. Во Јапонија, како што соопшти МНР, има околу 30-тина македонски граѓани и еден економски промотор. Нема информации дека некој од македонските граѓанин е настрадан во земјотресот и цунамито што ја погодија Јапонија. Министерство за надворешни работи на Македонија препорачува да не се патува во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Владата на вчерашната седница донела одлука со 100.000 евра да помогне во надминувањето на последиците од силниот земјотрес што минатата неделата ја погоди Јапонија. Како што информираат од Владата, Министерството за надворешни работи е задолжено да продолжи со контактите со надлежната јапонска амбасада во Виена за детектирање на потребите за испраќање на евентуална хуманитарна помош во погодената земја. Со ова, како што велат од Владата, Република Македонија сака уште еднаш да ја покаже својата солидарност со земјите кои што се погодени од природни катастрофи.
| | веќе видена | слични
7 копии

За Јапонија Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100 илјади евра како поддршка за настраданите во разурнувачкиот земјотрес и цунами брановите во Јапонија. Како што информираат од Владата, Министерството за надворешни работи е задолжено да продолжи со комуникација со Јапонската амбасада во Виена, која е одговорна за Македонија, за да се види потребата за евентуални видови и количини хуманитарна помош што би можело дополнително да бидат пратени. Со ова Владата на Република Македонија покажува солидарност со земјите кои се соочуваат со тешки природни катастрофи и изразува подготвеност за натамошно укажување помош на Јапонија, согласно нивните најнеопходни потреби. Во Јапонија, како што соопшти МНР, има околу 30-тина македонски граѓани и еден економски промотор. Нема информации дека некој од македонските граѓанин е настрадан во земјотресот и цунамито што ја погодија Јапонија. Министерство за надворешни работи на Македонија препорачува да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што информираат од Владата, Министерството за надворешни работи е задолжено да продолжи со комуникација со Јапонската амбасада во Виена, која е одговорна за Македонија, за да се види потребата за евентуални видови и количини хуманитарна помош што би можело дополнително да бидат пратени. Со ова Владата на Република Македонија покажува солидарност со земјите кои се соочуваат со тешки природни катастрофи и изразува подготвеност за натамошно укажување помош на Јапонија, согласно нивните најнеопходни потреби. Во Јапонија, како што соопшти МНР, има околу 30-тина македонски граѓани и еден економски промотор. Нема информации дека некој од македонските граѓанин е настрадан во земјотресот и цунамито што ја погодија Јапонија. Министерство за надворешни работи на Македонија препорачува да не се патува во Јапонија во наредните денови доколку тоа не е неопходно, а македонските граѓани кои се наоѓаат во таа земја навремено да се подготват за нејзино напуштање. Напуштањето на Јапонија може да се направи преку редовни ...
| | веќе видена | слични

Најголемото прашање во моментов во Јапонија е како и колку ќе влијаат земјотресите врз нуклеарните централи - ексклузивно за Алфа ја опишува состојбата на островот нашиот економски промотор Бојан Петровски. Во моментот кога телефонски разговаравме уште еден силен земјотрес од 6 степени според Рихтер ја погоди северна Јапонија. Петровски кој требало изутрината да замине за Токио го откажал патувањето поради зголемената радијација. Сега се наоѓа во Хирошима каде што вели дека се наоѓаат и повеќето македонци. Во Токио од сабајле радиоактивноста е зголемена за 20 пати над нормалната и странците се на пат кон југ или во други земји - вели Петровски. Јапонците се навикнати да живеат со земјотресите. Тие се загрижени, но паниката е присутна кај странците - објаснува Петровски кој денеска добил решение да се врати во Македонија се додека не се смири ситуацијата. Стравот е голем. Иако Јапонците по природа се прибрани, наредени се еден по еден како би заминале од Токио, но стравот е огромен - вели Петровски. ...
| | веќе видена | слични

Препорачуваме да се напуштат засегнатите реони, односно Токио и регионот Фукушима, по информациите за зголемена радијација во воздухот и по оценките на експертите за можни нови потреси во наредните денови – стои во соопштението кое нашето Министерство за надворешни работи го објави денеска. „Советуваме затечените граѓани таму, внимателно да ги следат информациите во врска со состојбата и да се придржуваат кон инструкциите кои ги даваат јапонските власти“, велат од МНР. Напуштањето на Јапонија може да се направи преку редовни меѓународни патнички летови. Повеќе информации може да се добијат преку интернет-страниците:
| | веќе видена | слични
7 копии

Министерство за надворешни работи на Македонија препорачува да не се патува во Јапонија во наредните денови доколку тоа не е неопходно, а македонските граѓани кои се наоѓаат во таа земја навремено да се подготват за нејзино напуштање. - Препорачуваме да се напуштат засегнатите реони, односно Токио и регионот Фукушима, по информациите за зголемена радијација во воздухот и по оценките на експертите за можни нови потреси во наредните денови. Советуваме затечените граѓани таму, внимателно да ги следат информациите во врска со состојбата и да се придржуваат кон инструкциите кои ги даваат јапонските власти. Напуштањето на Јапонија може да се направи преку редовни меѓународни патнички летови.
| | веќе видена | слични

Скопје, 15 март - Македонското министерство за надворешни работи им советува македонските граѓани кои се наоѓаат во Јапонија, навремено да се подготват за напуштање на земјата. „Препорачуваме да се напуштат засегнатите реони, односно Токио и регионот Фукушима, по информациите за зголемена радијација во воздухот и по оценките на експертите за можни нови потреси во наредните денови. Советуваме затечените граѓани таму, внимателно да ги следат информациите во врска со состојбата и да се придржуваат кон инструкциите кои ги даваат јапонските власти. Напуштањето на Јапонија може да се направи преку редовни меѓународни патнички летови. Повеќе информации може да се добијат преку интернет-страниците: http://www.japan-guide.com/e/e2034.html/ http://www.ab-road.net/ http://www.narita-airport.jp/en/index.html “, се наведува во лиферуваното соопштение МНР препорачува да не се патува во Јапонија во следните денови, доколку за тоа нема потреба. Currently 0/5 Stars. 1 2 3 4 5 No votes have been cast!
| | веќе видена | слични

Скопје – МНР советува македонските граѓани кои се наоѓаат во Јапонија, навремено да се подготват за напуштање на земјата. Препорачуваме да се напуштат засегнатите реони, односно Токио и регионот Фукушима, по информациите за зголемена радијација во воздухот и по оценките на експертите за можни нови потреси во наредните денови. Советуваме затечените граѓани таму, внимателно да ги следат информациите во врска со состојбата и да се придржуваат кон инструкциите кои ги даваат јапонските власти. Напуштањето на Јапонија може да се направи преку редовни меѓународни патнички летови. Повеќе информации може да се добијат преку интернет-страниците: http://www.japan-guide.com/e/e2034.html/ http://www.ab-road.net/, http://www.narita-airport.jp/en/index.html МНР препорачува да не се патува во Јапонија во наредните денови, доколку тоа не е неопходно.
| | веќе видена | слични

"Министерство за надворешни работи на Македонија препорачува наредниве неколку дена да не се патува во Јапонија, а граѓаните кои веќе се таму навремено да се подготват за напуштање на земјата. Во соопштението стои дека се препорачува да се напуштат засегнатите региони, односно Токио и регионот на Фукушима по информациите за зголемена радијација во воздухот и по оценките на експертите за можни нови потреси во наредните денови. МНР советува затечените граѓани внимателно да ги следат информациите во врска со состојбата и да се придржуваат кон инструкциите кои ги даваат јапонските власти. "
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија ќе даде 100.000 евра помош за Јапонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: