Сметките на ТВ А1 и другите фирми на „Перо Наков“ остануваат замрзнати

8 копии

Банкарските сметки на А1 телевизија и другите фирми на „Перо Наков“ остануваат замрзнати, одлучи Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција на Основниот суд 1 Кривичниот совет вчера на седница ја преиспитувал оправданоста на привремената мерка „замрзнување и задржување на паричните средства на банкарските сметки спрема правните лица“ од случајот „Пајажина“. Донесено е решение да остане на сила мерката за замрзнување на сметките на десет правни лица ТРД “А1 Телевизија“ ДООЕЛ Скопје, Време ЕЧ ДОО Скопје, Печатница Мисирков ДОО Скопје, Хедис ДОО Скопје, Синим ДОО Скопје, УНИ Проком Вемакс ДОО Скопје, Акс-тра ДООЕЛ Скопје, А2 Телевизија ДООЕЛ Скопје, Плус Продукција ДООЕЛ Скопје и Стратус ДОО Скопје. „Привременото замрзнување и задржување на паричните средства на банкарските сметки е до точно одредени износи, за секое правно лице одделно, на начин што се забранува подигање и располагање со наведените парични средства“ се вели во соопштението од Основниот суд 1 Скопје.
| | веќе видена | слични

Сметките на телевизија „А1“ и на весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ и понатаму остануваат замрзнати, по вчерашната одлука на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1. „Привременото замрзнување и задржување на паричните средства на банкарските сметки е до точно одредени износи, за секое правно лице одделно, на начин што се забранува подигање и располагање со наведените парични средства“, стои во соопштението на Основниот суд. Сметките на медиумите се блокирани веќе пет месеци, а судот по службена должност секој месец до крајот на истрагата за случајот „Пајажина“ ќе се изјаснува дали сметките и понатаму ќе останат замрзнати. Дополнителен удар за медиумите, од што зависи и нивното натамошно функционирање, е и намерата на Управата за јавни приходи и таа да направи дополнително замрзнување на сметките, но на различни, многу поголеми суми. Од самиот почеток на истрагата, институциите се разидоа во пресметките за наводниот долг на медиумите, па постојано ги менуваа бројките. Според пресметките на судот, по ...
| | веќе видена | слични

Банкарските сметки на А1 телевизија и на другите фирми на „Перо Наков“ и натаму остануваат блокирани. Ваква одлука донесе Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 Скопје. Кривичниот совет постапувајќи во предметот „Пајажина“ донел одлука да остане во сила времената мерка за замрзнување и задржување парични средства на банкарските сметки кон правни лица. Станува збор за сметките на десет компании: А1 телевизија, „Време ЕЧ“, Печатница „Мисирков“, „Хедис ДОО“, „Синим“, „УНИ Проком Вемакс“, „Акс-тра“, А2 телевизија, „Плус продукција“ и „Стратус“. Временото замрзнување и задржување на парични средства на банкарските сметки, како што наведуваат од судот, е на точно одредени износи и за секое правно лице одделно. Ова подразбира дека се забранува подигнување и располагање со паричните средства што се на сметките на овие фирми. (Љ.С.)
| | веќе видена | слични

Истовремено Управата за јавни приходи бара од телевизијата да си го плати затаениот данок од 2005 година до денес Банкарските сметки на А1 телевизија и на другите фирми на Перо Наков" и понатаму ќе останат замрзнати. Одлуката вчера ја донесе Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1. Судот соопшти дека замрзнати остануваат сметките на вкупно 10 правни лица: А1 телевизија, "Време" е.ч., печатница "Мисирков", "Хедис", "Синим", "УНИ проком вемакс", "Акс-тра", А2 телевизија, "Плус продукција" и "Стратус". Решението за останување во сила на привремената мерка за привремено замрзнување и задржување на паричните средства на банкарските сметки на десетте правни лица Кривичниот совет ја донел по службена должност во кривично-правниот предмет во јавноста познат како случај Пајажина, соопштија од Основниот суд Скопје 1 Скопје. Привременото замрзнување и задржување на паричните средства на банкарските сметки, како што е посочено во соопштението, е до точно одредени ...
| | веќе видена | слични

Долгот од 9 милиони евра за неплатен данок кон УЈП претставниците на А1 побарале да го исплаќаат на повеќе рати, но не сакале да приложат финансиска гаранција, како што е практика на Управата за јавни приходи со сите други фирми што се договараат со управата за одложено плаќање данок. Управата не одобрила плаќање на долгот на рати, бидејќи на тој начин ќе ги ставила во нерамноправна положба сите останати правни субјекти кои редовноста во исплаќањето на ратите го гарантирале со одредена финансиска гаранција, велат од УЈП. Рокот за подмирување на долгот истекува за неколку дена. Ако не се плати целата сума од девет милиони евра, на УЈП не и преостанува ништо друго, освен преку отварање на стечајна постапка да си ги наплати побарувањата. Во изјава за Утрински поранешниот министер за финансии Никола Поповски објаснува: - УЈП, односно државата како најголем доверител на А1, сега може да отвори стечајна постапка и преку стечајниот управник практично да го преземе управувањето. Телевизијата, би ...
| | веќе видена | слични

Мартин Пушевски Сметките на А1 Телевизија и на уште 9 правни лица од Перо Наков остануваат замрзнати. Ваквото решение, Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 го донел на вчерашната седница. Полека истекува и рокот до кога Телевизијата треба да ги плати долговите по основ на ДДВ за изминативе 5 години. Сето ова отвора многу прашања. Дали веќе се заговара продажба на А1 Телевизија и на Плус продукција? Што ќе преземат овие компании по однос на даноците што треба да и ги платат на УЈП, а за што имаат рок од уште неколку дена? Дали на Телевизијата и се заканува стечај и ликвидација? Ова се прашањата што деновиве се наметнуваат во јавноста, но за кои, од правната служба на А1, во телефонски разговор не сакаа што било да коментираат. Медиумите на Рамковски објавија дека наводно УЈП ја зголемила сумата за неплатениот данок од 6,8 на 9,2 милиони евра и дека ги одбила во барањето долгот да го платат на 36 рати. МТВ одговори побара и од Управата за јавни приходи. Оттаму не откриваат детали до каде е ...
| | веќе видена | слични

Сметките на А1 Телевизија и Плус продукција, под чија капа се весниците „Време“, „Шпиц“ и Коха е Ре“ остануваат замрзнати. Одлуката само ја повторил Кривичниот совет на скопска единица. По играта со бројки и конфузијата предизвикана од пресметките, Советот во соопштението констатира дека се забранува подигање и располагање со наведените парични средства. На барање на обвинителството сметката на А1 е блокирана за два милиони евра, додека Плус продукција има наводен долг од 70.000 евра. Скандалозно, непримерно и без објаснување пред два дена Управата за јавни приходи ја зголеми сумата што ја бара од А1 за наводно неплатен данок од претходните 6,8 на 9,2 милиони евра. А1 има рок од неполна седмица да ја плати оваа сума. Неразбирливо како управата дојде до покачување на сумата од 2,5 милиони евра, иако претходно тврдеше дека станува збор за конечни суми. Тоа што запрепастува е и одлуката со која А1 се одбива сумата да ја плати на 36 рати, иако таква законска можност постои. Отворено се наметнува дали со ...
| | веќе видена | слични

- Кривичниот совет постапувајќи по службена должност во кривично-правниот предмет во јавноста познат како случај „Пајажина“, за преиспитување на оправданоста на привремената мерка „Привремено замрзнување и задржување парични средства на банкарски сметки спрема правни лица“, определена со Решение на истражен судија на нејавна седница одржана вчера, донесе решение со кое наведената привремена мерка за привремено замрзнување и задржување на паричните средства на банкарските сметки на десет правни лица: ТРД А1 Телевизија ДООЕЛ Скопје, Време ЕЧ ДОО Скопје, Печатница Мисирков ДОО Скопје, Хедис ДОО Скопје, Синим ДОО Скопје, УНИ Проком Вемакс ДОО Скопје, Акс-тра ДООЕЛ Скопје, А2 Телевизија ДООЕЛ Скопје, Плус Продукција ДООЕЛ Скопје и Стратус ДОО Скопје, останува во сила, се наведува во денешното соопштение од Основниот Суд Скопје 1 Скопје. Привременото замрзнување и задржување на паричните средства на банкарските сметки, како што е посочено во соопштението, е до точно одредени износи, за секое правно лице одделно, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 35 | | | веќе видена

Шведскиот првак Кристијанштад е првиот противник на Вардар во групата А од Лигата на шампионите, кој сезонава ќе се појави во СЦ „Јане Сандански", попладнево ...
сите 130 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 93 | | | веќе видена

Шампионот Јувентус утре гостува кај Фросиноне, а во пресрет на мечот италијанските медиуми пресметаа дека Кристијано Роналдо сам има речиси три пати поголема ...
сите 213 | | | веќе видена

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „разбојништво“, Секторот за внатрешни работи Охрид до надлежното Јавно обвинителство поднесе ...
сите 104 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сметките на ТВ А1 и другите фирми на „Перо Наков“ остануваат замрзнати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: