Македонија - Се трујат и со пиење живи јајца

Го направила ручекот од претходната вечер, ноќта останал на шпоретот да се олади, а утредента, откако ручале, целото семејство завршило на Клиниката за инфективни болести, каде што се лекувало неколку дена. Лекарите од Клиниката велат дека имаат зголемен број пациенти со проливи и со повраќање, што делумно се должи на стомачните вируси што се актуелни во овој период од годината, но има и случаи кога граѓаните завршуваат во болница поради труења со храна. - Поради високите температури во лето, секогаш треба да се јаде храна што е свежо приготвена. Ако се прави ручек еден ден однапред, тогаш задолжително треба да се стави во фрижидер - вели Сања Маринковиќ-Петрушевска од Клиниката за инфективни болести. Бактериите во храната живеат и се размножуваат на температура од четири до 80 Целзиусови степени, па и затоа се препорачува храната да се свари на повисока температура, а потоа да се чува во ладилник, на температура пониска од четири степени. Откако јадењето ќе се приготви, не смее да остане на собна ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 152 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 197 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Се трујат и со пиење живи јајца

Од:
До кого (е-маил):
Порака: