Нема избори без договор!

Бранко Црвенковски вчера отвори простор за разговори со Никола Груевски за брзи избори, но остана дециден дека без договор за отворените прашања, опозицијата ќе ги бојкотира изборите. Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, вчера ја прекина неизвесноста, се согласи на брзи парламентарни избори и побара лидерска средба, за да се создадат услови за одржување фер и демократски натпревар. Деблокирањето на сметките на А1 и на другите медиуми веќе не е предуслов и еден од условите за кои ќе се разговара, меѓу кои секако спаѓа и прочистувањето на избирачкиот список. Премиерот Никола Груевски, пак, го повика лидерот на опозицискиот СДСМ, Бранко Црвенковски, на тет-а-тет средба, за да разговараат за отворените прашања во пресрет на претстојните парламентарни избори. Средба да, одговорија од Бихаќка само десет минути подоцна, но помеѓу сите релевантни парламентарни партии, со цел да се изгради консензус во врска со измените на законите за избори и за медиуми, како и за сите други услови. - Прашањето за избори ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, денеска во 13 часот во „Клуб на пратеници“ ќе се обидат да го деблокираат дијалогот меѓу власта и опозицијата и да постигнат договор за одржување фер и демократски избори. За утре е закажана и седница на Собранието, на чијшто дневен ред е изборот на претседател на ДИК. Иако е извесно дека нов претседател ќе биде Борис Кондарко, кој е предлог на СДСМ, сепак и ова прашање ќе зависи од средбата. Од опозицијата, веќе кажаа дека изборот на новиот претседател без нивните гласови ќе биде нелегитимен. На директната средба, според најавите од ВМРО-ДПМНЕ, ќе се зборува за сите отворени прашања во пресрет на претстојните парламентарни избори, а, според СДСМ, оваа средба ќе биде една во низата лидерски средби што ќе се одржат во наредните денови. Опозицијата не отстапува од своите барања за деблокирање на сметките на „А1“, „Време“, „Шпиц“ и на „Коха е ре“, како и за донесување закон за рамномерна распределба на парите од буџетот за владини реклами, ...
| | веќе видена | слични

Опозицијата бара исполнување на нивните услови со што ќе се гарантираат фер и демократски избори Ќе ги усогласат ли ставовите и ќе „падне“ ли договор за избори на денешната средба меѓу Груевски и Црвенковски? Лидерите на најголемите партии од власта и опозицијата Никола Груевски и Бранко Црвенковски ќе разговараат за отворените прашања без кои опозицијата нема да излезе на избори. СДСМ на работната средба оди со конкретни барања. Андреј Петров изјави дека бараат предвремни избори, но и исполнување на условите што ќе гарантираат дека изборите ќе бидат Деблокирањето на сметките на медиумите не е предуслов за да седнеме да разговораме. Тоа е голем исчекор заради тоа што се одблокира процесот и се овозможи дијалог, и се останати работи само од она што ние јавно го имаме соопштено. демократски и фер. Во партијата повторуваат дека како чекор на добра волја, Црвенковски во петокот соопшти дека деблокирањето на сметката на А1 не е предуслов за разговори , туку тоа ќе биде тема на меѓупартиски разговори, а ...
| | веќе видена | слични

Двајцата лидери - Никола Груевски и Бранко Црвенковски денес, сепак, нема да разговараат во четири очи. На средбата во Клубот на пратениците ќе дојдат со по тројца „засилувачи“. Во придружба на премиерот се најавува дека ќе бидат шефот на неговиот кабинет, Мартин Протоѓер, и министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, а третиот учесник не се соопштува. Бидејќи форматот на средбата е „еден плус три“, со Црвенковски ќе одат секретарот на СДСМ, Андреј Петров, Наташа Савова, директорка на Центарот за комуникации, и пратеникот Јани Макрадули. Ќе се разговара за отворените прашања без кои опозицијата нема да излезе на избори, а дали двете страни ќе дојдат до решение, најмногу зависи од подготвеноста на премиерот за компромис. Досегашните изјави на Груевски не оставаат многу простор за оптимизам. Неофицијално, врвот на опозиската СДСМ на работната средба оди со конкретен план и барања. Велат дека сериозно бараат предвремени избори, ама и сериозно исполнување на условите што ќе гарантираат дека тие ќе ...
| | веќе видена | слични

Ниту Никола Груевски, ниту Бранко Црвенковски не се пратеници, ниту имаат каква било функција во Собранието, па сепак двајцата лидери, првиот премиер и претседател на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, вториот претседател на опозициската СДСМ, вчера успеаја да ја изменат собраниската агенда Народните избраници, иако десет дена се остреа денеска да отворат дебата за жешките теми за изборите (измените на Изборниот законик, посебна собраниска комисија за прочистување на избирачкиот список и избор на претседател на Државната изборна комисија) прво ќе треба да го почекаат епилогот од муабетот меѓу Груевски и Црвенковски договорен за 13 часот. Седницата е одложена за утре. На средбата меѓу двајцата лидери се очекува да се разговара за отворените прашања во пресрет на предвремените избори. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Груевски подготвен го чека Црвенковски за сите теми за кои тој ќе посака да се разговара. - Груевски е расположен да разговара за сé што Црвенковски ќе наметне како тема - велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од СДСМ, пак, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерите на најголемите партии, ВМРО – ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски денеска треба да остварат средба на која е предвидено да се разговара за условите кои ги постави опозицијата за одржување на предвремени парламентарни избори. Средбата е закажана за 13 часот во Клуб на пратеници во Скопје. Минатата недела Груевски му испрати отворено писмо на Црвенковски за средба со цел надминување на состојбите за распишување на предвремени избори. Црвенковски ја прифати, но побара и лидерска средба на која ќе присуствуваат лидерите на сите политички партии.
| | веќе видена | слични
6 копии

Лидерите на најголемите политички партии од власта и од опозицијата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Никола Груевски и Бранко Црвенковски денеска во 13 часот во Клубот на пратениците ќе имаат средба на која ќе се обидат да ги надминат отворените прашања во пресрет на предвремените парламентарни избори и за обновување на дијалогот власт-опозиција. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во петокот го покани опозицискиот лидер Црвенковски на средба преку отворено писмо, оценувајќи дека иницијативата е во интетерес на претстојниот изборен процес и приоритетите на државата. Црвенковски ја прифати поканата за средбата истиот ден, но посочи дека прашањето за избори не е само на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, и оти доколку нешто биде договорено на неа, за тоа ќе треба да се согласат и останатите политички партии на поширока лидерска средба. Како што најави на прес-конференција во петокот, СДСМ останува на барањето да се деблокираат сметките на медиумите од „Перо Наков“, да се прочисти Избирачкиот список, да се направат измени на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во петокот го покани опозицискиот лидер Црвенковски на средба преку отворено писмо, оценувајќи дека иницијативата е во интетерес на претстојниот изборен процес и приоритетите на државата. Црвенковски ја прифати поканата за средбата истиот ден, но посочи дека прашањето за избори не е само на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, и оти доколку нешто биде договорено на неа, за тоа ќе треба да се согласат и останатите политички партии на поширока лидерска средба. Како што најави на прес-конференција во петокот, СДСМ останува на барањето да се деблокираат сметките на медиумите од „Перо Наков“, да се прочисти Избирачкиот список, да се направат измени на Изборниот законик и да се обезбеди реална поделба на буџетски платеното рекламирање во медиумите. Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Груевски неколкупати досега посочи дека сите барања на опозицијата се исполнети, освен тоа за сметките на фирмите на „Перо Наков“ бб, кое како што рече не е во доменот на извршната, туку на судската власт. ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 14 март – Лидерот на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски како актуелен премиер, денеска ќе се сретне со опозиционерот Бранко Црвенковски, каде треба да бидат донесени решенија за надминување на политичката криза. Прв пат по три години, Груевски и Црвенковски ќе седнат на иста маса, со цел да најдат решенија за различните ставови по неколку прашања, а со тоа да се надмине и политичката криза која дојде до особен израз по бојкотот на Собранието од страна на СДСМ. По поканата на Груевски за тет-а-тет средба со Црвенковски, лидерот на СДСМ рече дека е потребна таква средба, но во брзо време смета дека треба да биде свикана лидерска средба и со другите шефови на релевантните политички партии со цел изгладување на работите пред евентуални предвремени избори. На денешната средба се очекува двајцата лидери да разговараат за неколкуте барања на Црвенковски кои беа поставени како услови за фер и демоктарски избори. СДСМ барше да се деблокира сметката на „А1“ и на печатените медиуми од „Перо ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, денеска во Скопје треба да остварат средба на која би можело да се постигне договор за одржување предвремени парламентарни избори во Македонија. Лидерите на двете најголеми политички партии од власта и од опозицијата во Македонија за првпат по подолго време ќе одржат тет-а-тет средба на која пред се’ треба да бидат разгледани условите кои ги постави опозицијата за одржување на предвремени парламентарни избори. Средбата Груевски - Црвенковски е закажана за 13 часот во Клубот на пратеници во Скопје и би можела да претставува обновување на дијалогот власт- опозиција, кој веќе неколку месеци е блокиран. Минатата недела Груевски му испрати отворено писмо на Црвенковски за средба. Црвенковски ја прифати, но побара и лидерска средба на која ќе присуствуваат лидерите на сите политички партии. Одложена седницата за избор на претседател на ДИК За денеска беше закажана и седница на Собранието, на чиј дневен ред се точките за Изборен законик, избор ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Германскиот министер за правда Катарина Барли изрази разочараност од планот на британската премиерка Тереза Меј за ќорсокакот за прашањето за брегзит. -Велика ...
сите 403 | | | веќе видена

Договорот за името ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, според очекувањата на упатените. Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис порача дека иако ...
сите 175 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 327 | | | веќе видена

Грчкиот парламент се очекува во вечерните четврточни часови да го ратификува Преспанскиот договор со Македонија за решавање на деценискиот спор за името на ...
сите 127 | | | веќе видена

Речиси целата земја со денови се гуши во загадениот воздух, а вечерва најзагадено е во Струмица 303 ПМ 10 честички на метар кубен, Гостивар 202 ПМ 10 честички, ...
сите 91 | | | веќе видена

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, одлучи дека дебатата за Преспанскиот договор со кој ќе се стави крај на 27-годишниот спор околу името со ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема избори без договор!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: