„Каурите“ и „Шиптарите“ собираат војска за нова борба в сабота?

Додека се уште трае интернет-војната на социјалната мрежа Фејсбук, каде што се редат грст навреди на етничка основа меѓу „Каурите“ и „Шиптарите“, кои неофицијално најавуваат нов судир во следната сабота, директорот на Управата за културно наследство, Паско Кузман, и понатаму одбива да го коментира неделниот инцидент. Понеделнички, Скопско кале беше навидум мирно, иако под силно полициско обезбедување и со траги од неделното крваво дивеење на две поголеми групи Албанци и Македонци, пред се, навивачи на групите „шверцери“ и „комити“, кои се судрија поради градбата на црквата-музеј на тврдината. Според неофицијални информации, МВР ноќта меѓу неделата и понеделникот на информативен разговор во полициска станица викнала десетина учесници во тепачката, кои наводно биле идентификувани од телевизиските и од полициските снимки. Политичките партии, невладините организации и здруженија на граѓани вчера побрзаа со осуда за дивеењето и порачаа да се смират страстите. - Груевски и Јанкулоска ја посрамотија ...
| | веќе видена | слични

СДСМ ги прозва на одговорност коалициските партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ поради завчерашниот инцидент на Кале, политичката криза и меѓуетничката тензија и им порача да не си играат со оган. - Нивното заедничко соопштение беше врв на лицемерството, цинизмот и на бесрамноста. Сите добро знаеме чија беше одлуката да се гради музеј-црква на скопското Кале и што може да поттикне самоволното градење објекти што предизвикуваат меѓуетнички тензии и верска нетрпеливост, а кои Владата ги гради со буџетски средства. Еднакво добро знаеме и чија беше одлуката за уривање и кој учествуваше во тоа - рече потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев. Тој кажа дека премиерот Никола Груевски досега требало да ги разреши министерката за полиција Гордана Јанкулоска, нејзиниот заменик Џеват Бучи и директорот на Управата за заштита на културното наследство Паско Кузман. Јанкулоска, според СДСМ, дозволила полицајците да изгледаат неорганизирано и хаотично, Бучи ги злоупотребил институциите учествувајќи во уривањето на објектот и симнувајќи ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бугарскиот европратеник од партијата ГЕРБ, Андреј Ковачев, на политичкото собрание на ЕПП во Брисел се сретнал и со Гордана Силјановска Давкова, кандидатот на ...
сите 109 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 188 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 218 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 152 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Со досегашниот несериозен однос во процесот на носење на законот за Јавното обвинителство, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека амнестијата на сторители на сериозни кривични ...
сите 144 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, попладнево е со граѓаните на Виница. Напредокот, можностите и перспективите што ги отвораат ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Каурите“ и „Шиптарите“ собираат војска за нова борба в сабота?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: