Македонија - Работнички права за куќните помошници

Куќните помошници да ги имаат истите права како и останатите работници, заклучи Уставниот суд во расправата по иницијативата поднесена од две здруженија на граѓани „Магна карта“ од Велес и „Движење за социјална правда -Ленка““ од Скопје. Уставниот суд вчера го укина членот 2, став 3 од Законот за безбедност и за здравје при работа, донесен 2007 година, кој предвидуваше одредбите на овој Закон да не се применуваат на куќните помошници. Укинувањето е затоа што Судот оцени дека таквата одредба создава нееднаквост, имајќи предвид дека куќните помошници ги иззема од правилата за безбедност и за здравје при работа, иако и тие се наоѓаат во состојба на вршење на дејност во приватен сектор и во состојба на вклученост во работен процес. Уставниот суд не поведе постапка за осум одредби од Законот за спречување судир на интереси, донесен во 2007 година и дополнет во 2009 година. Предмет на оценка беа и два члена од Законот за здравственото осигурување, донесен 2000 година и дополнуван 15 пати досега, при што судиите ја ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 227 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 269 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 377 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 54 | | | веќе видена

Субвенции за хибриди и електрични возила е субвенционирање на ексклузивна потрошувачка. Тоа, само по себе, не помага во борбата во загадувањето, безбедноста на ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Работнички права за куќните помошници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: