ЕУ повеќе стравува од глад и сиромаштија, отколку од климатски промени

ЕУ повеќе стравува од глад и сиромаштија, отколку од климатски промени Според истражувањата на Европската Комисија, стравот од климатски промени се спушти дури на трето место потенцијални опасности со кои може да се соочи светот. Истражувањата спроведени во повеќето од 28 членки на ЕУ покажаа дека Европејците сега повеќе се плашат од сиромаштијата, гладта, отколку од промените на климата. Европејците силно стравуваат и од недостигот од вода за пиење и од влошувањето на економската ситуација. Во однос на истото истражување од 2011 година, единствено во Шведска и Франција е намален бројот на граѓани кои се загрижени поради се поголемиот број гладни и сиромашни. Најголем пораст на оние кои сметаат дека токму тоа е најголемиот проблем и кои стравуваат дека ќе биде уште полошо е забележан во Луксембург – 16 %, Шпанија-15 и Обединетото Кралство-14 %, како и во Словенија -13. Последните достапни податоци покажуваат дека дури 39 насто од граѓаните на Хрватска сметаат дека сиромаштијата и гладта се проблем број ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Македонија го изработи Третиот национален план за климатски промени со што стана првата земја во регионот што има изработено трет ваков документ. Во него се содржани препораки и мерки за адаптација кон климатските промени и обезбедување на зелен развој на локално, државно и регионално ниво. Според вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, кој е и претседавач на Советот за одржлив развој, енергетската политика и политиката на здрава животна средина се еден од приоритетите на македонската Влада. - Прашањето за климатските промени и одржливиот развој се високо на политичката агенда на Владата. Ефикасната и амбициозна цел за заштита на животната средина претставува суштински дел за модернизацијата на економијата на локално, државно и регионално ниво. Свесни сме за предизвиците во оваа област кои произлегуваат од нашиот кандидатски статус за полноправно членство во ЕУ и посветени сме на исполнување на обврските, истакна вицепремиерот Пешевски. Тој најави дека предлог мерките ќе бидат усогласени со ...
| | веќе видена | слични

Според вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, кој е и претседавач на Советот за одржлив развој, енергетската политика и политиката на здрава животна средина се еден од приоритетите на македонската Влада. - Прашањето за климатските промени и одржливиот развој се високо на политичката агенда на Владата. Ефикасната и амбициозна цел за заштита на животната средина претставува суштински дел за модернизацијата на економијата на локално, државно и регионално ниво. Свесни сме за предизвиците во оваа област кои произлегуваат од нашиот кандидатски статус за полноправно членство во ЕУ и посветени сме на исполнување на обврските, истакна вицепремиерот Пешевски. Тој најави дека предлог мерките ќе бидат усогласени со целите на идната стратегија за енергетика со што ќе се одговори на препораката од последниот извештај на Европската унија за напредокот на Македонија. Меѓу другото од активностите што ќе се реализираат, планирано е да се инсталираат системи за мониторинг на потрошувачката на енергија во 17 ...
| | веќе видена | слични

Планот е резултат на соработката на Министерството за животна средина и просторно планирање, Програмата за развој на ОН - УНДП, а со финансиска поддршка од Глобаниот Фонд денеска во во Скопје. На презентацијата ќе се обратат ицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски, заменик министерот за животна средина и просторно планирање Стево Темелковски и Алесандро Фракасети, заменик на постојниот претставник на УНДП.
| | веќе видена | слични
2 копии

Третиот национален план за климатски промени, во кој се вградени мерки и активности за справување со овој проблем, ќе биде презентиран денеска во Скопје. Планот е резултат на соработката на Министерството за животна средина и просторно планирање, Програмата за развој на ОН - УНДП, а со финансиска поддршка од Глобаниот Фонд денеска во во Скопје. На презентацијата ќе се обратат вицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски, заменик министерот за животна средина и просторно планирање Стево Темелковски и Алесандро Фракасети, заменик на постојниот претставник на УНДП. Извор: МИА
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ повеќе стравува од глад и сиромаштија, отколку од климатски промени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: