Груевски ќе се брани како Мубарак

Хронично неспособен за политички дијалог, решен да ја задржи власта по секоја цена, се поосамен, Груевски би можел да одлучи кризата да ја реши со блиц-криг избори, без да се дефинираат правилата на игра. Во таков случај, страхуваат дипломатите, бунтот во Македонија ќе биде неизбежен. Едно од решенијата за надминување на политичката криза за кои размислувал премиерот Никола Груевски е блиц-криг избори уште во мај или јуни, дознава „Шпиц“ од дипломатски извори. Премиерот веќе бил предупреден дека тоа не е најдобриот начин да се надмине кризата, бидејќи таквиот потег сигурно ќе предизвика револт, демонстрации, па дури и „портокалова револуција“. Тоа ќе биде единствениот начин опозицијата да возврати на предизборните злоупотреби на медиумите, судството, невладиниот сектор, полицијата, јавната администрација и на сите други механизми на власта. А ако тоа се случи, бурните настани од Албанија би можеле да се пренесат и во Македонија. Нашиот извор тврди дека САД и ЕУ изразуваат сериозна загриженост поради ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од веројатно е дека годинава ќе има предвремени избори, но тоа што останува нејасно е под чии „правила“ би се одржале и спровеле. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ, со својот лидер Никола Груевски, како одговор на опозицијата за бојкотот на парламентот веќе јавно, преку свои емисари, им испрати порака дека може да распише предвремени избори во март со цел, според неа, набрзина да го испрати Црвенковски уште четири години во опозиција. Оваа порака ја добиле и странските дипломати, поради што, како што пишуваше вчера „Време“, се појавил стравот кај нив од прелевање на албанското сценарио во Македонија. Имено, од Бихаќка отворено му порачале на Груевски дека, во случај да распише предвремени избори во март, без претходно прочистен избирачки список и без решавање на ситуацијата со медиумите, ќе го бојкотираат гласањето и на Македонија ќе и се случи тоа што Црвенковски веќе го најави, гневот на народот да се излее на улиците. Меѓународната заедница е сериозно загрижена од политичката криза во земјава и стравува ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 309 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 256 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 271 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 214 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 364 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 215 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски ќе се брани како Мубарак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: