Македонија - Политиката подалеку од случајот „Нешковски“

Смртта на младиот Мартин Нешковски е трагичен настан и треба да се задржи настрана од политичките дискусии, вели амбасадорот на ОБСЕ во Македонија, Ралф Брет, во интервју за „Радио Слободна Европа“. Според него, важно е да се овозможи одржувањето на демонстрациите, за луѓето слободно да ја изразат својата волја. - Во демократско општество е уставно загарантирано правото за демонстрации, собири и изразување на мислење. Важно е да се овозможи одвивање на демонстрациите за луѓето слободно да ја изразат својата волја и да имаат можност да покажат како се чувствуваат - вели Брет. Тој вели дека настаните околу случајот со загинатото момче, иако не треба да се поврзуваат директно со изборите, сепак ќе влијаат врз пошироката перцепција за впечатокот за завршување на изборниот процес. - Изборите имаат вредност како такви. Јасно дека тоа е придобивка за земјата. Сепак, и другиот настан ќе има свое влијание. Тоа е како мозаик. Има многу делови, некои се бели, други, пак, се повеќе сиви. Целата слика, всушност, е ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 103 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Политиката подалеку од случајот „Нешковски“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: