Македонија - Политиката подалеку од случајот „Нешковски“

Смртта на младиот Мартин Нешковски е трагичен настан и треба да се задржи настрана од политичките дискусии, вели амбасадорот на ОБСЕ во Македонија, Ралф Брет, во интервју за „Радио Слободна Европа“. Според него, важно е да се овозможи одржувањето на демонстрациите, за луѓето слободно да ја изразат својата волја. - Во демократско општество е уставно загарантирано правото за демонстрации, собири и изразување на мислење. Важно е да се овозможи одвивање на демонстрациите за луѓето слободно да ја изразат својата волја и да имаат можност да покажат како се чувствуваат - вели Брет. Тој вели дека настаните околу случајот со загинатото момче, иако не треба да се поврзуваат директно со изборите, сепак ќе влијаат врз пошироката перцепција за впечатокот за завршување на изборниот процес. - Изборите имаат вредност како такви. Јасно дека тоа е придобивка за земјата. Сепак, и другиот настан ќе има свое влијание. Тоа е како мозаик. Има многу делови, некои се бели, други, пак, се повеќе сиви. Целата слика, всушност, е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар доби ново засилување и тоа во стручниот штаб во името на Билјана Црвенковска. Поранешната македонска ...
сите 172 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 11 | | | веќе видена

Дафина Стојановска, Зоран Илиоски, Димитар Стевананџија, Ане Лашкоска, Никола Мицевски и Васил Пишев се дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои јавно кажаа дека ...
сите 83 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Донесовме одлука секој граѓанин да постапи според сопствено убедување“, истакна Мицкоски. Оваа препорака не само што ја збуни јавноста, туку очигледно создаде ...
сите 55 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Политиката подалеку од случајот „Нешковски“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: