Тргнати ознаките од рестораните McDonalds, вработените ќе останат згрижени


2 копии

Сите ознаки на брендот McDonalds денеска се симнати од рестораните во Македонија. Носителот на франшизата, компанијата „СЈ“ најави дека сите вработени ќе останат згрижени, а проблемот со раскинувањето на договорот очекува да биде надминат за три до четири месеци. - Се обидуваме низ институциите на системот да ги разрешиме проблемите. Разрешувајќи ги проблемите, не би сакал вработените да страдаат заради одлуката на некој поединец. Верувам дека за кратко време ова ќе се разреши и ќе се продолжи со работа, изјави мнозинскиот акционер на компанијата „СЈ“ и сопственик на франшизата, Светозар Јаневски. Нагласи дека договорот е еднострано прекинат, а причините, според него, се ирелевантни. - Ние се уште имаме договор и тој трае 20 години. Бараме почитување на законите и правата. Се обидуваме во системот тоа да го докажеме, рече Јаневски. Седумте ресторани McDonalds беа затворени на 14 мај по прекинувањето на 15-годишниот договор за франшиза. Компанијата „СЈ“ ја има франшизата на McDonalds од 1997 година кога беше ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Под притисок од централата на “Мекдоналдс”, а по спорното раскинување на договорот, побарано е натписите да бидат симнати од сите ресторани. Инвеститорот Светозар Јаневски истакна дека разрешницата ќе ја бара преку институциите, при тоа не потенцирајќи дали ќе оди преку судски пат. Очекува дека спорот ќе се реши за три-четири месеци Компанијата “СЈ”, која беше носител на франшизата на “Мекдоналдс” во Македонија, вчера ги симна натписите и трговски марки од рестораните. Како што информираат од компанијата, под притисок од централата на Мекдоналдс”, а по спорното раскинување на договорот, од нив е побарано натписите да бидат симнати од сите ресторани. Оттаму информираат дека по ненадејното прекинување на успешниот 15-годишен договор за франшиза во Македонија, американскиот гигант за брза храна досега одбивал да влезе во каков било корисен дијалог со својот македонски носител на франшизата што би довело до разрешување на спорниот престанок со работа. Foto – Utrinski
| | веќе видена | слични

Пред околу половина час заврши прес-конференцијата одржана во ресторанот на "McDonald’s" во Скопје во рамките на која сопственикот на компанијата СЈ, Светозар Јаневски се обрати до јавноста по повод ненадејното затворање на рестораните на територијата на цела Македонија. "Во овие простории сме имале и поубави денови", го започна своето обраќање Светозар Јаневски на прес-конференцијата која се одржа денес во просториите на ресторанот на "McDonald’s" во центарот на градот Скопје. Под притисок од централата на "McDonald’s" по спорното раскинување на договорот за франшиза меѓу "McDonald’s" и македонскиот носител на франшизата компанијата СЈ денеска почнаа да се симнуваат сите натписи и трговски марки од рестораните на "McDonald’s". Иако "McDonald’s" побара натписите да бидат симнати, компанијата СЈ останува решена повторно да ги активира македонските ресторани. Оттаму информираат дека по ненадејното прекинување на успешниот 15-годишен договор за франшиза во Македонија американскиот гигант за брза храна досега ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за ...
сите 15 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 100 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 76 | | | веќе видена

Албански државјанин со лажна италијанска лична карта се обидел да излезе од Македонија. Како што соопшти МВР, вчера во 17:50 часот на граничниот премин „Свети ...
сите 95 | | | веќе видена

Пред почетокот на продажбата на iPhone XS и XS Plus на мрежата се појавија првите рецензии во кои повеќето се фалат со нови опции од овие уреди, но многумина ...
сите 49 | | | веќе видена

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети ...
сите 310 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тргнати ознаките од рестораните McDonalds, вработените ќе останат згрижени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: