Треба ли некој да умре за да излезе од притвор?

Три месеци со документација докажуваме дека веќе 2-3 години таа се лечи од анемија, а веќе 14 години ја лекува тироидната жлезда, изјави за А1 сопругот на притвореничката, кој е сериозно загрижен за нејзиното здравје, кое секојдневно е на испит во затворот. Со неподносливи болки во стомакот поради силните напади на слепо црево, во придружба на шестмина до заби вооружени полицајци и со прекривка на главата, во неделата околу 13.30 часот, во Ургентниот центар во Скопје беше префрлена Ѓултен Џемаили (36), управителка на една од фирмите од случајот „Пајажина“. Притвореничката, која е мајка на три малолетни деца и која со куп медицинска документација докажа дека има сериозни здравствени проблеми со тироидната жлезда, веќе трет месец се мачи со супстандардните услови во истражниот затвор во Шутка. Џемаили во неделата вечерта била оперирана, па додека трае нејзиното закрепнување, судот и обвинителството треба да одлучат дали и понатаму ќе ја остават болната жена во студените затворски ќелии или, сепак, ќе ...
| | веќе видена | слични

Јавното обвинителство вчера го обжали домашниот притвор на двајцата притвореници од случајот „Пајажина“, на кои завчера истражниот судија им дозволи да ги напуштат ќелиите поради сериозно влошување на здравствената состојба. Сега одлуката е во рацете на Кривичниот совет, кој треба да пресече дали оперираната притвореничка од слепо црево од болница повторно ќе се врати во истражниот затвор. Исто така, на нивна совест е и дали братот на Велија Рамковски, со четири бајпаси на срцето и по седумдесет дена во притвор, ќе остане во истражниот затвор „Скопје“. Покрај жалбите за притворот, Јавното обвинителство од судот побарало и проширување на истрагата за „Пајажината“, односно да се истражи исплатата на плати на вработените. Од адвокатскиот тим на притворените истакнуваат дека ова е уште еден обид на обвинителството да ја одложат истрагата. - По кој знае кој пат се обидуваат да ја одолжат истрагата, се со цел да ги задржат осомничените што е можно подолго во притвор. Ова е злоупотреба на службената положба ...
| | веќе видена | слични

Истрагата за случајот „Пајажина“ се проширува. Неофицијално се дознава дека седуммина од приведените се осомничуваат за нови кривични дела. Ваквата информација никој од надлежните официјално не ја потврдува. Истрагата претходно беше проширена за бизнисмен од Струмица, кој во 1993 година соработувал со Велија Рамковски околу „американските копани“. Обвинителството вчера достави жалба за решението на Кривичниот суд да им дозволи куќен притвор на Амдри Рамковски и на Ѓултен Исмаили, кои од здравствени причини беа пуштени од затворот „Скопје“. Кривичниот совет, пак, се' уште не одлучил по жалбите на адвокатите за замрзнатите сметки на десетината фирми од „Перо Наков“. (Г.А.)
| | веќе видена | слични
2 копии

Сопственикот на А1 телевизија Велија Рамковски и неговите соработници денес ќе бидат иснесени пред истражен судија и јавен обвинител. Притворените ќе бидат пренесени во судот за да се изјаснат за новите докази откриени во истрагата. Обвинителството одлучи да ја прошири истрагата за два милиони евра и за нови седум кривични дела. По неколкуте промени на сумата, сега обвинителството пресметало дека штетата за државата е седум милиони евра. Денес е можно Кривичниот совет да одлучува за притворот на Ѓултен Џемаили и Амди Рамковски, откако обвинителството поднесе жалби против одлуката на истражниот-двајцата да завршат во домашен притвор. Пред Советот е и одлуката за сметките, но неизвесно е дали денеска ќе одлучува за нив. Велија Рамковски и управителите на фирмите регистрирани на Перо Наков ББ, се осомничени за злосторничко здружување, перење на пари како и за затајување на данок. Иёвор: курир.мк
| | веќе видена | слични
2 копии

За денеска во 10 часот е закажано ново соочување на Велија Рамковски и неговите соработници, со истражниот судија и јавниот обвинител во процесот „Пајажина“. Откако обвинителството предложи ново проширување на истрагата за два милиони евра и за нови седум кривични дела, притворените ќе бидат пренесени во судот за да се изјаснат за новите докази откриени во истрагата. По неколкуте промени на сумата, сега обвинителството пресметало дека штетата за државата е седум милиони евра. Денеска е можно Кривичниот совет да одлучува за притворот на Ѓултен Џемаили и Амди Рамковски, откако обвинителството поднесе жалби против одлуката на истражниот-двајцата да завршат во домашен притвор. Пред Советот е и одлуката за сметките, но неизвесно е дали денеска ќе одлучува за нив.
| | веќе видена | слични

Јавното обвинителство од Судот побарало и проширување на истрагата за случајот Пајажина за седумина кои ги сомничи за нови кривични дела. Во меѓувреме на одлуката за преиначување на притворската во мерка куќен притвор која истражен судија им ја изрече на две лица осомничени во случајот , обвинителството поднело жалби на решението. Од скопскиот суд информираат дека обвинителот кој постапува по случајот веќе вчера поднел жалби на одлуката за куќен притвор која во вторникот судијата им ја одредил на осомничена која беше пренесена во Клиничкиот центар и оперирана од слепо црево и на управител кој се жалел на здравствени проблеми. Во притвор остануваат деветмина. Од судот информираат дека засега нема одлука за деблокирање на сметките на фирмите од "Перо Наков".
| | веќе видена | слични

Ново проширување на истрагата во Пајажина. Нови милионски суми штета пресмета Јавното обвинителство. Прво 4 милиони. Потоа се намали на 3. На таа сума се замрзнати сметките на фирмите лоцирани на “Перо Наков“. Со претходното проширување сумата изнесуваше над 5 милиони. Сега со последното таа е 7 милиони евра. Со новото проширување се отвора можноста за продолжување на притворот. Адвокатката Виолета Дума ангажирана во Пајажина смета дека Обвинителството, иако законски ја проширува истрагата, сепак има намера да влијае врз притворот и покажува несериозност во финасиски кривични делa. “Не знаеме дали станува збор за стари докази или за нови. Дали е можно обвинителството да користи познати докази само за да ја шири истрагата и така да го условува и притворот“ - изјави Виолета Дума. Во обвинтиелството се правдаат дека постојано се појавувале нови докази – оттаму и проширувањата на истрагата. Според Гордана Гешковска новата истрага нема да влијае врз вештачењето кое ќе ја утврди вистинската сума – колку е оштетена ...
| | веќе видена | слични

Обвинителката Гордана Гешкоска се жали на домашниот притвор што истражниот судија вчера им го одреди на двајца од притворените за случајот „Перо Наков“. Додека Кривичниот совет не се изјасни по жалбите, Ѓултен Џемаили и Амди Рамковски остануваат во притвор. Џемаили пред три дена итно беше итно оперирана од слепо црево, а страда и од болест на тироидната жлезда и од анемија. Но, денеска, наместо таа да биде пуштена дома по операцијата, повторно е вратена во притворски услови и покрај тоа што нејзиното здравје е видно влошено. Со нејзиниот живот си поигрува обвинителката Гешкоска, која жалбата ја поднела во 14.30 часот - кога Џемаили од Клиниката беше однесена во Истражниот затвор само за да си ги земе личните работи и да замине дома. Тогаш стигнала веста дека Гешкоска бара болната притвореничка да остане во Шутка. Трите малолетни деца на Џемаили веќе ја чекале дома. Но, таа и оваа вечер ќе ја помине во Истражниот затвор, додека Кривичниот совет не се произнесе по жалбата. До одлуката, во притвор ќе остане и ...
| | веќе видена | слични

Седум од приведените за случајот Пајажина се сомничат за нови кривични дела. Јавното обвинителство од судот побарало проширување на истрагата за Пајажината на Перо Наков. Дел од делата за кои се проширува истрагата според првичните информации од судот се однесуваат на исплатата на плати на вработените. Судот треба да одлучи дали ќе го прифати барањето за проширување од Јавното Обвинителство. Јавното обвинителство денеска поднело и жалба на куќниот притвор кој вчера им беше одреден на две лица- Ѓултен Џемаили и Амди Рамковски. Кривичниот Совет сеуште нема одлука за замрзнатите сметки на А1 и другите фирми од Перо Наков.
| | веќе видена | слични

Ѓултен Џемаили и Амди Рамковски одат во куќен притвор. Поради здравствени проблеми Кривичниот суд денеска одлучи да им го замени притворот во Шутка со домашен. Управителката Џемаили во неделата беше оперирана во клинички поради напад на слепо црево, а братот на Велија Рамковски, Амди боледува од срце (4 бај паса), информираат од одбраната. Претходно уште три притворенички (управителки) за случајот Пајажина беа пуштени во куќен притвор. Од обвинителството велат утре ќе донесат одлука дали ќе има жалба односно дали ќе бараат блиската соработничка и братот на Велија да останат во Шутка. За притворот на останатите 9 мина кои се во Шутка деновиве треба да одлучува апелација. Адвокатите поднесоа жалби откако Кривичниот совет минатата недела им го продолжи притворот за уште 30 дена. Се уште нема одлука од кривичниот совет за замрзнувањето на сметките на А1 телевизија и уште 9 фирми од Перо Наков. Рамковски од вчера има уште еден адвокат- довчерашната судијка во скопска Апелација Виолета Дума. Судскиот совет ја ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 303 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 415 | | | веќе видена

Поради краткиот временски период за доставување барање за спровод на поранешниот директорот на УБК Сашо Мијалков од притвор, денешното рочиште за „Тврдина ...
сите 128 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за ...
сите 127 | | | веќе видена

Со репортерите на 1ТВ Кристина Атовска и Влатко Чаловски кои ја следеа трагата на побегнатиот поранешен премиер Никола Груевски во Црна Гора, Србија и ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Треба ли некој да умре за да излезе од притвор?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: