Македонија - Нема спор со Грција

Нема спор за името, смета реномираниот славист Виктор Фридман. При добивањето на наградата за пријателство на Глобалната конференција на Обединетата македонска дијаспора, Фридман објасни дека на прашањето гледа од јазичен аспект и дека, според него, македонскиот идентитет воопшто не треба да биде предмет на преговорите. - Апсолутно не. Дури и самиот Нимиц знае дека нема легална, законска основа за таканаречен спор. Нема спор. Има само дрскост на Грција - вели Фридман.
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 228 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде сончево и свежо со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен до засилен североисточен ветер. Во Маврово утринската температура ...
сите 264 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Нема спор со Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: