Бахура ги претстави приоритетите на полското претседавање со ЕУ

Европските интеграции, безбедноста на Европа и бенефициите од отвореноста на Унијата ќе бидат главните приоритети на полското претседавање со Европската Унија. Нема да биде лесно но ќе работиме максимално, изјави полскиот амбасадор во Скопје Карол Бахура, повторувајќи дека неговата влада никогаш не го поставувала прашањето дали Македонија треба да биде дел од Унијата, туку кога. Бахура појасни што мислел кога изјави дека ако Македонија не може преку врата да се обиде да влезе во унијата преку прозорец. Евроамбасадорот Соренсен со порака, новата влада сериозно да го изучува искуството на Полска и другите девет земји кои се дел од најголемата група држави во историјата на ЕУ кои во пакет се зачленија во 2004-та година. „Тоа што мислев е реформите кои треба да се спроведат во одредени области, како што се судството, јавната администрација и други не треба да чекаат на решавање на едно прашање, туку треба да се потрудите тие да завршат пред пред да започнат преговорите, бидејќи кога ова прашање ќе се реши и ...
| | веќе видена | слични

Планови само за Хрватска, Исланд и Турција За време на шестмесечното претседателство со Европската унија, Полска на својата агенда нема подготвено план за Македонија и нејзина побрза интеграција во европското семејство. Земјата за која македонската Влада сметаше дека е голем пријател на Македонија за време на чие претседателство земјава најмногу ќе напредува на патот кон Европската унија, ја смести Македонија во ист кош со Албанија, Косово, Босна и Херцеговина, Србија и Црна Гора. Додека Македонија веќе пет години има кандидатски статус, дел од овие земји се уште чекаат да ги воспостават првите контакти со Брисел. Согласно со приоритетите на полското претседателство, иако Варшава ќе се заложи за отворена и поширока европа, сепак своето внимание Полска ќе го насочи кон Хрватска, Турција и Исланд. Што се однесува пак до земјите од Западен Балкан, во кои е и Македонија, Варшава ќе придонесе само преку поддршка за аспирацијата на овие земји кон Европската унија, без конкретни предлози на кој начин ќе го направи ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонија треба да ги спроведе потребните реформи за започнување на преговорите за членство во ЕУ, и покрај тоа што не е решен спорот за името со Грција, затоа што на таков начин кога тој ќе се реши, ќе се скрати времето за нивно затворање и придружување кон Унијата, смета полскиот амбасадор Карл Бахура. „Реформите што треба да се спроведат во областите, како што се правосудството, јавната администрација и други области, не треба да се чека да се реши оваа пречка, туку да ги спроведувате на колку што можете посоодветен начин, дури и пред да почнат преговорите. Кога ќе се реши прашањето со името и ќе почнат преговорите, времето за нивно завршување ќе биде пократко и тоа ќе биде подобро за вас. Сметам дека реформите не треба да се држат како заложници за проблемот со името“, рече Бахура појаснувајќи ја својата неодамнешна изјава дека доколку Македонија не може да влезе на една врата во ЕУ, да проба тоа да го направи преку прозорец. Тој на претставувањето на приоритетите на Полска за време на ...
| | веќе видена | слични

Бахура објасни како се влегува во ЕУ преку прозорец Реформите да не се држат како заложник на спорот со името, туку земјава континуирано да ги спроведува, што ќе овозможи побрзо да ги затвориме преговорите и да се приклучиме кон ЕУ кога ќе се реши долгогодишното прашање со Грција Колку поскоро Македонија влезе во Европската унија, толку подобро. Полскиот амбасадор Карол Бахура вчера уште еднаш ги повтори и ги појасни минатонеделните изјави дека за Полска не е прашање дали, туку кога Македонија ќе влезе во ЕУ и дека доколку вратите ни се затворени, да влеземе во ЕУ преку прозорец, со тоа што земјава ќе ги спроведува реформите и покрај пречката со спорот со името. Според Бахура доколку реформите бидат спроведени кога ќе се реши прашањето за името, Македонија побрзо ќе ги затвори преговорите со Унијата и затоа реформите не треба да се држат како заложник за проблемот со името. - Реформите кои треба да се спроведат се во областите правосудство, јавна администрација и слично и не треба да чекате да се реши ...
| | веќе видена | слични

Квалитет, а не квантитет – така Полска објаснува зошто во програмата на нејзиното шестмесечно претседавање Западниот Балкан е споменат само еднаш, а источното партнерство повеќе од 20 пати. Иако, според програмата, е јасно дека Варшава повеќе ќе се фокусира на нејзините соседи – земји прозилезени од поранешниот Советски Сојуз, отколку на регионов, проширувањето, како што уверува полскиот амбасор во земјава, останува високо на полската агенда. Бахура, за разлика од унгарскиот амбасадор е јасен во пораката дека без решено име нема преговори. Но, за да не се губи време во чекање, кое според ситуацијата и во Македонија и во Грција, може долго да трае, бахура очекува името да не биде покритие за застој во реформите. ,,Потребни се реформи во делот на судството, јавната администрација и во други области и за тоа да се исполни не треба да се чека да се реши единствената пречка, туку треба да се преземаат тие реформи пред официјално да почнат преговорите за членство. Реформите не треба да бидат заложник на ...
| | веќе видена | слични

Полскиот амбасадор во Македонија, Карол Бахура. Амбасадорот Карол Бахура порача дека Западниот Балкан е меѓу приоритетите на Полска за време на претседавањето со ЕУ. Последна, но како што вели полскиот амбасадор во Македонија, Карол Бахура, не и помалку важна за време на полското претседателство со ЕУ е подршката за евроитеграциите на Србија, Босна и Херцеговина, Македонија, Албанија и Косово. На новинарското прашање зошто Македонија е во друштвото на земјите како Србија и Албанија, кога е понапред во реформите во однос на нив и има кандидатски статус веќе пет години, Бахура одговори дека прашањето е за отвореноста на ЕУ кон Западниот Балкан. Ви се допаднало или не, Македонија е во овој регион како и другите земји. „Ви се допаднало или не, Македонија е во овој регион како и другите земји.“ Тој додаде дека Западниот Балкан е високо на агендата на полските приоритети. Политикологот Мерсел Биљали вели дека Македонија самата допринесува да се најде во таа група земји. Логото на полското претседателство ...
| | веќе видена | слични

Дали преку прозорец или врата, прашање е само кога Македонија ќе влезе во Европската Унија. Скриениот прозорец што го посочи полскиот амбасадор не значело датум за преговори без решено име со Грција, туку земјата и понатаму да продолжи со реформите. Карл Бахура се доискажува по неколкуте обиди да објасни дали Македонија останува приоритет и за време на полското претседавање. - Штом се реши спорот и преговорите почнат, вам ќе ви биде многу полесно и ќе може да го скратите времетраењето на преговори, бидејки добар дел од реформите веќе ќе бидат спроведени овде во Македонија. На тоа и мислев и сметам дека реформите не треба да бидат заложник на спорот со името, вели Бахура. Ако во Брисел полскиот премиер Доналд Туск изостави во приоритетите на нивното претседавање да ја спомне Македонија, амбасадорот од Скопје објасни дека стартот на преговорите на Македонија со ЕУ останува проблем со кои ќе се занимава Полска во наредните шест месеци. - Важно е да се поддржат евроинтеграциите на Западен Балкан и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 323 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус ...
сите 219 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 293 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 123 | | | веќе видена

Српскиот фолк-пејач Шабан Шаулиќ ќе биде погребан во Алејата на заслужни граѓани во Белград. Пејачот ќе почива покрај актерот Небојша Глоговац кој почина во ...
сите 205 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 179 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 106 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бахура ги претстави приоритетите на полското претседавање со ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: