„И јас сум новинар на А1“ за само три дена собра повеќе од 32.000 потписи

Во акцијата „И јас сум А1“, за само три дена, од понеделникот до средата се собрани повеќе од 32.000 потписи за поддршка за А1 телевизија. Петицијата на интернет собра 1.600 потписи, на социјалната мрежа Фејсбук има приближно 7.000 поддржувачи, по телефонски пат околу 500 Македонци ја дале својата поддршка, а во книгите за потписи свој печат за три дена ставиле над 23.000 граѓани. Граѓаните ја гледаат, ја сакаат и ја поддржуваат телевизијата, смачено им е од режимот на власта и имаат доверба во новинарите, тоа се најголем дел од коментарите на интернет-сајтот на телевизијата. „Никој нема да ве прегази, ова е само црната мафија на Груевски, вие сте единствената телевизија која на сите им дава мотив да ја гледаат“ и „Европа бара вакви медиуми што критикуваат власт за да може да напредува државата, а кај нас е обратно, се замолчуваат медиуми и не даваат право на слободен говор“. Ова се само дел од пораките на граѓаните кои секојдневно ја даваат поддршката за најгледаната телевизија во Македонија, а со ...
| | веќе видена | слични

Не стивнуваат реакциите на јавноста по упадот и по блокирањето на сметките на телевизија „А1“ и на дневните весници „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“. Огромна е поддршката на акцијата за спас на демократијата, насловена „И јас сум А1“. Пет дена по почетокот на акцијата, во која граѓаните се потпишуваат на петицијата, се собрани повеќе од 60.309 потписи. Граѓаните својата безрезервна поддршка ја даваат и со јавување на телефонските броеви на медиумите на Перо Наков, на веб-страницата на телевизијата, како и приклучувајќи се на групата за поддршка на „фејсбук“. Од завчера, граѓаните со поддршка доаѓаат и кај импровизираното студио на телевизија „А1“, пред Владата. - Телевизија „А1“ е најдобра телевизија, синоним за објективно информирање - напиша Невенка Трајковска во една од книгите за поддршка. Некои од граѓаните напишале дека јавно апелираат до Владата да не атакуваат врз демократијата и да не ги замолчуваат тие што ја говорат вистината. Карваните што ја спроведуваат акцијата „И јас сум А1“ завчера беа во ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 30.000 граѓани од цела Македонија, за само три дена, ја дадоа својата безрезервна поддршка и се потпишаа на петицијата „И јас сум А1“. Според информациите на телевизијата, 1.600 граѓани се потпишале на електронската петиција, околу 7.000 се придружија на групата на „фејсбук“ наречена „И јас сум А1“, телефонска поддршка дале 436 граѓани, а 23.157 се потпишале во тетратката за поддршка на телевизијата. Граѓаните, кои секојдневно ја бодрат „А1“, се децидни дека оваа телевизија е најреална и дека не смее да згасне и да подлегне на притисоците на, како што велат, диктаторскиот режим на владата на Никола Груевски. - Бидејќи не уживам да ме прават малоумна другите диктаторски телевизии, ако не гледам „А1“, вклучувам „Анимал планет“, но таму не даваат информации за случувањата во Македонија - пишува на „фејсбук“ Елизабета Караева. Мерван Абазоски, исто така, и ја дава својата поддршка на телевизија „А1“ и порачува дека не сака да се затвори. Поддршка на „А1“ на социјалната мрежа „фејсбук“, меѓу другите, ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 222 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 104 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„И јас сум новинар на А1“ за само три дена собра повеќе од 32.000 потписи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: