Македонија - Најдете решение за проблемот со името

Македонија треба да продолжи со преговорите за името, изјави поранешниот амбасадор на САД во Македонија, Кристофер Хил, при добивањето награда за пријателство од Обединетата македонска дијаспора. Хил сугерира земјата да најде модус вивенди за последната пречка пред неа на меѓународен план. - Ова не е прашање за тоа кој е во право, а кој не е, туку за тоа да се направи обид да биде решено - истакна Хил. Искусниот дипломат е оптимист и смета дека прашањето може да се реши. - Само што завршија изборите, наскоро ќе биде составена влада и сега можеби е добар момент да се направи обид да се допре до сите политички партии во Македонија, да се најде некој предлог и тоа да се реши. Јас мислам дека може да се реши - изјави Хил. Прашан да го резимира својот совет до македонската влада, амбасадорот порача: „Продолжете да разговарате. Преговарајте. Најдете решение“.
| | веќе видена | слични

Останато

Отидовме, видовме, победивме. Ова е резултат на тимска работа, многу љубов и посветеност, рече Тамара Тодевска пред нејзините фанови кои дојдоа да ја пречекаат ...
сите 173 | | | веќе видена

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 48 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Најдете решение за проблемот со името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: