Македонија - Најдете решение за проблемот со името

Македонија треба да продолжи со преговорите за името, изјави поранешниот амбасадор на САД во Македонија, Кристофер Хил, при добивањето награда за пријателство од Обединетата македонска дијаспора. Хил сугерира земјата да најде модус вивенди за последната пречка пред неа на меѓународен план. - Ова не е прашање за тоа кој е во право, а кој не е, туку за тоа да се направи обид да биде решено - истакна Хил. Искусниот дипломат е оптимист и смета дека прашањето може да се реши. - Само што завршија изборите, наскоро ќе биде составена влада и сега можеби е добар момент да се направи обид да се допре до сите политички партии во Македонија, да се најде некој предлог и тоа да се реши. Јас мислам дека може да се реши - изјави Хил. Прашан да го резимира својот совет до македонската влада, амбасадорот порача: „Продолжете да разговарате. Преговарајте. Најдете решение“.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 248 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 46 | | | веќе видена

Никола Груевски има специјален третман затоа што бил 10 години премиер на друга држава, вели Балаш Орбан, државен секретар на кабинетот на унгарскиот премиер ...
сите 213 | | | веќе видена

Во бегството на екс премиерот Никола Груевски од државава има сериозна вмешаност на унгaрските разузнавачки сили. Ова е оценката на националниот координатор за ...
сите 55 | | | веќе видена

Мерките во предлог Буџетот обезбедуваат социјална праведност, зголемена социјална помош, над 60.000 деца добиваат детски додаток Реформите во социјалната ...
сите 181 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Најдете решение за проблемот со името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: