Македонија на плоштадите порача да престане недемократското владеење

Демократијата падна на испит, власта удри врз медиумите и слободата на новинарството. Со транспаренти во рацете на кои пишуваше „Долу влада“, граѓаните во сите градови во саботата вечерта го искажаа својот револт против полицискиот упад во четвртокот во телевизија А1 и против пломбирањето на трите најчитани весници „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“. Скопје, Битола, Куманово, Охрид, Велес, Штип, Струмица, Кавадарци, Тетово, Гостивар се градовите каде што гласот на народот беше посилен од гласот на власта. Додека во едни градови едни палеа свеќи, во други градови граѓаните се потпишуваа во име на демократијата и независното новинарство. Се почна од скопскиот плоштад „Пела“, каде што граѓани, политичари, интелектуалци во масовен број излегоа и оставија порака до власта да им овозможи на новинарите професионално да си ја извршуваат работата. Уредниците на дневните весници оттаму со задоволство потврдија дека читателите денеска во раце ќе ги имаат своите омилени весници. Разни пораки стигнаа од сите градови ...
| | веќе видена | слични

Десетици граѓани вечерва излегоа на плоштадот во Гостивар, за како што велат да го изразат своето незадоволство против недемократското владеење на оваа власт но, и демонстрирањето сила кон критички настроените медиуми. Побараа крај на самоволието на Груевски, но и оставка на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска. Велат останала слепа на снимките на А1 Телевизија каде што јасно се гледа дека полицијата демонстрира сила над вработените и новинарите во оваа Телевизија. Побараа поддршка и од другите. Побараа слобода на медиумите но, најмногу од се сакале да го искажат своето незадоволство и разочарување од работењето на оваа влада. Повеќе од линкот можете да погледнете во видеото.
| | веќе видена | слични

Забележително Охрид застана зад А1 Телевизија. Охрид изрази поддршка на новинарите, на медиумите и пред се на слободата на говорот и на демократијата. Неколку стотици охриѓани се одважија и слободно излегоа вечерва на плоштадот Св. Климент Охридски да го поддржат се она што е демократско и во протест, против се она што не е демократско. Тие симболично палеа свеќи во знак на смрт на демократијата, одбележувајќи дека 25. ноември бил најцрниот ден за Македонија, за новинарите, за медиумите но, и за оваа власт која си потпишала капитулација. Тие побараа власта да си замине, да даде оставка и да отвори простор за освојување на нови слободи. Повеќе од линкот можете да погледнете во видеото.
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 185 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 201 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 171 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 275 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија на плоштадите порача да престане недемократското владеење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: