Трет натпреварувачки ден на СП во Кик бокс

Светското првенство во кик бокс денеска продолжува со третиот натпреварувачки ден во СЦ „Борис Трајковски“. По вчерашните 5 победи и пласмани на нашите кик боксери во втората рунда, денеска не очекуваат нови настапи, токму во 1/4 финалето. Покрај петтемина кои вчера обезбедија пласман во 1/4 финалето, за денеска се предвидени и првите борби на нашите дами. Имено, на татамите прва денеска ќе се појави нашата голема надеж, Кристина Стојчевска, која во четвртфиналната рунда во Кик Лајт за противник ја има Дорота Годзина од Полска, стара познаничка на Стојчевска. По неа настап ќе има и Стефка Јанковска која во категорија до 60 кг. на татамите ќе се сретне со уште една полска натпреварувачка, Моджејевска. Петорицата кои вчера го минаа 1/8 финалето, денеска пред нови предизвици. Димитар Георгиев (Кик Лајт) во категорија до 74 кг. ќе се бори со Зиемнички (Пол), Роберт Варга до 79 кг. за противник ќе го има Царко од Унгарија, додека Тони Бошевски (-84 кг.) ќе се бори со Вишнаи од Словачка. Ненад Манојловски во ...
| | веќе видена | слични

За злато денеска ќе се борат Георгиев, Михајловска и Бошевска Кикбоксерите Димитар Георгиев, Маја Михајловска и Гордана Бошевска имаат шанса да станат светски прваци во кикбокс, на Светското првенство што се одржува во Скопје. Во денешните борби во киклоу во своите категории тие ќе имаат можност првпат во своите кариери да станат планетарни шампиони. - Со победа во своето финале Георгиев не само што ќе стане светски првак туку и ќе ги исполни критериумите за добивање државна стипендија, додека Маја и Гордана, бидејќи со по една борба влегоа во финалето, ако освојат златни медали, може само да ги награди Кикбокс-федерацијата. Тие не го исполнуваат условот од три победи, па за стипендија ќе треба да одлучат надлежните од агенцијата - ни изјави тренерот Сотир Настовски. Вчера доцна попладне за влез во финале се бореше и Аце Георгиевски, во категоријата до 94 кг киклоу, против Салваторе Месина од Италија. Од другите македонски натпреварувачи на ова СП своите борби вчера и завчера ги завршија Стефка Јанковска, ...
| | веќе видена | слични

Додека "зборнаја" се одмораше, "кариоките" се подновија со спортска опрема, а Азербејџанците со фармерки и јакни Светското првенство во кик-бокс, во Арената "Борис Трајковски" во Скопје за некои од повеќето од 850 натпреварувачи беше одлична можност да ги покажат своите вештини во рингот и да освојат медал. Но, не сите се преокупираа со борбите во рингот. Дел од репрезентативците деновиве можеа да се забележат во продавниците, ресторани, но и како дремат на столчињата во Арената, одморајќи се од напорните борби. Екипата на ВЕЧЕР за момент го насочи вниманието кон натпреварувачите кои не се на борилиштата и направи неколку интересни фотографии. Руските репрезентативци не можеа да дочекаат нивните колеги да ги завршат борбите, па како алтернатива за одмор ги искористија столчињата во Арената. Тие одлучија да дремнат додека колегите се обидуваа да влезат во борбата за медали. Сепак, имаше и такви кои своето слободно време го искористија за да се подноват. Во шопинг ги затекнавме репрезентативците на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нашите натпреварувачи денеска обезбедија пласман во големите финалиња во рамките од Светското Првенство во кик-бокс што се одржува во Скопје, односно во СЦ „Борис Трајковски“. Димитар Георгиев, Гордана Бошевска и Маја Михајловска по победите кои ги имаа во 1/2 финалните натпревари обезбедија пласман во финалето кое е на програмата утре. Георгиев во полуфиналети беше подобар од Русинот Аивар Гафуров, победувајќи со 3:0. Досега Георгиев е нашиот најубедлив натпреварувач и најсериозен кандидат за златен медал. Маја Михајловска исто така со 3:0 славеше во полуфиналето против Дентиса Колева од Бугарија. Гордана Бошевска исто така направи одличен резултат со пласманот во финаето иако без борба се пласираше таму, откако Французинката Селин Блин не се појави на татамитe, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ.
| | веќе видена | слични

Македонскиот кикбоксер Димитар Георгиев со 3-0 го совлада Аивар Гафуров од Русија и се пласира во финалето на Светското првенство во дисциплината кик-лајт на Светското првенство во Скопје, во категоријата до 74 кг. Финалето е денеска во салата „Борис Трајковски“. Финале обезбедија и кик-боксерките Гордана Бошевска и Маја Михајловска во истата дисциплина, откако ги совладаа противничките Селин Блан од Франција, односно Деница Kолева од Бугарија.
| | веќе видена | слични

Македонските кик-боксери Димитар Георгиев, Гордана Бошевска и Маја Михајловска се пласираа во финалето и се еден чекор до златен медал на Светското првенство во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје. Георгиев во полуфиналето со 3-0 беше подобар од Русинот Аивар Гафуров, Маја Михајловска со идентичен резултат беше поуспешна од Бугарката Дентиса Колева, а Гордана Бошевска во финалето се пласира без борба откако Французинката Селин Блин не се појави на рингот. Кик-боксерката Стефка Јанковска не успеа да го повтори успехот на своите колеги, бидејќи во својот полуфинален дуел беше поразена со 0-3 од Австријката Дорис Колер.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најдобрите светски кик боксери моментно се дел од 18-тото Светско првенство во кик бокс кое се одржува во салата “Борис Трајковски“ во Скопје. За влез во финале и медал денеска се борат следниве кик – боксери: Стефка Јанковска (МКД) вс Дорис Кохер (АУС) во категорија Kick Light до 60кг Гордана Босевска (МКД) вс Целине Блин (ФРА) категорија Kick Light до 65 кг Маја Михајловска (МКД) вс Денитса Колева (БУЛ) категорија Kick Light над 70 килограми Димитар Георгиев (МКД) вс Аивар Гафуров (РУС) Kick Light до 74кг Аце Георгиевски (МКД) вс Салваторе Мессина (ИТА) Kick Light до 94 кг Борбите се одржуваат од 10 до 19 часот, а утре (29 октомври) се одржува и последниот, финален меч во спортскиот центар “Борис Трајковски“.
| | веќе видена | слични

Нови две победи на македонските репрезентативци во вчерашните претпладневни борби, на СП во кикбокс што се одржува во Скопје во СЦ „Борис Трајковски“ Стефка Јанковска и Димитар Георгиев во дисциплината на татами забележаа победи во четвртфиналните борби, а со тоа и настап на денешните полуфинални натпревари. Кристина Стојческа загуби на татами и се прости од понатамошните борби на ова СП и со тоа им се приклучи на претходно елиминираните Мики Ивановски во ринг и Ненад Јакимовски на татами. Синоќа уште четворица македонски репрезентативци требаше да настапат во четвртфиналните борби, и тоа Бобан Лукач и Ненад Манојловски во ринг и Роберт Варга и Тони Бошевски на татами.
| | веќе видена | слични

Петмина македонски репрезентативци ќе се појават во денешните полуфинални пресметки на Светското првенство во Кик бокс што се оджува во Спортскиот Центар Борис Трајковски во Скопје. Во машкиот дел во дисциплината Кик Лајт, Димитар Георгиев во категоријата до 74. кг. ќе има пресметка со Аивар Гафуров од Русија додека Аце Георгиевски во категоријата до 94. кг. ќе излезе на мегдан против Салваторе Месина од Италија.На големиот спортски настан Македонија останува во игра за златото и во женска конкуренција. Во текот на денов во полуфиналето во Кик Лајт, Стефка Јанковска во категоријата до 60.кг. ќе се бори со Дорис Колер од Австрија, Гордана Бошевска (65) за противничка ќе ја има Блин Селин од Франција додека во категоријата до 70. кг Маја Михајловска ќе се обиде да обезбеди финале преку дуелот со Колева Дениса од Бугарија, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ.
| | веќе видена | слични

Димитар Георгиев и Стефка Јанковска денеска ќе се борат за влез во финалето во своите категории на Светското првенство во кик-бокс кое од 25 до 29 октомври се одржува во спортската сала „Борис Трајковски“ во Скопје. Македонија со нивниот пласман во полуфиналето веќе ги обезбеди првите свои медали на првенството, со оглед на тоа што и за двајцата веќе се осигурани бронзите а денеска ќе се борат за можноста да стигнат до сребрениот или златниот медал. Сигурен и супериорен настап имаше Димитар Георгиев , во категоријата до 74 килограми во дисциплината лоу-кик, чија победа против Полјакот Зјемнички во ниту еден момент не беше дов е дена во прашање. Полскиот натпреварувач беше инфериорен во текот на целата борба а тоа се покажа уште во првата рунда кога Герогиев ја стекна предноста во поените од судиите. Техничката супериорност тој ја покажа и во наредните две рунди кога со сигурни и чисти удари и неколку комбинации рутинирано го приведе мечот кон крај Јанковска, пак, службено ја победи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 455 | | | веќе видена

Појаснување во однос на гласањето на Комисијата за деловнички и мандатно – имунитетни прашања за Барање за одобрување притвор за пратеникот Трајко Велјановски ...
сите 275 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 222 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро порача дека ќе продолжи да ја води земјата и дека тоа е негова обврска, во согласност со Уставот, како и тоа дека е ...
сите 145 | | | веќе видена

Подгответе здрав оброк за целото семејство! 3 главици цвекло 1 компир со средна големина 1 морков 1 праз или кромид малку пилешка супа 1/4 лажичка лук во прав ...
сите 110 | | | веќе видена

Ако Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат со академик Изет Зеќири како ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трет натпреварувачки ден на СП во Кик бокс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: