Македонија - Листи не видоа, но окапаа чекајќи

„Ако сакаш јас да те оперирам, ќе мора да почекаш три месеци или да дојдеш попладне и интервенцијата да си ја платиш приватно“. Ваков одговор добил од врвен професор на скопска клиника пациент што имал проблеми со простатата. Во недостиг на официјални листи на чекање, какви што има во болниците во развиените земји, овој човек и уште многу други пациенти лесно стануваат жртви на манипулации на лекарите и се принудени да плаќаат илјадници евра за нешто што може да го добијат со сини картончиња. Министерот за здравство Бујар Османи во март годинава најави дека и нашите болници ќе мора да направат такви листи на чекање. Но, остана само на најавата. - Требаше да правам лапароскопска интервенција на Клиниката за гинекологија. Ми закажуваа, па ми откажуваа три месеци, без никој да ми каже зошто. Морав да фатам врски за да ја направат операцијата или да платам 70.000 денари приватно - вели една пациентка. Искуството на пациентите покажува дека за операции на скопските клиники се чека не само по три до четири месеци ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 271 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа потврди дека поранешниот македонски премиер и осуденик Никола Груевски влегол во Унгарија од Србија, на граничниот ...
сите 296 | | | веќе видена

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор ...
сите 246 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 247 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Листи не видоа, но окапаа чекајќи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: