Македонија - Критичката мисла заминува во илегала

Со згаснувањето на медиумите ќе згасне и гласот на народот и критичката мисла ќе замине во илегала, при што ќе надвладее едноумието, поточно, состојба што воопшто не го отсликува демократското владеење. Тоа е реакцијата на познавачите по информацијата за се поизвесното згаснување на дневните весници „Време“, Шпиц“ и „Коха е ре“, како и на телевизијата „А1“, кои работат од ден за ден, во крајнотешки услови, а на сето тоа се надоврзува и неизвесната судбина на „Утрински весник“. Дека весниците од Перо Наков опстојуваат на пазарот со последните сили и напори покажува и нивниот видоизменет облик, односно излегуваат во црно-бело издание, на намален број страници. - Можното затворање на неколкуте медиуми накратко можеме да го оцениме како мошне мрачна состојба. Со згаснувањето на медиумите згаснува и гласот на народот. Доколку се исполнат најлошите предвидувања, тогаш се очекува Македонија да загуби многу како држава. Ќе влеземе во кругот на еднообразноста, односно ќе имаме еднострано информирање, со недостиг од ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 466 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Критичката мисла заминува во илегала

Од:
До кого (е-маил):
Порака: