Македонија - Критичката мисла заминува во илегала

Со згаснувањето на медиумите ќе згасне и гласот на народот и критичката мисла ќе замине во илегала, при што ќе надвладее едноумието, поточно, состојба што воопшто не го отсликува демократското владеење. Тоа е реакцијата на познавачите по информацијата за се поизвесното згаснување на дневните весници „Време“, Шпиц“ и „Коха е ре“, како и на телевизијата „А1“, кои работат од ден за ден, во крајнотешки услови, а на сето тоа се надоврзува и неизвесната судбина на „Утрински весник“. Дека весниците од Перо Наков опстојуваат на пазарот со последните сили и напори покажува и нивниот видоизменет облик, односно излегуваат во црно-бело издание, на намален број страници. - Можното затворање на неколкуте медиуми накратко можеме да го оцениме како мошне мрачна состојба. Со згаснувањето на медиумите згаснува и гласот на народот. Доколку се исполнат најлошите предвидувања, тогаш се очекува Македонија да загуби многу како држава. Ќе влеземе во кругот на еднообразноста, односно ќе имаме еднострано информирање, со недостиг од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Користени пелени беше причината за евакуацијата на жителите на Аеродром во населбата Острово. ТВ 24 објави и видео од станот, во кој се гледаат искористените ...
сите 123 | | | веќе видена

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 83 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и ...
сите 21 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 70 | | | веќе видена

Албански државјанин со лажна италијанска лична карта се обидел да излезе од Македонија.Како што соопшти МВР, вчера во 17:50 часот на граничниот премин „Свети ...
сите 105 | | | веќе видена

Деновиве во тек е своевидно јавно изјаснување на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ дали би гласале за уставни измени , па на своите профили на социјалната мрежа Фејсбук ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Критичката мисла заминува во илегала

Од:
До кого (е-маил):
Порака: