ЕП ракомет: В петок со Словенија за 5. место

Македонија се избори за победа над селекцијата на Србија со 22-19 и со тоа го освои 3. место во групата за пласман меѓу најдобрите шест селекции на континенталниот собир. Извонредно издание и вечерва имаше нашиот капитен Кире Лазаров кој мечот го заврши со 10 постигнати гола, а меѓу стативите го имавме неверојатниот Борко Ристовски, кој буквално ги откажа домаќините во финалните моменти на средбата. Првото полувреме Македонија го доби со еден гол разлика (11-10), но во вториот дел Србите на двапати успеаја и да поведат. Сепак, нашите ракометари одлично се држеа, особено во одбраната, и не дозволија дел од резервистите во српскиот состав да дојдат до предност која можеше да ја загрози победата на нашата селекција, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Покрај Лазаров, 3 гола постигна Ванчо Димовски, по два имаа З. Мојсовски, Стоилов и Ф. Лазаров, додека по еден гол постигнаа Алушовски, Темелков и Н. Мојсовски. Македонија в петок во битка за 5. место ќе ги вкрсти копјата со селекцијата на Словенија, која го освои ...
| | веќе видена | слични

Ракометните репрезентативци на Македонија, хероите кои изминативе денови ги полнеа срцата на македонците со гордост и кои го освоија петтото место на Европското првенство во Србија со што обезбедија квалификации за Олимписките игри денеска ќе бидат достојно пречекани во својата татковина. За нив на плоштадот „Македонија“ од 14:00 часот ќе биде организиран спектакуларен дочек. Со победата во натпреварот за 5. место на ЕП, Македонија избори право да игра на предолимпискиот турнир за ЛОИ 2012. Македонија ја совлада Словенија (28-27) на Европското ракометно првенство во Белград пред 3.000 гледачи и го освои 5. место. Ова е најголем успех на македонскиот ракомет во историјата. Македонија со овој пласман избори право да игра на предолимпискиот турнир за Летните олимписки игри во Лондон летово. Тој турнир ќе се одржи од 6 до 8 април. Kои ќе бидат тројцата противници на Македонија на овој турнир и каде ќе се игра тој, ќе се знае откако ќе биде познат шампионот на ова ЕП. Финалето се игра утре. Двајцата првопласирани ...
| | веќе видена | слични

По победата против Словенија, нашите ракометари успеаа да го освојат петтото место на Европското првенство, а со тоа и имаме шанса преку квалификациите да се пласираме на Олимписките Игри во Лондон. "Среќни сме поради победата и освоеното петто место. Се чувствуваме прекрасно откако на одредени натпревари бевме принудени да тагуваме поради несреќни поразот. Имавме шанса за полуфинале на крајот стигнавме до петтото место, но искрено не жалиме бидејќи ова е голем успех. Убеден сум дека можеме и во квалификациите да одиграме на исто, можеби и повисоко ниво и да се пласираме на олимпискиот турнир", изјави Лазаров. Нашиот капитен, кој е на најдобар пат да биде прв стрелец на првенството и да влезе во историјата на Европските првенства со рекорден број на погодоци рече дека најмногу му е жал што оваа генерација нема поголем број настапи на големите натпреварувања. Огромното задоволство по големата победа не го криеше ниту селекторот Ѕвонко Шундовски. "Постигнавме одличен резултат, наша цел беше пласман во ...
| | веќе видена | слични

Македонските ракометари пресреќни и задоволни од одлично завршената работа на Европското првенство во Србија утре се враќаат во Македонија, каде ќе бидат дочекани од илјадници фанови. “Многу сум среќен за нашата победа, нашата цел на ова првенство беше да освоиме место кое ќе ни овозможи да играме на Олимписките Игри. Тоа беше реалистична цел и со нашите големи срца и борбен дух го постигнавме тоа... Благодарност исто така и до нашите гласни поддржувачи“, изјави тренерот на репрезентацијата Звонко Шундовски по вечерашната победа над Словенија. Најдобриот во македонскиот тим Кире Лазаров со постигнати седум голови на натпреварот, стана најдобар стрелец на Европските и Светските првенства во историјата. Тој вели дека нема за што да жалат по првенството,бидејќи на сите натпревари ги оставија своите срца на терен. “Некој ќе помисли дека го завршуваме ова првенство со многу нешта да жалиме откако пропуштивме да влеземе во полуфинале, но немаме за што да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Додека сите сме сè уште понесени од еуфоријата предизвикана од освоеното петто место во Европа и рекордот кој го сруши нашиот капитен, сите заборавивме на уште еден многу важен податок поврзан со Кире Лазаров. Со постигнатите 61 гол на ова Евопско првенство, нашиот Кире Лазаров е најдобар стрелец во историјата на Европските првенства. Но, дали се сеќавате дека на последното Светско првенство во 2009 година во Хрватска Кире постигна неверојатни 92 гола и исто така беше прогласен за најдобар стрелец во историјата на Светските првенства? Така, денес Кире Лазаров е единствениот играч во историјата на ракометот кој успеал да ги обедини двете титули. Ова постигнување, тешко дека некој ќе успее да го надмине. Браво Кире!
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонската ракометна репрезентација го освои петтото место на Европското првенство кое се одржува во Србија и со овој пласман си обезбеди учество во квалификациите за Олимписките игри во Лондон. Попладнево во Белград во натпреварот за 5.место Македонија ја победи Словенија со 28:27. По 0:2 во првите две минути, македонските ракометари направија серија од 5:0 за водство од три голови разлика. Голманот Борко Ристовски со пет одбрани придонесе нашата репрезентација резултатски да се одлепи. Во 25.минута избраниците на Ѕвонко Шундовски имаа и пет голови предност (13:8), за на полувреме да се отиде со резултат 16:12. Словенците во вториот дел ја превземаа иницијативата и со поагресивна игра во 42.минута дојдоа во водство со два гола разлика. Оттогаш се играше гол за гол, за Македонија на десетина минути до крајот да ја врати разликата од три голови. Последната минута имавме напад и еден гол разлика, но и исклучен играч. Наумче Мојсоски не погоди, шпанските судии им дадоа шанса за изедначување на Словенците, но ...
| | веќе видена | слични

Пред три години во Хрватска неискусно згрешив, но овој пат сигурно ќе го земам знамето кај себе при доделувањето на наградата за најдобар стрелец. -Со македонското знаме во недела ќе излезам да ја примам наградата. Поради неискуство тоа не го сторив на СП во Хрватска. Ова не е само мој личен успех, туку успех на целата репрезентација. Сите наши ракометари излија многу пот за да стигнеме до тука, рече Лазаров. Ова го изјави македонскиот капитен Кирил Лазаров по триумфот над Словенија, откако со 8 постигнати погодоци повторно беше најефикасен во нашиот тим и со вкупно 61 постигнат погодок на првенството стана најдобар стрелец на ЕП на сите времиња.
| | веќе видена | слични

Нашата ракометна репрезентација го освои 5-то место на ЕП во Србија со победата која денес ја оствари на мечот со Словенија со 28:27. Во драматичен финиш на кој се навикнавме на ова ЕП нашите ракометари имаа повеќе среќа и смиреност во решавачките моменти од натпреварот. Македонскиот национален тим одлично го почна натпреварот, а на половина од првото полувреме имавме предност од 9:5 за да првиот дел го завршиме со предност од 16:12. Во тој дел функционираше се, нападот имаше одлична реализација, а на голот го имавме расположениот Ристовски. Во второто полувреме почнавме лошо, а тоа го искористија словенечките ракометари и 41-та минута го израмнија резултатот на 18:18, па потоа и дојдоа до предност од два гола. Сепак квалитетот кој го имаат нашие ракометари им даде сила во финишот да направат предност од 26:23 што на крајот беше недостижна за Словенија иако тие го имаа последниот удар кој го одбрани Ристовски и ја однесе Македонија на 5-то место. Во нашиот тим нај ефикасен беше Кире Лазаров со 8 гола, ...
| | веќе видена | слични

Кире Лазаров уште еднаш испиша нова ракометна историја. Нашиот капитен откако претходно се закити со титулите за најдобар стрелец во историјата на едно Светско првенство (Хрватска 2009), сега е рекордер и по бројот на постигнати голови на едно Европско првенство. Со своите 61 гол, Лазаров за три гола го подобри постигннувањето на Штефансон. Тој по денешниот натпревар со Словенија и се заблагодари на целата држава за неверојатната подршка за време на турнирот. „Сакам да и се заблагодарам на цела Македонија за подршката која ни ја даваше во текот на овие две недели. Како капитен на репрезентацијата сакам да им се заблагодарам на моите колеги кои го дадоа максимумот. Сакам да им се заблагодарам на стручниот штаб и сите оние кои беа околу нас. Имавме максимално добри подготовки и како никогаш досега бевме одлично организирани. Тоа секако донесе резултати на терен. Се надевам дека ќе продолжиме во ист ритам и во иднина ќе грабиме кон нови успеси“, изјави Лазаров на вечерашната прес-коференција. Капитенот остана ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пропуштена е шансата за пласман во полуфиналето на ЕП за ракометари во Србија, но најдобриот голгетер на шампионатот - капитенот на македонската репрезентација не се кае поради тоа, бидејќи смета оти со вакви игри може да се оствари и учество на Летната олимпијада во Лондон 2012. Македонија со победата над Словенија од 28:27, го освои петтото место на 10-то Европско ракометно првенство во соседна Србија. Покрај историскиот резултат, ракометарите изборија пласман и за квалификацискиот турнир, преку кој од 6-ти до 8-ми април ќе се обидат да изборат пласман на Олимписките игри во Лондон. Импресиите со новинарите по натпреварот со Словенија, ги споделија селекторот Звонко Шундовски и капитенот Кире Лазаров. „Многу сум среќен поради оваа победа. Наша цел пред турнирот беше да избориме олимписки квалификации, тоа беше реална цел и со нашиот борбен дух и големото срце успеавме. Успеавме, благодарение и на нашата публика којашто силно нé бодреше на секој натпревар“, рече селекторот Шундовски. „Би можело да се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Неколку здруженија и организации што отворено се противат за британското истапување од Европската Унија (ЕУ) за денеска најавија марш низ улиците на Лондон со ...
сите 244 | | | веќе видена

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 153 | | | веќе видена

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет ...
сите 236 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, беше во посета на Кичево, а младите активисти од градот го пречекаа на средбата наметнати со македонски знамиња ...
сите 228 | | | веќе видена

Двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, во кои во терористички напад беа убиени 50 луѓе, денеска се повторно отворени откако претходно беа обновени. ...
сите 85 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕП ракомет: В петок со Словенија за 5. место

Од:
До кого (е-маил):
Порака: