Македонија - Кардиохирурзите формираа здружение

Подобрување на состојбата во кардиохирургијата во Македонија, зголемување на превенцијата од кардиоваскуларни болести, едукација на населението и следење на иновативните методи, се дел од заложбите на Здружението на македонските кардиоваскуларни хирурзи, кое беше формирано викендот. Здружението, како што информира претседателот д-р Жан Митрев, се формира со цел да се отвори нов начин на комуникација и развој на кардиохирургијата во земјава. - Овој собир покажа дека желбата за средување на состојбите во здравството во Македонија е голема. Еден е начинот за подобро здравство, размена на идеи, следење на странските иновативни методи, вложување во превенција, наместо во лекување. Голема филозофија нема, туку само труд, надградба, вложување, комуникација. Еден е патот за успех, соработката - изјави Митрев. На состанокот беа презентирани повеќе трудови од делот на кардиоваскуларната хирургија на врвни имиња од Европа, како што се генералниот секретар на Европската асоцијација на кардиохирурзи, Клаудио Мунерето, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 143 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 258 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Кардиохирурзите формираа здружение

Од:
До кого (е-маил):
Порака: