Бучковски се појави на суд без „алфи“

Пратеникот од опозицискиот СДСМ, Владо Бучковски, и покрај најавите дека стражарно ќе биде приведен на вчерашното повторено судско рочиште против него, сам и доброволно се појави во судот. Пратеникот ја обвини претседателката на судскиот совет, Дијана Груевска-Илиевска, за вршење пресија против него со тоа што му верува беспредметно на претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, кој тврдеше дека Бучковски не бил службено на конференција во Израел. Тој тврдеше дека се лажни изјавите на генералниот секретар на Собранието оти му биле подметнати документи, поради што, според него, службеничка апсолутно невина ја загуби долгогодишната работа. - ВМРО-ДПМНЕ ме малтретира, треба судот да ме одбрани, бидејќи деновиве се вршеше директна атака и притисок врз моето достоинство. Барам вие како суд да ме заштитите, што апсолутно не го правите. Во дваесет години независност, ова се нема случено. Грешките се во непотребниот сомнеж на судот и во непотребните преписки со кои претседателот Вељановски беше доведен во ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ води оркестрирана хајка против мене, а судот само извршува, рече вчера пратеникот Владо Бучковски во судницата на Основниот суд Скопје 1. На почетокот на рочиштето за случајот „Резервни тенковски делови“ Бучковски и неговиот адвокат Никола Поленак речиси еден час се расправаа со судијката Дијана Илиевска- Груевска за наредбата за стражарно приведување на пратеникот на претходното рочиште, кое требаше да се одржи во вторникот, но беше одложено затоа што тој беше на конференција во Израел. Но, судијката му објасни на пратеникот дека морала да ја издаде наредбата затоа што обвинетите постојано отсуствувајќи наизменично правеле круг за да го одложат судењето. - Вие се сомневате дека поранешен премиер не знае што е патен налог? Верувате во известување кое не е поткрепено со докази? Вие сте под силен притисок и ослободете се од тоа. Поради вас и службеничка во Собранието остана без работа - и се обрати Бучковски на судијката Иливска-Груевска, по што таа му одговори дека суспендирањето на вработената во ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот на СДСМ Владо Бучковски со документи од Собранието и од МНР вчера се обиде да го убеди судот дека не ги бојкотира судењата, туку дека бил на службен пат во Израел - Пристрасност е да верувате на вербалниот доказ на Вељаноски, а не на сите пишани документи што ги презентирав. Уште еднаш апелирам извршната власт да ги тргне рацете од овој процес. Во конкретниот случај, и законодавната власт. Против мене се води хајка, а вие не ме браните - рече Бучковски, кој ја повика судијката да суди без влијанија од надвор. Судот, пак, остана со уверувањето дека тој со патувањата намерно го ескивирал судскиот процес, а првиот човек на парламентот вели дека ќе ја разгледа одговорноста на сите вмешани во случајот. - Имам поголеми проблеми од личниот проблем на пратеникот Бучковски. Се однесува арогантно и сака да се претстави како жртва - вели Трајко Вељаноски, претседател на Собранието, коментирајќи го писмото што му го испратил Бучковски, префрлајќи му ја одговорноста за заканата стражарно да биде приведен на ...
| | веќе видена | слични

Со констатација на судијката Дијана Груевска-Илиевска дека изјавата на претседателот на Собранието, Трајко Вељановски е доказ дека Бучковски не бил на службено, туку на приватно патување во Израел, вчера продолжи судењето за случајот "Резервни тенковски делови". Ваква констатација беше повод првообвинетиот Бучковски да реагира и повторно да ги приложи доказите дека бил на службено патување во Израел. "Зарем сметате дека поранешен премиер и универзитетски професор не знае што е патен налог? Знаете ви Вие, ценет суде, дека токму поради вашето барање доставено до Собранието веќе страдаат невини луѓе? Од кога е тоа практика поради преписка со претседателот на Собранието, една вработена да остане без работа? Од кога е практика на судот да објавува на својата веб-страница дека ќе има стражано приведување на обвинет? Ова е оркестирана хајка и Вие како суд место да ме заштитувате, се ставате на страната на оние што го прават ова", изјави Владо Бучковски пред тричлениот судски совет. Бучковски повтори дека бил на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 186 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 434 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бучковски се појави на суд без „алфи“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: