Инсулинот ќе се дели од Скопје

Според неофицијални информации до кои дојде „Шпиц“, на тој начин Министерството за здравство ќе ги има сите конци во свои раце и ќе контролира кој и дали треба да биде ставен на инсулин, сметајќи дека во земјава има премногу пациенти кои без потреба се ставени на инсулинска терапија. Повеќе од една година, болните од шеќерна болест се во постојана игра со инсулинската криза, се враќа си оди, а пациентите продолжуваат да живеат во страв како ќе го дочекаат следниот ден. Во вчерашниот ден, проблеми со инсулинската терапија имаа дел од дијабетичарите од Неготино, при што повеќето од нив останаа без потребната терапија, а веќе неколку месеци има-нема ги тресе и болните од Скопје, Гостивар, Струмица и Тетово, неофицијално дознава „Шпиц“. - Ви се јавувам со намера да ви кажам дека веќе неколку дена имаме проблеми со инсулинската терапија, што за нас живот значи. Еднаш ќе ја најдеме терапијата, друг ден ќе останеме без неа и ако постојано не реагираме, не знам што ќе правиме. Некој во оваа држава треба да ...
| | веќе видена | слични

Сите центри за дијабетес во најскоро време треба да набават опрема и реагенси за да можат да прават испитувања, што е клучно за да се реши дали пациентот ќе се лекува со таблети или ќе мора да прима инсулин. Така ќе се спречи непотребното талкање на пациентите во поголемите градови. Лекарите објаснуваат дека најитно лабораториска опрема треба да се купи во Штип и во Струга, кои покриваат голем број пациенти со шеќерна болест, а не ги прават тие анализи. - Болниците во Струга и во Штип најбрзо треба да го решат проблемот. На директорите им се ослободуваат пари што ги користеле за набавка на инсулин, па сега може да ги инвестираат во опрема. Пациентите и не мора да патуваат до регионалните центри, туку може да се организира транспорт на крвта и потоа ќе им се испратат резултатите - објаснува д-р Викторијка Перцан од Клиниката за ендокринологија. Пресметките покажале дека само за да ги прават контролните испитувања, на болниците и на здравствените домови ќе им бидат потребни околу еден милион евра. Тие пари ќе ...
| | веќе видена | слични

Дијабетичарите од помалите градови ќе бидат принудени да патуваат во поголемите медицински центри за да направат испитување кое што е неопходно за да се реши дали ќе се лекуваат со диета и со таблети или ќе мора да примаат инсулин. Ова испитување како задолжително се воведува со новите медицински упатства за лекување на шеќерната болест и засега се прави само во половината од 30. центри за дијабетес во земјава. Со новиот тендер за набавка на инсулин, што го направи Министерството за здравство, не се набавени ниту ленти за мерење на шеќерот и се уште не се знае како ќе се реши овој проблем. Испораката на инсулин од новиот тендер и новите правила за препишување почнуваат да важат од следниот месец. - Предвидено е во почетокот задолжителното испитување на гликолизираниот хемоглобин да се прави во поголемите градови, каде ќе треба да доаѓаат пациентите од помалите градови. Но, според упатствата, овој тип испитување треба да го има во сите центри за дијабетес - објаснува д-р Ирфан Амети, кој учествуваше во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 143 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 74 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 197 | | | веќе видена

Единствената партија која сега е пред нас се вика Македонија. Друга партија немаме. Ова не се избори, не одлучуваме за некој поединец, одлучуваме за нашата ...
сите 92 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Инсулинот ќе се дели од Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: