Македонија испраќа уште 10 војници во Авганистан

Македонија ќе испрати уште десет припадници на АРМ во мисијата ИСАФ во Авганистан, најави министерот за одбрана Зоран Коњановски, кој денеска во Брисел учестува на состанокот на министри за одбрана на земјите членки на НАТО и на државите кои не се дел од Алијансата Овие војници, според најавите на минситерот за одбрана Зоран Коњановски , ќе бидат дел од заедничката школа за обука на воена полиција, во која, покрај Македонија, учестуваат и Словенија, Црна Гора и БиХ. „Наредниот месец веќе 25 отсто од населението ќе живее под авганистанска јурисдикција. Тоа значи дека државните институции во Авганистан почнаа да функционираат. Поставивме безбедносна платформа, која со текот на времето ќе се развива од економски, политички и правен аспект“, рече Коњановски, кој во рамки на престојот во Брисел ќе оствари билатерални средби со повеќе свои колеги.
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 202 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија испраќа уште 10 војници во Авганистан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: