Македонија - Институциите мора да ја искоренат тортурата

Постои апсолутна забрана на тортурата во меѓународното право и ниту еден чин на тортура или друго нехумано постапување и казнување не може да се оправда со какви било исклучоци, порача народниот правобранител Иџет Мемети по повод 25 јуни, Денот за поддршка на жртвите од тортура. Токму таа забрана, како што посочува народниот правобранител, ги обврзува државите да ја почитуваат и да преземаат ефективни законски, административни, судски и други мерки за да се спречи тортурата и да се обезбеди соодветен одговор на нејзиното манифестирање, но и обезбедување целосна рехабилитација на нејзините жртви. - Меѓународниот ден за поддршка на жртвите од тортура е начин да ја истакнеме нашата цврста заложба за искоренување на тортурата и сите други форми на нехумано постапување и казнување и да ја истакнеме потребата за целосна рехабилитација на нејзините жртви. За жал, и покрај многубројните документи за забрана на тортурата и утврдените инструменти за превенција и заштита на луѓето од ова зло, конфликтите и тензиите во ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Институциите мора да ја искоренат тортурата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: