Македонија - Институциите мора да ја искоренат тортурата

Постои апсолутна забрана на тортурата во меѓународното право и ниту еден чин на тортура или друго нехумано постапување и казнување не може да се оправда со какви било исклучоци, порача народниот правобранител Иџет Мемети по повод 25 јуни, Денот за поддршка на жртвите од тортура. Токму таа забрана, како што посочува народниот правобранител, ги обврзува државите да ја почитуваат и да преземаат ефективни законски, административни, судски и други мерки за да се спречи тортурата и да се обезбеди соодветен одговор на нејзиното манифестирање, но и обезбедување целосна рехабилитација на нејзините жртви. - Меѓународниот ден за поддршка на жртвите од тортура е начин да ја истакнеме нашата цврста заложба за искоренување на тортурата и сите други форми на нехумано постапување и казнување и да ја истакнеме потребата за целосна рехабилитација на нејзините жртви. За жал, и покрај многубројните документи за забрана на тортурата и утврдените инструменти за превенција и заштита на луѓето од ова зло, конфликтите и тензиите во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Одолговлекувањето на разговорите за брегзит ќе има политичка и економска „цена“ за Унијата, па затоа Лондон треба да понуди јасен план за тој процес, изјави ...
сите 227 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 97 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Институциите мора да ја искоренат тортурата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: