Македонија има 100% шанса за воведување на уставното име во ОН!

3 копии

Ова го тврди професорот по меѓународно право во Институтот за политички студии во Белград, Игор Јанев. Палестина е примена во УНЕСКО со 107 гласа "за", наспроти 14 "против"! Слично ќе биде и со нашето име во ОН Македонија има стопроцентна шанса на следното заседание на Генералното собрание на ОН да издејствува воведување на уставното име во ОН. Веќе сме примени како полноправна членка на Организацијата и, бидејќи не станува збор за суштински прашања, за нас ќе се гласа со просто мнозинство, а не како што не уверуваа многу нестручни поединци дека треба 130 држави да не признаат под уставното име за да почне акција во ООН, вели во својата колумна професорот по меѓународно право во Институтот за политички студии во Белград, Игор Јанев. - Доколку дојде до гласање, мислам дека во македонскиот случај ќе гласаат 120 земји, така што ќе бидат потребни само 61 држава да гласаат за воведување на уставното име во ООН. Македонија реално ќе добие многу повеќе. Грција нема да може да собере повеќе од 25 гласа за да ја ...
| | веќе видена | слични

Палестина е примена во УНЕСКО со 107 „за“, наспроти 14 „против“! Слично ќе биде и со нашето име во ОН, пишува денес весникот Нова Македонија, пренесувајќи изјава на професорот Игор Јанев кој подолго време заговара гласање во ОН за замена на референцата со уставното име. „Меѓу палестинскиот случај со приемот во УНЕСКО и воведувањето на уставното име на Македонија во ООН постојат битни разлики, а од друга страна и многу битни поуки. Треба да се нагласи дека Палестина е во поинаква ситуација, бидејќи не е членка и и треба двотретинско мнозинство за приемот во ОН, исто како со мнозинството во УНЕСКО“, вели професорот по меѓународно право на Институтот за политички студии во Белград Игор Јанев . „Палестина меѓутоа треба за приемот во ОН да помине преку гласањето во Советот за безбедност, во кој САД, Британија и Франција имаат право на ВЕТО! Кај нас е целосно поинаква ситуција. Ние поминавме во Советот за безбедност и сме членка на ОН. Нам ни треба само просто мнозинство од присутните, кои гласаат во ...
| | веќе видена | слични

Палестина е примена во УНЕСКО со 107 „за“, наспроти 14 „против“! Слично ќе биде и со нашето име во ОН! проф. Игор Јанев Меѓу палестинскиот случај со приемот во УНЕСКО и воведувањето на уставното име на Македонија во ООН постојат битни разлики, а од друга страна и многу битни поуки. Треба да се нагласи дека Палестина е во поинаква ситуација, бидејќи не е членка и и треба двотретинско мнозинство за приемот во ОН, исто како со мнозинството во УНЕСКО. Палестина меѓутоа треба за приемот во ОН да помине преку гласањето во Советот за безбедност, во кој САД, Британија и Франција имаат право на ВЕТО! Кај нас е целосно поинаква ситуција. Ние поминавме во Советот за безбедност и сме членка на ОН. Нам ни треба само просто мнозинство од присутните, кои гласаат во Генералното собрание на ООН за замена на референцата со уставното име. Бидејќи се работи за фактот дека веќе сме примени како полноправна членка на ОН и дека не станува збор за суштински прашања, за нас ќе се гласа со просто мнозинство, и тоа да се замени ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија има 100% шанса за воведување на уставното име во ОН!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: