Тужиме во Хаг за да ни се признае БЈРМ

Целта на тужбата е да се натера Грција да признае дека ја прекршила спогодбата и во иднина да не ја прекршува, што иако не беше децидно речено вчера во МНР, практично значи дека власта со тужбата сака да издејствува прием на Македонија во НАТО и во ЕУ под привремената референца. Зошто тогаш се инсистира на тврдењето дека македонската страна е посветена на решавање на спорот? Исходот од тужбата што Македонија ја поднесе против Грција до Меѓународниот суд на правдата во Хаг, без оглед каков ќе биде, нема да влијае врз позициите на преговарачкиот процес во спорот за името што се води под покровителство на ОН, бидејќи двата процеса се независни еден од друг. Ова е ставот на министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, кој на вчерашниот брифинг со новинарите, во пресрет на почетокот на јавната расправа во Судот во Хаг в понеделник на 21 март, рече дека Македонија е добро подготвена да се соочи со Грција и да ги презентира аргументите дека јужниот сосед ја прекршил Привремената спогодба меѓу двете земји ...
| | веќе видена | слични

Утре во Хаг почнува усното сослушување во процесот кој Македонија го покрена против Грција пред Меѓународниот суд на правдата. Македонската страна во следните два дена ќе ги изложи своите аргументи со кои тврди дека Грција ја прекршила Времената спогодба со приговарањето Македонија да стане членка на НАТО на самитот во Букурешт под привремената референца. Грција пак, во четврток и петок пред судот ќе ги изложува своите аргументи во поткрепа на нивното тврдење дека Скопје претходно ја прекршило спогодбата со, како што се тврди од Атина, употреба на хеленистички симболи. Поранешниот министер за надворешни работи Денко Малески во денешното интервју за Радио Слободна Европа вели дека овој процес нема да измени ништо битно во спорот меѓу двете земји. „Самиот спор кај нас се гледа како прашање на победа или пораз, меѓутоа претпоставувам дека би било подобро ако гледаме на него како процес на учење, а имено во понеделник веќе ќе се објават спротивставените ставови на двете страни каде што и печатот и медиумите тоа ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Скопје, 20 март - Пред Меѓународниот суд на правдата (МСП) во Хаг утре ќе почне јавната расправа по тужбата на Република Македонија против Република Грција заради кршење на Времената спогодба потпишана меѓу двете земји од 1995 година. Според агендата објавена на веб сраницата на Судот, јавната расправа ќе траедо 30 март, а ќе се одвива во две фази. Во првата утре и задутре својата аргументација пред судиите ќе ја образложи македонската страна, а на 24 и 25 март контра-аргументите ќе ги соопштат грчките застапници. Во втората фаза на 28 март тимот што ќе ја претставува Македонија ќе има можност да одговори усно на одбраната на Грција, а јавната расправа ќе биде заокружена на 30 март со завршниот збор на грчката страна. Постапката пред Судот и преговорите за надминување на разликите околу името се два одвоени и неповрзани процеса. Не се очекува пресудата да влијае врз преговарачките позиции на Македонија за името, а македонските државни претставници во повеќе наврати укажаа дека Македонија и со и без оваа ...
| | веќе видена | слични

Јавната расправа по тужбата на Македонија против Грција заради кршење на времената спогодба потпишана меѓу двете земји од 1995 година почнува утре пред меѓународниот суд во Хаг. Според агендата, јавната расправа ќе траедо 30 март, а ќе се одвива во две фази. Во првата утре и задутре својата аргументација пред судиите ќе ја образложи македонската страна, а на 24 и 25 март контра-аргументите ќе ги соопштат грчките застапници. Во втората фаза на 28 март тимот што ќе ја претставува Македонија ќе има можност да одговори усно на одбраната на Грција, а јавната расправа ќе биде заокружена на 30 март со завршниот збор на грчката страна. Македонија ќе ја застапува министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, а козастапник е македонскиот амбасадор во Кралството Холандија Никола Димитров. Во тимот што ќе ја застапува Македонија се и четворица професори по право од Лондон, Вашингтон, Брисел и Сорбона, како и двајца нивни колеги од Правниот факултет при УКИМ. Со апликацијата се бара МСП да утврди оти на Самитот ...
| | веќе видена | слични

Според агендата објавена на веб сраницата на Судот, јавната расправа ќе траедо 30 март, а ќе се одвива во две фази. Во првата утре и задутре својата аргументација пред судиите ќе ја образложи македонската страна, а на 24 и 25 март контра-аргументите ќе ги соопштат грчките застапници. Во втората фаза на 28 март тимот што ќе ја претставува Македонија ќе има можност да одговори усно на одбраната на Грција, а јавната расправа ќе биде заокружена на 30 март со завршниот збор на грчката страна. Република Македонија ќе ја застапува министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, а козастапник е македонскиот амбасадор во Кралството Холандија Никола Димитров. Во тимот што ќе ја застапува Македонија пред МСП се и четворица професори по право од Лондон, Вашингтон, Брисел и Сорбона, како и двајца нивни колеги од Правниот факултет при УКИМ. Со апликацијата се бара МСП да утврди оти на Самитот во Букурешт од април 2008 година Грција го повредила членот 11 од Времената спогодба, односно дека приговорила на упатувањето ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 210 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 241 | | | веќе видена

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, ...
сите 728 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 138 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена

Aктерката Софија Куновска на Фејсбук деновиве го искоментира бегството на поранешниот премиер, Никола Груевски и изјавата на премиерот, Зоран Заев. „Остро и ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тужиме во Хаг за да ни се признае БЈРМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: