Груевски има време за дршката во автобус, ама не и за Фуере

Иако во преполната сала, на прошталниот коктел што го приреди евроамбасадорот Ерван Фуере имаше членови од сите други партии, новинари и јавни фаци од општествениот живот во земјава, премиерот не најде ниту пет минути време да се збогува со првиот човек на Европската комисија во Скопје. Премиерот Никола Груевски и владејачката ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажаа незрелост кон дипломатијата со тоа што ни завчера на прошталната средба со евроамбасадорот Ерван Фуере, во скопскиот хотел „Александар палас“, не му оддадоа почит на човекот кој пет година ја претставува Европската унија во Македонија. Иако во преполната сала имаше членови од сите други партии, новинари и јавни фаци од општествениот живот во земјава, премиерот не најде ниту пет минути време да се збогува со првиот човек на Европската комисија во Скопје. Тоа уште еднаш наиде на критики и негодување на луѓето присутни во салата кои не можеа а да не ја искоментираат оваа незрелост која неколку дена по ред ја повторуваат од владејачката партија. Ова е ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски вчера попладне требаше да го прими во проштална средба евроамбасадорот Ерван Фуере. Иако од кабинетот на премиерот вчера не потврдија дека ќе има средба, таквата можност вчера претпладне ја најави Фуере и истакна дека ќе ја нагласи пред важноста да се одржи фокусот на реформите, кои ќе и помогнат на земјата на патот кон Унијата. Фуере деновиве заминува од Македонија, а на 1 март неговото место ќе го заземе данскиот дипломат Питер Соренсен, кој важи за добар познавач на состојбите во регионот. Фуере нагласи дека верува дека неговиот наследник на најдобар можен начин успешно ќе излезе на крај со сите предизвици со кои се соочува земјата, која во моментов е во многу тешка политичка ситуација. - ЕУ е тука толку долго време и ќе биде тука за да и помага на земјата во реформите со цел да ја исполни целта за интеграција. Знам дека граѓаните на Македонија ја сфаќаат важноста на улогата на ЕУ овде. Сигурен сум дека и Владата, исто така, го разбира тоа - рече амбасадорот Фуере. Средбата ...
| | веќе видена | слични

Груевски откако ја прифати, па му ја откажа протоколарната проштална средба на евроамбасадорот Ерван Фуере поради презафатеност, вчера се премисли и реши да одвои време во пет попладне за да си речат збогум. Прошталните средби на амбасадорите вообичаено се протоколарни, но поради пинг-понг тактиката на премиерот со Фуере, оваа предизвика скандал меѓу дипломатите и во јавноста во земјата. Груевски вчераутро му ја прифатил средбата за збогување на Фуере, иако за нејзино одржување, до затворањето на весникот, од Владата не беше испратено соопштение до медиумите. Евроамбасадорот, кој во Македонија пет години ги претставуваше интересите на 27 земји-членки на ЕУ, вчера беше примен од претседателката на собраниската Комисија за надворешна политика, Теута Арифи откако претседателот на Комисијата за европски прашања, Петар Поп-Арсов, копретседавачот со мешовит парламентарен комитет Македонија - ЕУ, Александар Спасеновски, и потпретседателката на Националниот совет за евроинтеграции, во вторникот му закажаа за еден ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот Никола Груевски попладнево одржа проштална средба со евроамбасадорот Ерван Фуере, кој на крај од месецот ја напушта функцијата шеф на делегацијата на Европската Унија и специјален претставник на ЕУ во Македонија. Како што изјави евроамбасадорот по средбата, во името на Европската Унија повторил дека остануваат реформи кои земјата мора да ги спроведе во евроинтеграцискиот пат, а истовремено побара политичките чинители да се фокусираат на одржувањето на политичкиот дијалог. „Мислам дека е важно што се сретнавме пред да заминам. Мислам дека ќе беше штета ако ова не се случеше, затоа што овој состанок е важна прилика да нагласам од името на Европската Унија , бидејќи јас сум тука од името на ЕУ, дека остануваат да се направат важни реформи и да ја охрабрам владата и сите државни институции да ги фокусираат сите свои напори на овие реформи и особено на политичкиот дијалог“, изјави Фуере по средбата. Евроамбасадорот рече дека на премиерот Груевски му ја подарил автобиографијата „Долго чекорење кон ...
| | веќе видена | слични

Конечно се сретнаа. Груевски го прими во својот кабинет евроамбасадорот Ерван Фуере, кој го навлече гневот врз себе, со критиките за владини потези, иако во текот на неговиот 5-годишниот мандат на двапати Македонија доби препорака за започнување на преговори. Средбата беше обвиткана со мистичност, што дури и обезбедувањето на владината портирница не знаеше за нејзиното одржување. Не беше дозволено ниту вообичаеното протоколарно снимање. „Мислам дека е важно што се сретнавме пред да заминам. Ќе беше штета да не се случеше тоа, бидејќи овој состанок е важен настан кој го потенцирав, во име на ЕУ. Овде секогаш сум во име на ЕУ, за да ја подвлечам важноста на реформите кои треба да се спроведат и да се поттикне владата и сите институции со сите сили да се фокусираат на овие реформи и посебно на политичкиот дијалог“, вели Ерван Фуере, амбасадор на ЕУ во Македонија. ЕУ амбасадорот беше грубо атакуван откако во последниот извештај за јазикот на земјата ја користеше формулацијата „државен“, а не македонски. ...
| | веќе видена | слични

Скопје - Премиерот Никола Груевски, денес оствари протоколарна средба со претставникот на Европската Унија во Република Македонија Ерван Фуере, информираат од Владата. На средбата, која се одржа по повод завршувањето на мандатот на г-дин Фуере, двајцата соговорници разговараа за досегашната соработка во функција на промоцијата на интересите на Република Македонија. Премиерот Груевски ја истакна и посветеноста на Владата за продолжување на реформите и модернизацијата на земјата, во функција на остварување на стратешките приоритети за членство на Република Македонија во Европската Унија и НАТО, и одговорниот пристап при следење на препораките на Европската Комисија, во функција на достигнување на европските стандарди. Премиерот се заблагодари за досегашниот ангажман на г-дин Фуере, на неговото залагање околу нашите европски интеграции, како и за неговите сугестии за подобрување на состојбите и придонесот во остварувањето на стратешките цели на државата. Соговорниците разговараа и за спецификите на Република ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата Никола Груевски денеска оствари протоколарна средба со претставникот на Европската Унија во Република Македонија Ерван Фуере, по повод завршувањето на неговиот мандат. Како што соопшти владината прес служба, на средбата двајцата соговорници разговарале за досегашната соработка во функција на промоцијата на интересите на Република Македонија. - Премиерот Груевски ја истакна посветеноста на Владата за продолжување на реформите и модернизацијата на земјата, во функција на остварување на стратешките приоритети за членство на Република Македонија во Европската Унија и НАТО и одговорниот пристап при следење на препораките на Европската комисија, во функција на достигнување на европските стандарди, стои во соопштението. Груевски, воедно се заблагодарил за досегашниот ангажман на евроамбасадорот Фуере, неговото залагање околу европинтеграциите на земјата, како и за неговите сугестии за подобрување на состојбите и придонесот во остварувањето на стратешките цели на државата. Станало збор и за ...
| | веќе видена | слични

По повод завршувањето на мандатот на Ерван Фуере во Македонија, претседателот на Владата, Никола Груевски, оствари протоколарна средба. Како што соопшти владината прес служба, на средбата двајцата соговорници разговарале за досегашната соработка во функција на промоцијата на интересите на Република Македонија. - Премиерот Груевски ја истакна посветеноста на Владата за продолжување на реформите и модернизацијата на земјата, во функција на остварување на стратешките приоритети за членство на Република Македонија во Европската Унија и НАТО и одговорниот пристап при следење на препораките на Европската комисија, во функција на достигнување на европските стандарди, стои во соопштението. Груевски, воедно се заблагодарил за досегашниот ангажман на евроамбасадорот Фуере, неговото залагање околу европинтеграциите на земјата, како и за неговите сугестии за подобрување на состојбите и придонесот во остварувањето на стратешките цели на државата. Станало збор и за спецификите на Република Македонија, нејзината култура и ...
| | веќе видена | слични

Сметам дека ќе беше штета ако не дојдеше до ваква средба, бидејќи таа е значајна прилика која ќе ја искористам од име на Европската унија, а јас тука ја претставувам Унијата, за да ги нагласам важните реформи кои треба да се завршат и да ја охрабрам Владата и сите институции да ги фокусираат сите напори на реформите и особено на политичкиот дијалог. Ова го изјави евроамбасадорот Ерван Фуере по прошталната средба во Владата со премиерот Никола Груевски. Фуере на премиерот Груевски му врачил и подарок. - На премиерот Груевски му подарив примерок од автобиографијата на Нелсон Мендела „Долгиот пат до слободата“. Оваа автобиографија за мене е голема инспирација и Нелсон Мендела е жив пример на промовирањето на политиката на помирување и дијалог. Се надевам дека таа ќе стане водич и инспирација и за премиерот Груевски во справувањето со предизвиците со кои се соочува земјата, рече Фуере. Евроамбасадорот Фуере од Македонија заминува во пензија, а на 1 март во земјата треба да пристигне неговиот наследик данскиот ...
| | веќе видена | слични

Груевски на протоколарна средба со Фуере Македонскиот премиер Никола Груевски попладнево имаше протоколарна средба со претставникот на Европската Унија во Македонија г-дин Ерван Фуере, соопшти вечерва владината служба за односи со јавноста. На средбата, која се одржа по повод завршувањето на мандатот на г-дин Фуере, двајцата соговорници разговараа за досегашната соработка во функција на промоцијата на интересите на Република Македонија. Премиерот Груевски, како што се наведува во соопштението, ја истакнл „посветеноста на Владата за продолжување на реформите и модернизацијата на земјата, во функција на остварување на стратешките приоритети за членство на Република Македонија во Европската Унија и НАТО, и одговорниот пристап при следење на препораките на Европската Комисија, во функција на достигнување на европските стандарди“. Премиерот, стои во соопштението, се „заблагодарил за досегашниот ангажман на г-дин Фуере, на неговото залагање околу нашите европски интеграции, како и за неговите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 111 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 120 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Сцена: Водителката од ТВ Пинк, после епското финале на овогодинешното издание на Вимблдон, во кое рекетите ги вкрстија Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер, а кој го ...
сите 234 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 201 | | | веќе видена

Дали Владата и локалната власт во Охрид се способни во определениот дополнителен рок да го исполнат ветувањето и да ги реализираат клучните препораки на ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски има време за дршката во автобус, ама не и за Фуере

Од:
До кого (е-маил):
Порака: