Македонија - Груевски не е сигурен во договорот со Ахмети

Премиерот Никола Груевски не е сигурен дека ќе договори нова владина коалиција со Али Ахмети и затоа веднаш по изборите сака набрзина да им се одмазди на најголемите критичари, кои му ја одзедоа удобната позиција, велат дел од политичките аналитичари. Така, според нив, може да се објасни експресното апсење на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, и форсирањето на судењето на сопственикот на телевизијата „А1“, Велија Рамковски, како и предвременото поставување на споменикот на Александар Македонски. Бошкоски беше уапсен само еден ден по гласањето, на 5 јуни, а од однесувањето на судот во процесот против Рамковски и управителите на фирмите сместени во зградата на телевизијата „А1“, може да се прочита намерата судењето да заврши во најкраток можен рок. Дури, во намерата да се оствари оваа цел не се води грижа ниту за здравствената состојба на дел од обвинетите. Според аналитичарите, и предвременото поставување на споменикот на Александар Македонски, кое претходно беше најавено за крајот на летото, ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 580 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Коментаторот на Вимблдон, Андреу Кејстл, се нашол на удар на критики бидејќи го кометирал прстенот на Мирка Федерер за време на финалето помеѓу нејзиниот ...
сите 238 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 87 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Груевски не е сигурен во договорот со Ахмети

Од:
До кого (е-маил):
Порака: