Орелски крилја как да си метнам, Гешковска од вратот да си ја сметнам

Браќата Миладиновџи бараат обвинителката Гордана Гешковска да биде тргната од случајот „Изгрев“, обвинувајќи ја за тешка форма на корупција, во која се вмешани и поединци од МВР, адвокат, судии и моќни бизнисмени. Со барање за изземање на обвинителката Гордана Гешковска почна вчерашното прво повторено рочиште на судскиот процес „Изгрев“, против стружаните Димитар и Георги Миладинови, кои најпрво беа осудени на по 6,5 години затвор за перење пари и измама, но Апелацискиот суд го врати предметот на повторно судење. Браќата Миладинови бараат државниот јавен обвинител Љупчо Шврговски да си стои на своето признание дека обвинителството згрешило во случајот „Изгрев“ и поради лоша правна квалификација, пресудата за Миладинови била укината, па затоа инсистираат да ја тргне Гешкоска од процесот. - Се сомневам во непристрасноста на застапникот на обвинението, Гешковска, во текот на целата постапка, а имам лични сознанија за корумпираност и на застапникот и на други лица кои работеле во целата постапка. Со ...
| | веќе видена | слични

Јавниот обвинител Љупчо Шврговски призна дека е направена грешка при утврдувањето на наводниот долг на телевизијата „А1“ и на дневните весници „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ од случајот „Пајажина“, во интервју за „А1“. Тој најави дека обвинителката Гешкоска ќе понесе одговорност. Таа трипати досега ја менуваше сумата за наводните долгови, односно најпрвин утврди сума од 5,2 милиони евра, по што се премисли со нова сума од 4,4 милиони евра за да на крајот заврши со сума од три милиони евра. Сите три суми за наводниот даночен долг обвинителката ги утврдуваше без претходно да се изврши судско вештачење. - За волја на вистината, мораме да бидеме искрени и чесни и да кажеме дека во првиот наврат, кога се одеше со таа сума, беше направена техничка грешка. Грешка при собирањето на сумите. Таа грешка беше исправена со барањето за проширување на истрагата. Менувањето на сумите е предизвикано од новото откривање на кривични дела. Кога беше поднесено барање за спроведување на истрагата, тоа не успеавме да го совладаме. ...
| | веќе видена | слични

Јавното обвинителство го одби барањето за изземање на обвинителката Гордана Гешкоска во скандалот со препродажбите на струшкиот хотел „Изгрев“. Како што дознаваме, Обвинителството не само што не го прифатило барањето на обвинетиот Георги Миладинов туку било и на став дека за такво нешто немало основа. Ова значи дека токму Гешкоска ќе биде таа што веќе утре ќе го застапува обвинението за скандалот со хотелот „Изгрев“. Како што веќе пишувавме, обвинетиот Георги Миладинов побара изземање на обвинителката поради сомнеж во нејзината, наводна, непристрасност и корумпираност, а со цел да се постигне некаква материјална корист или напредување во кариерата. (Љ.С.)
| | веќе видена | слични

Јавното обвинителство донесе одлука по завчерашното барање за изземање на обвинителот кој постапува по предметот Изгрев. Од обвинителството потврдуваат дека обвинителката Гордана Ѓешкоска останува да го застапува обвинението за случајот Изгрев. Одлука е однесена откако во понеделникот обвинетиот во случајот, Георги Миладинов, на повтореното судење кое се однесува за финансиските малверзации сторени при препродажбата на струшкиот хотел Изгрев" побара изземање на обвинителката. Миладинов пред петчлениот судски совет посочи дека се сомнева во непристрасноста на обвинителката, а имал сознанија и за корумпираност. Георги Миладинов тврдеше дека обвинителката ги заштитувала туѓите интереси, дека манипулирала со доказите, вршела притисок врз сведоци и врз советот, за што поседувал материјални докази. Барањето за изземање на застапникот на обвинението имаше и адвокат кој во предметот застапува нотар. Судењето за случајот Изгрев продолжува наредниот месец. Судењето се однесува за аферата со продажбата на "Изгрев" и на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Обвинителот Јован Илиевски, шеф на одделот за организиран криминал, донел одлука Гордана Гешковска да остане обвинител за случајот „Изгрев“ Тој го одбил барањето за изземање на обвинителката, кое го поднесе обвинетиот Димитар Миладино в. На последното судско рочиште тој побара Гордана Гешковска да не го работи предметот оти Вишото обвинителство констатирало пропусти во нејзината работа. Барањето го поднесоа браќата Миладинови обвинувајќи ја обвинителката дека наводно поради корупција и лична кариера го напишала обвинителниот акт. „Барањето е поради тоа што се сомневаме во непристрасноста на обвинителката. И обвинителот Љупчо Шврговски потврди дека имало грешки во обвинението заради што таа треба да го напушти процесот”, образложи во понеделникот Димитар Миладинов. Тој на рочиштетот во понедленикот изнесе тешки обвинувања за обвинителката. Ја нападна дека направила монтиран процес и класичен прогон за да уништи бизнис кој некој друг требало да го преземе. Се повика на материјални докази кои ќе ги ...
| | веќе видена | слични

Јавниот обвинител Шврговски ја признава грешката - обвинителката Гешкоска ги утнала првичните суми за наводно затаен данок на фирмите од Перо Наков. Тој не ја исклучува можноста да побара одговорност за неуспесите на Гешкоска за случајот „Пајажина“. „За волја на вистината, мораме да бидеме искрени и чесни и да кажеме дека во првиот наврат кога се одеше со таа сума, беше направена техничка грешка. Значи грешка при собирање на сума. Таа грешка ние ја исправивме со барањето за проширување на истрагата. Менувањето на сумите, за ваша информација, е предизвикано од новооткриените кривични дела, кои што откако беше поднесено барањето за истрага, ние не успеавме да ги совладаме. Сепак се работи за голем број на факти и докази, кои што произлегуваат од запленетите списи, и за кои нас ние е потребно време да изанализираме и утврдиме дали и понатаму ќе се оди со некое проширување на истрагата или не“, изјави јавниот обвинител, Шврговски. Две недели сметките на А1 телевизија, трите дневни весници и останатите фирми беа ...
| | веќе видена | слични

Обвинителката Гордана Гешкоска се служи со коруптивни методи во случајот „Изгрев“ поради што Основниот суд Скопје 1 треба да ја изземе од овој процес, побараа браќата Миладинови. Во повтореното судење, без да ги почитува одлуките на повисоките судски инстанции, таа го повторила обвинителниот акт што претходно го укина Вишото јавно обвинителство, оценувајќи го како правно погрешен. Барањето за изземање беше презентирано на вчерашното судско рочиште, каде што се случуваше вистинска драма бидејќи браќата ја обвинија Гешкоска дека направила монтиран процес и класичен прогон за да им го уништи бизнисот што некој друг требало да го преземе. Се повикаа на материјални докази што дополнително ќе ги приложат. Револтот на браќата се појави кога обвинителката Гешкоска, и покрај тоа што повисоките судски инстанции го отфрлија обвинението, во судницата настапила со истите аргументи. Тоа за Миладинови е доказ дека таа работи на своја рака, во интерес на свои и туѓи интереси. Димитар Миладинов во детали образложуваше зошто ...
| | веќе видена | слични

Браќата Димитар и Ѓорѓи Миладинов, обвинети за случајот „Изгрев“, вчера на судењето во Кривичниот суд во Скопје побараа изземање на обвинителката Гордана Гешкоска поради, како што рекоа, пристрасност и можна корупција. Дали таа ќе остане да го води овој случај, ќе одлучува обвинителот Љупчо Шврговски, а до тогаш судењето е прекинато. Браќата Миладинови вчера рекоа дека Гешкоска е автор на обвинението против нив за да се уништи нивниот бизнис. Тие бараат да се назначи друг обвинител во случајот. - Се сомневаме во непристрасноста на обвинителката Гешкоска. Дури и обвинителот Љупчо Шврговски потврди дека имало грешки во обвинението и поради тоа таа треба да го напушти процесот - рече Димитар Миладинов оценувајќи го судењето како монтиран процес. Миладинов рече дека обвинителката вршела притисок и врз судот. Судијата го одложи процесот за наредниот месец, до кога ќе се знае дали Гешкоска ќе остане обвинител или ќе ја замени нејзин колега. Случајот „Изгрев“ повторно се врати на одлучување во Основниот суд ...
| | веќе видена | слични

Браќата Миладинови од Струга, на кои им се суди за финансиски малверзации, на повтореното судење за скандалот со препродажбата на струшкиот хотел „Изгрев“, побараа изземање на обвинителката Гордана Ѓешкоска. Обвинетиот Георги Миладинов рече дека се сомнева во непристрасноста на обвинителката и дека имал негови сознанија што говореле за нејзина корумпираност. Според Миладинов, со случајот „Изгрев“ требало да се постигне некаква материјална корист или напредување во кариерата. „Со останувањето на истото обвинение застапникот само го потврдува наведеното, а требало да постапи поинаку, односно да ги почитува надредените институции“, изјави во записник обвинетиот Георги Миладинов и појасни дека таа е некомпентна и дека ги заштитувала своите и туѓите интереси што се од материјална природа. Миладинов потсети на изјава на јавниот обвинител од 15 октомври минатата година, кога тој говори за грешка на Обвинителството во случајот „Изгрев“. Тој ја обвини јавната обвинителка дека со нејзиното постапување, наводно, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 202 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Орелски крилја как да си метнам, Гешковска од вратот да си ја сметнам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: