Информација за сообраќајот на граничните премини со Грција

2 копии

И покрај 48 часовниот штрајкот на грчките царински службеници, кој според најавите треба да заврши вечервна на полноќ, според податоците од Регионалниот центар за гранични работи “Југ“, сообраќајот на трите гранични премини на македонско-грчката граница се одвива тековно без поголеми застои, соопштуваат од МРВ. Единствено на граничниот премин “Богородица“ на секои два часа во интервал од по 20 минути од грчка страна, односно од ГП “Евзони“, се пропуштаат патнички моторни возила, додека товарниот сообраќај е под блокада. Според информациите од РЦ за гранични работи “Југ“, денеска од полноќ до 12 часот земјава ја напуштиле 464 македонски државјани и 2.544 странски државјани, додека во Македонија влегле 171 наши и 1.019 странски државјани. На останатите гранични премини кон Грција, “Меџитлија“ и “Стар Дојран“ сообраќајот се одвива со вообичаената фреквентност. На ГП “Меџитлија“ во периодот од полноќ до 12 часот од земјава излегле 257 македонски и 944 странски државјани, а пак влегле 326 македонски државјанин и ...
| | веќе видена | слични

Елена Костовска Игор Чавески Инцидентите во Грција нема да ги исплашат македонските граѓани летниот одмор да го поминат кај јужниот сосед. И покрај тоа што деновиве на улиците на Атина се води вистинска војна, граѓаните се уверени дека немирите нема да се прошират во туристичките места, а со олеснување ја примија и веста дека грчките цариници го прекинаа дводневниот штрајк на преминот „Евзони“. Туристичките агенции сметаат дека препораката од Министерството за надворешни работи да не се патува во Атина и во поголемите градови во Грција ќе ја зголеми внимателноста на македонските туристи што планираат да летуваат во оваа земја, но нема да доведе до откажување на аранжманите. Дел од граѓаните што планираат да летуваат во Грција во сопствена режија стравуваат дека генералниот штрајк може да предизвика недостиг од бензин како што се случи минатата година кога илјадници луѓе беа заглавени и не можеа да се вратат дома. Од граничниот премин „Богородица“ информираат дека веќе нема блокади и дека фреквенцијата ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Сообраќајот на граничниот премин Богородица – Евзони е нормализиран, и истиот се одвива тековно за сите типови на патнички возила, додека за товарните има подолги чекања но само на грчка страна. На останатите гранични премини нема подолги чекања за влез и излез од државата - информираат од АМСМ. За време на 48 часовниот штрајк во Грцијаво текот на неделава што изминува преминот кон оваа земја беше отежнат, автомобилите се пропуштаа на одредени временски интервали. Поради нередите во Грција македонското МНР ги повика граѓаните да не патуваат во Атина и да ги избегнуваат поголемите градови во оваа земја./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива без забрани по суви и чисти коловози. Од АМСМ на возачите им препорачуваат внимателно возење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Крајна внимателност, прилагодена брзина и одржување на потребното растојание помеѓу возилата се препорачува низ клисурите и планинските превои поради честата појава на поситни одрони. Интензитетот на сообраќај е умерен надвор од градските средини. Нормализиран е сообраќајот на граничниот премин Богородица-Евзони и истиот се одвива нормално. На граничните премини нема подолги чекања за влез и излез од државата. (Крај)
| | веќе видена | слични

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата утринава се одвива нормално без забрани по местимично влажни коловози. На возачите им се препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Крајна внимателност низ клисурите и планинските превои, поради можната појава на поситни одрони. Ова особено се однесува за патните правци Катланово - Велес, Демир Капија - Удово и Гостивар - Маврово - Дебар - Струга. Интензитетот на сообраќај е умерен надвор од градските средини. Нормализиран е сообраќајот и на граничниот премин Богородица – Евзони, и истиот се одвива нормално за сите типови на патнички возила, додека за товарните има подолги чекања но само на грчка страна. На останатите гранични премини нема подолги чекања за влез и излез од државата.
| | веќе видена | слични

По дводневниот застој, сообраќајот на граничниот премин Богородица - Евзони на македонско - грчката граница денеска е нормализиран. Синоќа на полноќ како што беше претходно најавено заврши штрајкот на грчките царински службеници,по што сообраќајот почна да се одвива нормално за сите видови на возила. Подолги чекања има единствено за товарните возила и тоа само од грчка страна. Освен на Богородица денеска сообраќајот се одвива нормално и на останатите два гранични премини со јужниот сосед. Поради 48- часовниот штрајк на грчките цариници во изминатите два дена влезот и излезот на товарните возила воопшто не беше дозволен,додека патничките возила и автобусите се пропуштаа повремено,на секои два часа по 15 до 20 минути. Ваквата состојба беше и причина фреквенцијата на патници да се намали за околу 70% во однос на вообичаените денови. Зоран Ѓорѓиев
| | веќе видена | слични
2 копии

Според информациите од Автомото сојузот на Македонија утрово, по дводневен застој, нормализиран е сообраќајот на граничните премини кон Грција. Ова посебно се однесува на преминот Богородица - Евзони, каде изминатите два дена на одреден временски интервал се пропуштаа автомобили и автобуси, додека забрана имаше за товарните возила. превземено од kanal5
| | веќе видена | слични

Дводневниот штрајк на грчките царински службеници заврши синоќа на полноќ со што се очекува и целосно нормализирање на сообраќајот на граничниот премин Богородица Македонските погранични власти добиле најава од грчка страна дека штрајкот ќе заврши. - Во текот на вчерашниот ден немаше зголемена фреквенција, при што движењето на нашите државјани е намалено за 80 проценти, а за странци за 60 проценти. Од грчка страна на секои два часа во интервали од по 20 минути се пропуштаа патнички моторни возила, додека товарниот собраќај е во застој - велат од Богородица. Од Републичкиот центар за гранични работи информираат дека во текот на вчерашниот ден за временски интервал од 12 часа земјава ја напуштиле 464 македонски државјани и 2.544 странски државјани, додека во Македонија влегле 171 домашен и 1.019 странски државјани. На другите гранични премини кон Грција, Меџитлија и Стар Дојран, сообраќајот се одвивал со вообичаена фреквентност без никаков застој. На Меџитлија од земјава излегле 257 македонски и 944 странски ...
| | веќе видена | слични

Покрај граничниот премин Богородица–Евзони, кој изминатите два дена беше целосно затворен за товарни возила и автобуси, застој има и на граничниот премин Стар Дојран. На грчката страна од границата сите возила се задржувале по околу еден час, информираат од Регионалниот центар за гранични работи Југ. На граничниот премин Меџитлија пак, сообраќајот се одвива нормално. Според информациите од Центарот, сообраќајот со товарни моторни возила се одвива без застој. Во првите 12 часа вчера од Македонија преку Меџитлија излегле 257 македонски и 944 странски државјани, а влегле 326 македонски и 765 странски државјани. Од Центарот информираат дека поради 48-часовниот штрајк на грчките царински сужбеници изминатите два дена товарните возила и автобусите не можеа да ја преминат границата, додека патничките автомобили се пропуштале на секои два часа по 15 минути. На преминот Богородица-Евзони во првите 12 часа вчера од Македонија излегле 464 македонски државјани и 2.544 странски. Во земјава пак, влегле 171 македонски и ...
| | веќе видена | слични

На останатите гранични премини нема подолги чекања за влез и излез од државата. За подетални информации граѓаните ги упатуваме да се јавуваат во Контакт центарот на АМСМ на телефонските броеви 15-555 и 196.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонија и Унгарија имаат одлична соработка кога станува збор за екстрадицијата. Ваков заклучок може да се извлече од податоците до кои дојде 1ТВ, кои велат ...
сите 368 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 294 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 58 | | | веќе видена

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, денеска одржа прес-конференција, на која рече дека Груевски морал да премине преку три граници за да ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Информација за сообраќајот на граничните премини со Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: