Пари - Штрајкот спушти рампа за влез

Стотици македонски граѓани, од кои најголем дел туристи што се враќаат од грчките летувалишта, вчера со часови чекаа за излез од Грција поради генералниот штрајк и блокадата, на која се приклучија и царинските работници од граничниот премин „Евзони - Богородица“, а насочен против острите мерки за штедење на грчката влада. Додека патничките возила на секои два часа беа пропуштани по петнаесетина минути, рампата целосно беше спуштена за автобусите и за камионите, кои натоварени со стока од солунското пристаниште чекаа за влез во земјава. - Колоната од возила на „Евзони“ достигна повеќе од два километра, а пропуштањето на патничките возила се одвиваше на секои два часа - вели една патничка што се затекла на грчката страна за време на штрајкот. Протокот на сообраќајот се одвиваше без поголем застој од македонска страна бидејќи дел од возилата биле пренасочувани кон другите два премина „Дојран“ и „Меџитлија“, кои вчера попладнето беа слободни за влез и за излезе. Од Министерството за внатрешни работи најавуваат ...
| | веќе видена | слични

Елена Костовска Игор Чавески Инцидентите во Грција нема да ги исплашат македонските граѓани летниот одмор да го поминат кај јужниот сосед. И покрај тоа што деновиве на улиците на Атина се води вистинска војна, граѓаните се уверени дека немирите нема да се прошират во туристичките места, а со олеснување ја примија и веста дека грчките цариници го прекинаа дводневниот штрајк на преминот „Евзони“. Туристичките агенции сметаат дека препораката од Министерството за надворешни работи да не се патува во Атина и во поголемите градови во Грција ќе ја зголеми внимателноста на македонските туристи што планираат да летуваат во оваа земја, но нема да доведе до откажување на аранжманите. Дел од граѓаните што планираат да летуваат во Грција во сопствена режија стравуваат дека генералниот штрајк може да предизвика недостиг од бензин како што се случи минатата година кога илјадници луѓе беа заглавени и не можеа да се вратат дома. Од граничниот премин „Богородица“ информираат дека веќе нема блокади и дека фреквенцијата ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Сообраќајот на граничниот премин Богородица – Евзони е нормализиран, и истиот се одвива тековно за сите типови на патнички возила, додека за товарните има подолги чекања но само на грчка страна. На останатите гранични премини нема подолги чекања за влез и излез од државата - информираат од АМСМ. За време на 48 часовниот штрајк во Грцијаво текот на неделава што изминува преминот кон оваа земја беше отежнат, автомобилите се пропуштаа на одредени временски интервали. Поради нередите во Грција македонското МНР ги повика граѓаните да не патуваат во Атина и да ги избегнуваат поголемите градови во оваа земја./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива без забрани по суви и чисти коловози. Од АМСМ на возачите им препорачуваат внимателно возење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Крајна внимателност, прилагодена брзина и одржување на потребното растојание помеѓу возилата се препорачува низ клисурите и планинските превои поради честата појава на поситни одрони. Интензитетот на сообраќај е умерен надвор од градските средини. Нормализиран е сообраќајот на граничниот премин Богородица-Евзони и истиот се одвива нормално. На граничните премини нема подолги чекања за влез и излез од државата. (Крај)
| | веќе видена | слични

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата утринава се одвива нормално без забрани по местимично влажни коловози. На возачите им се препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Крајна внимателност низ клисурите и планинските превои, поради можната појава на поситни одрони. Ова особено се однесува за патните правци Катланово - Велес, Демир Капија - Удово и Гостивар - Маврово - Дебар - Струга. Интензитетот на сообраќај е умерен надвор од градските средини. Нормализиран е сообраќајот и на граничниот премин Богородица – Евзони, и истиот се одвива нормално за сите типови на патнички возила, додека за товарните има подолги чекања но само на грчка страна. На останатите гранични премини нема подолги чекања за влез и излез од државата.
| | веќе видена | слични

По дводневниот застој, сообраќајот на граничниот премин Богородица - Евзони на македонско - грчката граница денеска е нормализиран. Синоќа на полноќ како што беше претходно најавено заврши штрајкот на грчките царински службеници,по што сообраќајот почна да се одвива нормално за сите видови на возила. Подолги чекања има единствено за товарните возила и тоа само од грчка страна. Освен на Богородица денеска сообраќајот се одвива нормално и на останатите два гранични премини со јужниот сосед. Поради 48- часовниот штрајк на грчките цариници во изминатите два дена влезот и излезот на товарните возила воопшто не беше дозволен,додека патничките возила и автобусите се пропуштаа повремено,на секои два часа по 15 до 20 минути. Ваквата состојба беше и причина фреквенцијата на патници да се намали за околу 70% во однос на вообичаените денови. Зоран Ѓорѓиев
| | веќе видена | слични
2 копии

Според информациите од Автомото сојузот на Македонија утрово, по дводневен застој, нормализиран е сообраќајот на граничните премини кон Грција. Ова посебно се однесува на преминот Богородица - Евзони, каде изминатите два дена на одреден временски интервал се пропуштаа автомобили и автобуси, додека забрана имаше за товарните возила. превземено од kanal5
| | веќе видена | слични

Дводневниот штрајк на грчките царински службеници заврши синоќа на полноќ со што се очекува и целосно нормализирање на сообраќајот на граничниот премин Богородица Македонските погранични власти добиле најава од грчка страна дека штрајкот ќе заврши. - Во текот на вчерашниот ден немаше зголемена фреквенција, при што движењето на нашите државјани е намалено за 80 проценти, а за странци за 60 проценти. Од грчка страна на секои два часа во интервали од по 20 минути се пропуштаа патнички моторни возила, додека товарниот собраќај е во застој - велат од Богородица. Од Републичкиот центар за гранични работи информираат дека во текот на вчерашниот ден за временски интервал од 12 часа земјава ја напуштиле 464 македонски државјани и 2.544 странски државјани, додека во Македонија влегле 171 домашен и 1.019 странски државјани. На другите гранични премини кон Грција, Меџитлија и Стар Дојран, сообраќајот се одвивал со вообичаена фреквентност без никаков застој. На Меџитлија од земјава излегле 257 македонски и 944 странски ...
| | веќе видена | слични

Покрај граничниот премин Богородица–Евзони, кој изминатите два дена беше целосно затворен за товарни возила и автобуси, застој има и на граничниот премин Стар Дојран. На грчката страна од границата сите возила се задржувале по околу еден час, информираат од Регионалниот центар за гранични работи Југ. На граничниот премин Меџитлија пак, сообраќајот се одвива нормално. Според информациите од Центарот, сообраќајот со товарни моторни возила се одвива без застој. Во првите 12 часа вчера од Македонија преку Меџитлија излегле 257 македонски и 944 странски државјани, а влегле 326 македонски и 765 странски државјани. Од Центарот информираат дека поради 48-часовниот штрајк на грчките царински сужбеници изминатите два дена товарните возила и автобусите не можеа да ја преминат границата, додека патничките автомобили се пропуштале на секои два часа по 15 минути. На преминот Богородица-Евзони во првите 12 часа вчера од Македонија излегле 464 македонски државјани и 2.544 странски. Во земјава пак, влегле 171 македонски и ...
| | веќе видена | слични

На останатите гранични премини нема подолги чекања за влез и излез од државата. За подетални информации граѓаните ги упатуваме да се јавуваат во Контакт центарот на АМСМ на телефонските броеви 15-555 и 196.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза Меј го објави својот „план Б“ за Брегзит, кој многу наликува на „планот А“, во обид во Парламентот да издејствува усвојување на ...
сите 406 | | | веќе видена

Во 10.30 часот по локално време, денеска продолжува расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот Парламент за нацрт закон ...
сите 161 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 127 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Штрајкот спушти рампа за влез

Од:
До кого (е-маил):
Порака: