Македонија - „Ева скуша“ опасна за здравјето

„Подравка“ го повлекува од продажба производот „ева скуша“, филети во билно масло од 115 грама, бидејќи содржи поголемо количество хистамин, кој може да биде опасен по човековото здравје и да предизвика алергиска реакција. Проблематична е серијата со број 31012011, со рок на употреба до 31.01.2015 година. Лабораториските анализи покажале дека една од деветте анализирани состојки во конзервата ја има во поголемо количество отколку што е предвидено со правилник. Човечкото тело не може да го разгради хистаминот, па тој му предизвикува алергиска реакција што се манифестира со главоболки, чешање на очите, астма, црвенило, чешање по кожата, намалување на крвниот притисок. Директорот Дејан Рунтевски беше недостапен, а неговата секретарка цел ден не можеше да обезбеди некој друг во Агенцијата што може да и“38; објасни на јавноста дали производите „ева“ што се продаваат во земјава се безбедни. М.П.Ш.
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство Скопје оформи предмет по допрен глас во врска со настанот што се случи на 19.09.2018 година, кога по дојава на жители од зграда ...
сите 184 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 163 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 96 | | | веќе видена

Надворешната канцеларија за Криминалистички работи Свети Николе до Основното јавно обвинителство Штип поднесе кривична пријава против Ц.Х.(45) од Германија и ...
сите 119 | | | веќе видена

Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели ја демонстрираше својата поддршка кон Кристијано Роналдо по црвениот картон на Португалецот во дуелот со Валенсија во ...
сите 229 | | | веќе видена

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов направил кривично дело за кое се оди во затвор, со тоа што узурпирал државно земјиште на националниот парк Маврово, кое ...
сите 22 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - „Ева скуша“ опасна за здравјето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: