Груевски во Брисел

Планирано е Груевски да се сретне со Папандреу и Филе Груевски на средби со челниците на Европската унија Во Брисел македонскиот премиер по девети пат се среќава со грчкиот премиер Јоргос Папандреу околу спорот за името на државата, за што во тек е судски процес во Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Македонскиот премиер Никола Груевски претпладнето во седиштето на Унијата се сретна со високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Кетрин Ештон. Детали од оваа средба не се соопштени. На прес конференција портопаролката во Европската комисија Наташа Батлер најави дека Груевски со еврокомесарот за проширување Штефан Фуле доцна попладне ќе разговара за текот на реформите, политичката состојба во земјата, за политичкиот дијалог на релација власт-опозиција, особено случувањата во Парламентот и слободата на медиумите. Според портпаролката Батлер, Филе како комесар за проширување ќе го интересира како се решаваат ...
| | веќе видена | слични

Власта и опозицијата мора да продолжат со дијалогот, а Никола Груевски и Бранко Црвенковски да ги удвојат напорите за да излезат од тешката ситуација во која се најде земјата. Ваква директна и недвосмислена порака му пренесе комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, на македонскиот премиер за време на нивната завчерашна средба во Брисел. Филе беше дециден дека само низ сериозна дебата политичките актери во Македонија ќе бидат во можност да постигнат консензус за стратегиските цели. Според него, покрај внатрешните проблеми со кои се соочува земјата, нерешениот спор за името дополнително го забавува процесот на евроинтеграција. - Земјата мора да го одржи темпото на сопствената агенда на реформи. Укажав на потребата за натамошен напредок во политичкиот дијалог, судството и на реформата во јавната администрација, борбата против корупцијата и реформи во јавната администрација. Овие прашања веќе беа наведени во извештајот за 2010 година и треба да се решат со постојан напор во наредните месеци - соопштија од ...
| | веќе видена | слични

Се состанав со премиерот Никола Груевски и дискутиравме за неколку прашања. Нагласив дека ова е важна година за целиот регион. Земјите од регионот не треба да штедат напори за создавање позитивен импулс за проширување, и важно е Скопје да биде активен дел од тоа. Оттука, од суштинско значење е да се реши прашањето со името. Инаку, постои очигледен ризик дека земјата би можела да заостане во процесот на пристапување. Земјата, исто така, треба да го одржи импулсот на сопствената реформска агенда. Укажав на потребата Скопје да постигне натамошен напредок во политичкиот дијалог, во реформите во судството и во јавната администрација, борбата против корупцијата и слободата на изразување. Тие прашања веќе беа нагласени во нашиот извештај за напредокот во 2010 година, и треба да бидат одговорени со одржливи напори во претстојните месеци. Се согласивме да ги интензивираме нашите напори за сеопфатен и заеднички мониторинг на постигнатиот процес, да ја вратиме агендата на ЕУ на истакнато место во реформските напори на ...
| | веќе видена | слични

Македонија мора да ја врати ЕУ-агендата на врвот на интересите и мора да се создадат услови за политички дијалог во земјата. Доколку оваа година не се реши проблемот со името, Македонија ќе заостане зад сите земји во регионот во процесот на зачленување во Европската Унија. Ова се главните пораки во соопштението од еврокомесарот за проширување Штефан Филе, по прексиноќешната средба со македонскиот премиер Никола Груевски. Тој оценува дека оваа година е важна за целиот регион и затоа земјите не треба да штедат напори за создавање позитивен моментум за проширување. - Од големо значење е проблемот со името да биде решен. Во спротивно постои сериозен ризик земјата да заостане во процесот на зачленување во Европската Унија „, е нагласено во соопштението. Од Кабинетот на Груевски по средбата со еврокомесарот немаше речиси никакви информации за содржината на разговорите. Единствено беше соопштено дека Груевски го информирал Филе за реформите што Владата ги спроведува во јавната администрација, во правосудството, за ...
| | веќе видена | слични

Прогрес во политичкиот дијалог, реформи во судството и јавната администрација, борбата против корупцијата и слободата на изразување е она што Македонија, според Штефан Филе, треба и натаму да работи Од суштинско значење е прашањето за името да се реши, бидејќи во спротивно постои опасност земјата да заостане во евроинтегративниот процес. Македонија треба да продлжи со својата реформска агенда, но неопходно е да се направи прогрес во политичкиот дијалог, реформите во судството и јавната администрација, борбата против корупцијата и слободата на изразување. Ова беше наведено во соопштението од Кабинетот на еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, по средбата со премиерот Никола Груевски, во четвртокот доцна попладне во Брисел. Клучни теми на средбатата биле евроинтеграцијата на Македонија, како и билатералниот спор меѓу Грција и Македонија за името, што има огромно влијание врз интегративниот процес. ЕУ, исто така, очекува изборите во Македонија да се спроведат транспарентно и во согласност со меѓународните ...
| | веќе видена | слични

По вчерашната средба на премиерот Никола Груевски со комесарот за проширување на Европската унија Штефан Фуле денеска опозицијата изрази загриженост. Партии од опозицискиот блок толкуваат дека еврокомесарот Фуле упати досега најсериозни забелешки на сметка на... По вчерашната средба на премиерот Никола Груевски со комесарот за проширување на Европската унија Штефан Фуле денеска опозицијата изрази загриженост. Партии од опозицискиот блок толкуваат дека еврокомесарот Фуле упати досега најсериозни забелешки на сметка на Владата и дека предупредил на можни ризици од заостанување во интегративниот процес.
| | веќе видена | слични

Евро-комесарот за проширување Штефан Фуле бара да се реши спорот за името и во тоа Македонија не смее да штеди напори. Писмената изјава на Фуле по средбата со македонскиот премиер Никола Груевски во Брисел во Македонија различно се толкува се’ до мислењето дека се доведува во прашање препораката за отпочнување на пристапни преговори со Унијата. Евро-комесарот Фуле смета дека е клучен момент земјата да го одржи темпото на реформи, а европската агенда да се врати на вистинскиот колосек. Во однос на блокираниот политички дијалог Фуле на средбата побарал засилени напори од Груевски и Црвенковски да се најде заеднички договор за излез од сегашната тешка состојба. „Тоа е клучно во постигнувањето консензус за државните прашања, а исто така и основа подготовките за претстојните избори да бидат транспарентни, а изборниот процес спроведен по меѓународни стандарди“, стои во изјавата на Фуле. Тој побарал преиспитување на мерките што земјата ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски вчера разговараше триесетина минути со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, на деветтата тет-а-тет средба во рамките на обидите да ги приближат позициите околу спорот за името. Таа се случи во зградата на Европскиот совет, а временски се совпадна со процесот во Хаг, каде што Атина ги изнесуваше своите контрааргументи за прекршувањето на Привремената спогодба, па додека во Хаг двете страни се напаѓаа, во Брисел барем теориски бараа начин да дојдат до подобри односи и до решение за спорот. Грчките медиуми, најавувајќи ја средбата, известија дека провокативнoто и иредентистичко однесување на Македонија продолжува, бидејќи дури и тужбата против Грција во Меѓународниот суд на правдата Македонија ја поднела со уставно име, иако станува збор за тело на светската организација што стои зад Привремената спогодба. Претходно, премиерот Груевски имаше средби со шефицата на дипломатијата на ЕУ, Кетрин Ештон, и со претседателот на Европскиот парламент, Јиржи Бусек, на кои станало збор за внатрешните ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот Никола Груевски вчера оствари средба со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Од суштинско значаење е прашањето за името да се реши, во спротивно постои ризик земјата да заостане во евроинтегративниот процес, се наведува во соопштението на еврокомесарот Штефан Филе кој вчера во Брисел се сретна со премиерот Никола Груевски. Клучни теми на средбатата била евроинтеграцијата на Македонија, како и билатералниот спор меѓу Грција и Македонија за името кое има огромно влијание врз интегративниот процес. Еврокомесарот за проширување порачал дека земјата треба да продолжи со својата реформска агенда и оти е неопходно да се направи прогрес во политичкиот дијалог, реформата на судството и јавната администрација, борбата против корупцијата и слободата на изразување. Во однос на политичкиот дијалог, како што стои во соопштението, Филе ги повикал премиерот Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, да ги удвојат напорите за постигнување договор за решавање на актуелните отворени политички прашања. во ...
| | веќе видена | слични

Постои политичко расположение во Скопје и во Атина да продолжи дијалог во врска со проблемот за нашето уставно име, било утврдено на вчерашната средба очи в очи на премиерите на Македонија и Грција, Никола Груевски и Јорго Папандреу. Оваа, деветта средба на двајцата премиери се одржа во Брисел. Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, по завршувањето на 40-минутниот состанок нагласи дека двајцата премиери ја истакнале политичката волја за надминување на проблемот, кој го спречува евроинтеграцискиот пат на Македонија. - Тоа е најдобриот начин како преку дијалог да се зголеми довербата и да се размислува на кој начин да ги доближиме позициите за да создадеме услови за надминување на ова единствено нерешено билатерално прашање - изјави Милошоски. Министерот Милошоски избегна да соопшти детали од средбата кратко констатирајќи дека средбата била конструктивна на задоволство на двете страни. Прашањето за името беше тема и на вчерашната средба на премиерот Груевски со високиот претставник на ЕУ за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 196 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски во Брисел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: