Фуле: Македонија може да заостане со интеграциите

Евро-комесарот за проширување Штефан Фуле бара да се реши спорот за името и во тоа Македонија не смее да штеди напори. Писмената изјава на Фуле по средбата со македонскиот премиер Никола Груевски во Брисел во Македонија различно се толкува се’ до мислењето дека се доведува во прашање препораката за отпочнување на пристапни преговори со Унијата. Евро-комесарот Фуле смета дека е клучен момент земјата да го одржи темпото на реформи, а европската агенда да се врати на вистинскиот колосек. Во однос на блокираниот политички дијалог Фуле на средбата побарал засилени напори од Груевски и Црвенковски да се најде заеднички договор за излез од сегашната тешка состојба. „Тоа е клучно во постигнувањето консензус за државните прашања, а исто така и основа подготовките за претстојните избори да бидат транспарентни, а изборниот процес спроведен по меѓународни стандарди“, стои во изјавата на Фуле. Тој побарал преиспитување на мерките што земјата ...
| | веќе видена | слични

Власта и опозицијата мора да продолжат со дијалогот, а Никола Груевски и Бранко Црвенковски да ги удвојат напорите за да излезат од тешката ситуација во која се најде земјата. Ваква директна и недвосмислена порака му пренесе комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, на македонскиот премиер за време на нивната завчерашна средба во Брисел. Филе беше дециден дека само низ сериозна дебата политичките актери во Македонија ќе бидат во можност да постигнат консензус за стратегиските цели. Според него, покрај внатрешните проблеми со кои се соочува земјата, нерешениот спор за името дополнително го забавува процесот на евроинтеграција. - Земјата мора да го одржи темпото на сопствената агенда на реформи. Укажав на потребата за натамошен напредок во политичкиот дијалог, судството и на реформата во јавната администрација, борбата против корупцијата и реформи во јавната администрација. Овие прашања веќе беа наведени во извештајот за 2010 година и треба да се решат со постојан напор во наредните месеци - соопштија од ...
| | веќе видена | слични

Се состанав со премиерот Никола Груевски и дискутиравме за неколку прашања. Нагласив дека ова е важна година за целиот регион. Земјите од регионот не треба да штедат напори за создавање позитивен импулс за проширување, и важно е Скопје да биде активен дел од тоа. Оттука, од суштинско значење е да се реши прашањето со името. Инаку, постои очигледен ризик дека земјата би можела да заостане во процесот на пристапување. Земјата, исто така, треба да го одржи импулсот на сопствената реформска агенда. Укажав на потребата Скопје да постигне натамошен напредок во политичкиот дијалог, во реформите во судството и во јавната администрација, борбата против корупцијата и слободата на изразување. Тие прашања веќе беа нагласени во нашиот извештај за напредокот во 2010 година, и треба да бидат одговорени со одржливи напори во претстојните месеци. Се согласивме да ги интензивираме нашите напори за сеопфатен и заеднички мониторинг на постигнатиот процес, да ја вратиме агендата на ЕУ на истакнато место во реформските напори на ...
| | веќе видена | слични

Македонија мора да ја врати ЕУ-агендата на врвот на интересите и мора да се создадат услови за политички дијалог во земјата. Доколку оваа година не се реши проблемот со името, Македонија ќе заостане зад сите земји во регионот во процесот на зачленување во Европската Унија. Ова се главните пораки во соопштението од еврокомесарот за проширување Штефан Филе, по прексиноќешната средба со македонскиот премиер Никола Груевски. Тој оценува дека оваа година е важна за целиот регион и затоа земјите не треба да штедат напори за создавање позитивен моментум за проширување. - Од големо значење е проблемот со името да биде решен. Во спротивно постои сериозен ризик земјата да заостане во процесот на зачленување во Европската Унија „, е нагласено во соопштението. Од Кабинетот на Груевски по средбата со еврокомесарот немаше речиси никакви информации за содржината на разговорите. Единствено беше соопштено дека Груевски го информирал Филе за реформите што Владата ги спроведува во јавната администрација, во правосудството, за ...
| | веќе видена | слични

Прогрес во политичкиот дијалог, реформи во судството и јавната администрација, борбата против корупцијата и слободата на изразување е она што Македонија, според Штефан Филе, треба и натаму да работи Од суштинско значење е прашањето за името да се реши, бидејќи во спротивно постои опасност земјата да заостане во евроинтегративниот процес. Македонија треба да продлжи со својата реформска агенда, но неопходно е да се направи прогрес во политичкиот дијалог, реформите во судството и јавната администрација, борбата против корупцијата и слободата на изразување. Ова беше наведено во соопштението од Кабинетот на еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, по средбата со премиерот Никола Груевски, во четвртокот доцна попладне во Брисел. Клучни теми на средбатата биле евроинтеграцијата на Македонија, како и билатералниот спор меѓу Грција и Македонија за името, што има огромно влијание врз интегративниот процес. ЕУ, исто така, очекува изборите во Македонија да се спроведат транспарентно и во согласност со меѓународните ...
| | веќе видена | слични

По вчерашната средба на премиерот Никола Груевски со комесарот за проширување на Европската унија Штефан Фуле денеска опозицијата изрази загриженост. Партии од опозицискиот блок толкуваат дека еврокомесарот Фуле упати досега најсериозни забелешки на сметка на... По вчерашната средба на премиерот Никола Груевски со комесарот за проширување на Европската унија Штефан Фуле денеска опозицијата изрази загриженост. Партии од опозицискиот блок толкуваат дека еврокомесарот Фуле упати досега најсериозни забелешки на сметка на Владата и дека предупредил на можни ризици од заостанување во интегративниот процес.
| | веќе видена | слични

Останато

Додека естаблишментот се обидува да наслика приказна дека Џулијан Асанж е во иста банда со секој можен насилник и терорист во светот - и дека дефинитивно не е ...
сите 193 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 100 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски не се согласува со предлог измени на законите за безбедносните служби со кои би се одзеле надлежности од шефот на ...
сите 21 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фуле: Македонија може да заостане со интеграциите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: