Македонија се уште ФИРОМ за Србија

Република Македонија била наведена како ФИРОМ во некои српските министерства кои учествуваат во проекти заедно со земјите од Западен Балкан. На официјалната страна на српското министерство за наука и технолошки, Македонија е наведена како ФИРОМ, иако Белград не признава под уставното име. Македонија под референцата ФИРОМ е вклучена во проектите „Балкан агро фуд нетворк“, како и во проект околу истражувањето во областа на агрокултурата. Македонската амбасада во Белград веќе реагирала на употребата на референцата ФИРОМ од страна на некои српски министерства.
| | веќе видена | слични

Можеби е неажурност на српските министерства, но нам, на Македонците, ни боде очи. На официјалната страница на српското Министерство за наука и технолошки развој во многуте проекти кои се споменуваат, а во кои учествуваат и земјите од Западниот Балкан, Македонија е наведена како ФИРОМ, иако Белград не признава под уставното име - Република Македонија. Во проектот Балкан Агро Фоод Нетњорк, во којшто учествува и Македонија, наведена е како ФИРОМ. Истото важи и за уште еден проект за истражувањето во областа на агрикултурата, во којшто нашата земја повторно е именувана како Поранешна Југословенска Република Македонија. Поинаку не не наведува ниту Министерство за инфраструктура и енергетика кога говори за обновливите извори на енергија на Србија. Наведено е дека Белград го ратификувал договорот помеѓу Европската унија и земјите од регионот.
| | веќе видена | слични

И покрај тоа што Србија не има признато под уставното име, на некои интрнет страници на одредени институции државата ја пишува како ФИРОМ. Од Министерството за надворешни работи соопштуваат дека македонската амбасада во Србија веќе реагирала. Од МНР информираат дека согласно традиционалните добрососедски односи називот наскоро ќе биде променет. На официјалната страна на српското министерство за наука и технолошки, Македонија е наведена како ФИРОМ, во проектите „Балкан агро фуд нетворк“, како и во проект околу истражувањето во областа на агрокултурата.
| | веќе видена | слични

Останато

Според одлуката која ја донесе Министерот за финансии, Драган Тевдовски, тој го поддржува решението за пензионерите кои немаат дополнителни приходи да се ...
сите 56 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 123 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 18 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија се уште ФИРОМ за Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: