Македонија се уште ФИРОМ за Србија

Република Македонија била наведена како ФИРОМ во некои српските министерства кои учествуваат во проекти заедно со земјите од Западен Балкан. На официјалната страна на српското министерство за наука и технолошки, Македонија е наведена како ФИРОМ, иако Белград не признава под уставното име. Македонија под референцата ФИРОМ е вклучена во проектите „Балкан агро фуд нетворк“, како и во проект околу истражувањето во областа на агрокултурата. Македонската амбасада во Белград веќе реагирала на употребата на референцата ФИРОМ од страна на некои српски министерства.
| | веќе видена | слични

Можеби е неажурност на српските министерства, но нам, на Македонците, ни боде очи. На официјалната страница на српското Министерство за наука и технолошки развој во многуте проекти кои се споменуваат, а во кои учествуваат и земјите од Западниот Балкан, Македонија е наведена како ФИРОМ, иако Белград не признава под уставното име - Република Македонија. Во проектот Балкан Агро Фоод Нетњорк, во којшто учествува и Македонија, наведена е како ФИРОМ. Истото важи и за уште еден проект за истражувањето во областа на агрикултурата, во којшто нашата земја повторно е именувана како Поранешна Југословенска Република Македонија. Поинаку не не наведува ниту Министерство за инфраструктура и енергетика кога говори за обновливите извори на енергија на Србија. Наведено е дека Белград го ратификувал договорот помеѓу Европската унија и земјите од регионот.
| | веќе видена | слични

И покрај тоа што Србија не има признато под уставното име, на некои интрнет страници на одредени институции државата ја пишува како ФИРОМ. Од Министерството за надворешни работи соопштуваат дека македонската амбасада во Србија веќе реагирала. Од МНР информираат дека согласно традиционалните добрососедски односи називот наскоро ќе биде променет. На официјалната страна на српското министерство за наука и технолошки, Македонија е наведена како ФИРОМ, во проектите „Балкан агро фуд нетворк“, како и во проект околу истражувањето во областа на агрокултурата.
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 38 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија се уште ФИРОМ за Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: