Уште 30 дена ќе се плете „Пајажина“ во Шутка

Истражниот судија Туфегџиќ му препушти на Кривичниот совет да ја донесе драконската одлука, а на претседателката на судот да и објасни зошто од притвор не се пуштени двете бремени жени и болните чие здравје е нарушено. Кривичниот суд, вчера околу 12 часот ја донесе одлуката, која речиси сите претходно ја очекуваа, познавајќи ги моменталните прилики во судството и притисоците на власта. Велија Рамковски и останатите 13 осомничени во случајот „Пајажина“ остануваат уште 30 дена во притвор, во истражниот затвор во Шутка, наводно поради тоа што се уште не е завршена истражната постапка. Информацијата вчера официјално за порталот „Пресс 24“ ја потврдила и претседателката на Основниот суд Скопје 1, Лидија Неделковска. Истражниот судија Владимир Туфегџиќ ја префрли одговорноста за конечната одлука врз Кривичниот совет. Тој вчера беше зафатен за коментар, оти испитуваше тројца сведоци кои се вработени во фирмите на Перо Наков. Тој изјави дека нема да даде објаснување во врска со продолжениот притвор за ...
| | веќе видена | слични

Одбраната на сопственикот на телевизија „А1“, Велија Рамковски, и на 13. управители од случајот „Пајажина“ деновиве пред Апелацискиот суд ќе го обжали продолжувањето на затворскиот притвор за уште 30 дена. Адвокатите сметаат дека е невозможно повторно да се одреди иста мерка за сите обвинети бидејќи не се наоѓаат сите во иста положба. - Според мене, за жал, продолжува практиката, по инерција на штета на притворените, да се продолжува таа мерка и, за жал, тоа влијае врз идниот исход на постапката. Сметам дека со тоа преку притворот предвреме и неосновано се подготвува осудителна пресуда за сите обвинети - вели адвокатот Стеван Павлески. Во решението на Кривичниот совет, со кое се образложува причината за продолжување на притворот, стои дека постои реална опасност од бегство на обвинетите, на што особено укажувала нивната материјална состојба, односно поголемиот дел од нив не поседувале недвижен имот, а една од обвинетите, пак, немала потесно семејство. Исто така, во решението стои дека обвинетите може да ја ...
| | веќе видена | слични

Во Истражниот оддел за борба против организираниот криминал и корупција денеска продолжува распитот на сведоци за случајот „Пајажина“. Во својство на сведоци пред истражниот судија, а по предлог на јавниот обвинител, ќе се најдат петмина вработени во фирмите на „Перо Наков“. Веќе в понеделник се очекува распит на последните сведоци, кои доаѓаат по пределот на тужителот, а истражната постапка ќе финишира со изработката на вештиот наод и мислење за материјално-финансиското работење на многубројните фирми од „Перо Наков“, за кои УЈП и Финансиската полиција кажаа дека станува збор за даночно затајување од неколку милиони евра. Како што е познато, во минатиот петок Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 донесе решение со кое на сите 14-мина притворени им го продолжи притворот за нови 30 дена, а мерката притвор останува во сила и за оние шестмина осомничени што засега се водат за недостапни, меѓу кои и синот на Велија Рамковски. Незадоволни од ваквата одлука, бранителите на притворените најавија дека ќе ја ...
| | веќе видена | слични

Кривичниот совет, на уште неподнесено обвинение, ги осуди вработените од Перо Наков. Во решението за продолжување на притворот за четиринаесетте обвинети, судиите не оценувале дали и зошто обвинетите треба да останат во истражниот затвор уште 30 дена. Напротив, кога ќе се прочита одлуката на судот, изгледа како тие веќе да донеле пресуда дека сопственикот на А1 Велија Рамковски и останатите вработени се виновни за злосторничко здружување: „Се работи за добро организирана група, која во подолг временски период, по однапред одредени улоги и со намера да се стекнат со имотна корист, вршеле даночно затајување, злоупотреба на службената положба, перење пари. Постојат околности дека тие може да ги повторат делата ако им се овозможи да се бранат од слобода“, се вели во одлуката на судот. Првичните констатации на адвокатите, откако го видоа решението на судот, се дека Кривичниот совет не навел причини поради кои мерката притвор за сите четиринаесет обвинети е определена и продолжена. За секој од обвинетите ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Адвокатите на четиринаесетте осомничени од фирмите сместени на улицата Перо Наков се уште го немаат добиено решението за продолжување на притворот на своите клиенти и не знаат зошто им е продолжена мерката за уште 30 дена. Претседателката на Основниот суд Скопје 1 уште во петокот им соопшти на медиумите дека притворот за управителите на фирмите е продолжен, но тоа е се уште тајна за нивните адвокати, иако редот на нештата е тие први да го добијат известувањето. Освен тоа, не се знае ниту зошто судот, при донесувањето на одлуката, не ја земал предвид здравствената состојба на притворените. Во истражниот затвор во Шутка има седум жени, од кои една е во рана бременост, а на неколкумина им е влошена здравствената состојба. Според европските конвенции за заштита на човековите права, ова треба да бидат олеснителни околности за обвинетите при донесувањето одлука за мерката притвор, но кривичниот совет на судот не го зел тоа предвид. Адвокатите на обвинетите се надеваат дека денеска, конечно, ќе го видат ...
| | веќе видена | слични

Продолжувањето на притворот на сите обвинети во случајот Перо Наков е последица на брзоплетото и некритично одредување на оваа мерка од страна на истражниот судија, смета одбраната. Во првите 30 дена ниту еднаш не ја преиспитал својата првична одлука сите да ги испрати во Шутка, иако, според адвокатите, имало и формален предлог и услови за укинување на притворот. Наспроти тоа, истражниот судија лично му предложил на кривичниот совет да се продолжи притворот за сите и за дополнителни 30 дена. На ваквата одлука, адвокатите најавуваат жалба до Апелација. Сметаат дека е невозможно за сите обвинети повторно да се одреди иста мерка, бидејќи сите не се наоѓаат во иста положба. „Според мене за жал, продолжува практиката по инерција на штета на притворените, да се продолжува оваа мерка и за жал тоа влијае на идниот исход на постапката. Сметам дека со ова преку притворот, предвреме и неосновано за сите обвинети се подготвува осудителна пресуда“, вели Стеван Павлески. Во македонскиот правосуден систем, притворот е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 229 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уште 30 дена ќе се плете „Пајажина“ во Шутка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: