Македонија - Државата да овозможи условиза протест и за контрапротест

Обврска на државата е да ги обезбеди правата за слобода на мисла, изразување, пристап до информации, слобода на медиуми, право на мирен протест и здружување и за контрапротест, и во практика да овозможи нивно егзистирање и заштита, истакнаа на вчерашната презентација авторите на анализата, насловена „Преглед на правните лекови за заштита на правата и слободите на граѓаните“. Фиданчо Стоев, поранешен судија на Врховниот суд на Македонија, кој е еден од авторите на анализата, истакна дека се подобрува состојбата со правото за слободен пристап до информации, но има законски недоречености во врска со правото на протест и на контрапротест. - Не може да се ограничи правото на протест, но може ли да се ограничи правото на контрапротест? Од страна, државата не обезбедува ефективна заштита на ова поле. Мора да се обезбедат услови за одвивање на протест и на контрапротест. Треба да се обезбедат правни лекови за заштита - смета Стоев. Маргарита Цаца Николовска од Институтот за човекови права истакна дека за сите права ...
| | веќе видена | слични

Останато

Десетиците лажни вести и пропагандни елементи, особено на социјалните мрежи, но и во дел од медиумите кои имаат голема публика во Македонија, се поклопија со ...
сите 243 | | | веќе видена

Во Кичево се одржа трибина на тема „Што е референдум и зошто треба да се гласа“, кои се последиците по земјава ако референдумот биде неуспешен, каде се младите ...
сите 37 | | | веќе видена

Во охридската полиција утрово се приведени шест лица, странски државјани без документи за идентификација, за кои постои сомневање дека се илегални имигранти. ...
сите 58 | | | веќе видена

На првиот ден од неделата што завршува со референдум , министерот за надворешни работи Никола Димитров на прес конференција во Владата преку табли со напишани ...
сите 46 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Државата да овозможи условиза протест и за контрапротест

Од:
До кого (е-маил):
Порака: