Македонија - Државата да овозможи условиза протест и за контрапротест

Обврска на државата е да ги обезбеди правата за слобода на мисла, изразување, пристап до информации, слобода на медиуми, право на мирен протест и здружување и за контрапротест, и во практика да овозможи нивно егзистирање и заштита, истакнаа на вчерашната презентација авторите на анализата, насловена „Преглед на правните лекови за заштита на правата и слободите на граѓаните“. Фиданчо Стоев, поранешен судија на Врховниот суд на Македонија, кој е еден од авторите на анализата, истакна дека се подобрува состојбата со правото за слободен пристап до информации, но има законски недоречености во врска со правото на протест и на контрапротест. - Не може да се ограничи правото на протест, но може ли да се ограничи правото на контрапротест? Од страна, државата не обезбедува ефективна заштита на ова поле. Мора да се обезбедат услови за одвивање на протест и на контрапротест. Треба да се обезбедат правни лекови за заштита - смета Стоев. Маргарита Цаца Николовска од Институтот за човекови права истакна дека за сите права ...
| | веќе видена | слични

Останато

Иран ќе се врати на ситуацијата пред нејзиниот нуклеарен договор со светските сили, ако европските земји не ги исполнат своите обврски, изјави во понеделникот ...
сите 118 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 139 | | | веќе видена

Хроно исхраната неколку години по ред е многу користена во светот, како начин за здрав живот и симнување килограми и сало. Светот збудале по хроно диетата, но ...
сите 147 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 91 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 181 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ во неделата оствари еден од најголемите успеси во својата кариера, бидејќи успеа да добие драматичен меч против миленикот на публиката во Лондон, ...
сите 226 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Државата да овозможи условиза протест и за контрапротест

Од:
До кого (е-маил):
Порака: