Македонија - Директорката на Фондот нова министерка за здравство?

Маја Парнарџиева-Змејкова, Владо Серафимовски, Сашко Кедев, Виктор Камиловски се дел од кандидатите што претендираат да седнат на министерската фотелја во Министерството за здравство. Единствената жена во оваа конкуренција, според неофицијалните извори, има најголеми шанси токму поради тоа што добро ги исполнува владините задачи. Првиот за кој почна да се зборува е кардиологот Сашко Кедев, кој јавноста последно го памети по проектот за поделба на поранешниот Клинички центар. Откако заврши оваа не многу славна и успешна реформа, Кедев го снема од јавноста. Иако е актуелен директор на Клиниката за кардиологија, во медиумите повеќе го имаше поради успешните алпинистички достигнувања и освојувањето на светските врвови. Парнарџиева-Змејкова, која во моментов директорува со Фондот за здравство, важи за човек од доверба на премиерот Никола Груевски. Како што неофицијално дознаваме, на неа се мисли кога извори од владејачката партија велат дека подобро е министер за здравство за биде економист отколку доктор. Ваков ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 56 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Директорката на Фондот нова министерка за здравство?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: