Македонија - Директорката на Фондот нова министерка за здравство?

Маја Парнарџиева-Змејкова, Владо Серафимовски, Сашко Кедев, Виктор Камиловски се дел од кандидатите што претендираат да седнат на министерската фотелја во Министерството за здравство. Единствената жена во оваа конкуренција, според неофицијалните извори, има најголеми шанси токму поради тоа што добро ги исполнува владините задачи. Првиот за кој почна да се зборува е кардиологот Сашко Кедев, кој јавноста последно го памети по проектот за поделба на поранешниот Клинички центар. Откако заврши оваа не многу славна и успешна реформа, Кедев го снема од јавноста. Иако е актуелен директор на Клиниката за кардиологија, во медиумите повеќе го имаше поради успешните алпинистички достигнувања и освојувањето на светските врвови. Парнарџиева-Змејкова, која во моментов директорува со Фондот за здравство, важи за човек од доверба на премиерот Никола Груевски. Како што неофицијално дознаваме, на неа се мисли кога извори од владејачката партија велат дека подобро е министер за здравство за биде економист отколку доктор. Ваков ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 25 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 74 | | | веќе видена

Имaме сознанија дека се работи за непријатни измени на Уставот, односно за нови амандмани кои се спремаат за да се измени Уставот, но се кои се кријат од ...
сите 167 | | | веќе видена

Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд куќата на скопскиот ...
сите 32 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Директорката на Фондот нова министерка за здравство?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: