Обама ги продолжи вонредните мерки за Македонија и Западен Балкан

8 копии

Претседателот на САД Барак Обама, ја продолжи состојбата на вонредни мерки за уште една година за Западен Балкан. Во соопштението на Белата Куќа, се вели дека актот е донесен, поради заканите врз националната безбедност и надворешно политичките интереси на САД. Тие закани доаѓаат од луѓе вклучени во помагање и поддршка на екстремно насилство, во Македонија како и на Балканот, и ја опструираат примената на Охридскиот Мировен договор, на Дејтонскиот договор во Босна и Резолуцијата 12-44 на Косово. Поради акциите на тие лица кои се закана за мирот и меѓународните напори за стабилизирање на состојбите на Балканот, американскиот Претседател Барак Обама ја продолжи состојбата на вонредни мерки донесени на 26 јуни 2001 година.
| | веќе видена | слични

Поради надворешно-политичките интереси на САД Американскиот претседател Барак Обама ја продолжи состојбата на вонредни мерки за уште една година за земјите од Западниот Балкан. Во соопштението на Белата куќа се вели дека актот е донесен поради заканите врз националната безбедност и надворешно-политичките интереси на САД. - Тие закани доаѓаат од лица вклучени во помагање и поддршка на екстремно насилство во Република Македонија како и на Балканот и ја опструираат примената на Охридскиот мировен договор, на Дејтонскиот договор во Босна и Резолуцијата 1244 на Косово. Поради акциите на тие лица кои се закана за мирот и меѓународните напори за стабилизрање на состојбите на Балканот, американскиот претседател Барак Обама ја продолжи состојбата на вонредни мерки донесени на 26 јуни 2001 година, се вели во соопштението што го пренесува радио Слободна Европа.
| | веќе видена | слични

Мендух Тачи продолжува да е на американската црна листа. Со указ на американскиот претседател Барак Обама за една година продолжени се вонредните мерки за Западен Балкан, вклучувајќи ја и Македонија. Белата куќа соопшти дека актот е усвоен поради заканите за националната безбедност и за американските надворешни интереси. Освен лидерот на ДПА Мендух Тачи, кој на оваа листа е од 2001 година, од државјаните на Република Македонија на листата остануваат и пратеникот на ДУИ Џеват Адеми, Гафур Адили кој е претседател на АНА, Даут Реџепи Лека, поранешен пратеник и учесник во конфликт во 2001 година, Џезаир Шаќири, поранешен командант на ОНА, Кастриот Хаџиреџа, поранешен претседател на НДП, сега вршител на должноста претседател на НД, Невзат Халили, претседател на „Илирида“, Џемаил Хисени, Нури Беџети и Џавит Хасани, поранешни учесници во војната во Косово. На листата исто така останува и Љубе Бошкоски, претседател на партијата „Обединети за Македонија“. Наведените лица на листата се товарат за вклученост во ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Барак Обама во денешното соопштение вели дека овие лица и натаму се закана за националната безбедност на САД. - Тие закани доаѓаат од лица вклучени во помагање и подршка на екстремно насилство во Република Македонија како и на Балканот и ја опструираат примената на Охридскиот Мировен договор, на Дејтонскиот договор во Босна и Резолуцијата 1244 на Косово. Поради акциите на тие лица кои се закана за мирот и меѓународните напори за стабилизрање на состојбите на Балканот, американскиот претседател Барак Обама ја продолжи состојбата на вонредни мерки донесени на 26 јуни 2001 година, стои во соопштението од Белата куќа Според последните информации, на американската црна листа, засега се наоѓаат 11 македонски државјани. Меѓу нив се и Мендух Тачи и Љубе Бошковски кои се актуелени претседатели на политички партии во опозиција.
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 144 | | | веќе видена

Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс претстави услови за одложување на брегзит и ги повика Британците да останат во царинската унија на ...
сите 242 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 125 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е убеден во победа на претстојните претседателски избори. Партијата не размислува за бојкот, но вели не ја исклучува ...
сите 153 | | | веќе видена

„Веќе навикнати на фарсичноста со случаевите на СЈО и длабоко навлезени во кампањата за претседателските избори, оправдан е сомнежот дека пресудите се само ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обама ги продолжи вонредните мерки за Македонија и Западен Балкан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: