Паско Кузман открива за „Шпиц“: На Кале наместо црква ќе се гради атомска централа!

Пратеници на ДУИ и градоначалникот на Чаир, Изет Меџити, вчера остро побараа изградбата на музејот со лик на црква веднаш да запре. Паско Кузман им одговори - а кога на диво градевте џамија во Чаир?! Ако државата реши на Кале да се гради атомска централа, тогаш тоа ќе градиме, изјави вчера Паско Кузман, директор на Управата за заштита на културното наследство. Тој не го прифати вчерашниот апел од голема група пратеници, на чело со Ермира Мехмети од ДУИ и градоначалникот на Чаир Изет Меџити, да запре градбата на објектот на скопско Кале, кој се реставрира и се планира да биде музеј. Мистериозната природа на зданието, за кое не се знае дали ќе остане музеј или ќе прерасне во црква, предизвикува контроверзии во јавноста. Пратениците на ДУИ и градоначалникот Меџити не сакаат да соучествуваат во активности кои предизвикуваат огорченост и вознемиреност кај албанското население. - Ние ја почитуваме потребата од ископување и истражување, за потврда на историски вредности. Но, онаму каде што се ископува, ...
| | веќе видена | слични

Управата за заштита на културното наследство привремено ја прекина изградбата на објектот на тврдината Кале, откако партии на етнички Албанци и Исламската верска заедница жестоко ја искритикуваа власта дека на мала врата сака да изгради црква, со што се нарушувале меѓуетничките односи. ДУИ и Нова демократија вчера го поздравија запирањето на објектот, а од Управата нагласија дека конечната одлука ќе биде донесена откако ќе се разјаснат сите нејаснотии. - Имајќи ги предвид последните случувања и реакции во врска со реализацијата на проектот „Конзервација, реставрација и реконструкција со покривна конструкција на сакралниот објект-црква од 13-14 век“, откриен на скопската тврдина Кале со археолошките истражувања во 2007 година, привремено ќе ги запреме активностите - вели Паско Кузман, првиот човек на Управата. Пред само неколку дена Кузман беше дециден дека објектот што се реконструира добил приоритет затоа што уште при самото ископување јасно се гледало дека се работи за средновековна црква, која подоцна ќе ...
| | веќе видена | слични

Од: Bojan I da se gradi crkva, se gradi na temeli od crkva, ne na temeli od dzamija. Vo sto e problemot tuka? I koi se DUI otcet da im se dava za se? Neka gi poglednat trotoarite i ulicite vo Cair prethodno, nivoto na ziveenje vo taa opstina e svedeno kako vo Afrika. Istotaka, IZV vekje unisti istoriski ostatoci od dzamija i bezpravno gradi nova vo turskata carsija. Kade se na toa da komentiraat? Од: Bace Taa se gradi na temeli na stara crkva i neznam samo sto e tuka sporno, nie so toj fakt trebe da se dicime.Ova kazuva nesto drugo????Deka ovde pocnuva da se vgnezduva fundamentalizmot i neka se zaprasaat SAD i EU tuka sto se slucuva, nema potrebna vo Egipet da se ide i da se cudat????Na ocigled na site se suzbiva hristijanskata vera.
| | веќе видена | слични

Не се откажуваме од изградбата на музејот на Кале, туку привремено ја запираме сé додека не се смират страстите меѓу засегнатите страни - Паско Кузмандиректор на Управата за заштита на културното наследство Притисок на ДУИ или политички компромис се можните причини што Управата за заштита на културното наследство привремено ги запре активностите за изградба на археолошки музеј на скопското кале. Ова се коментари на упатените во случувањата околу новиот објект, кој се гради на темелите на црква од 14 или 15 век на оваа локација, два дена откако ДУИ и Исламската верска заедница побараа да се запре изградбата. Паско Кузман, директорот на Управата, вчера најави привремено запирање на активностите, сé додека не се расчистат нејаснотиите за зафатите со овој објект. - Не се откажуваме од изградбата на музејот на Кале, туку привремено ја запираме изградбата, сé додека не се смират страстите меѓу засегнатите страни - кратко додава Кузман. Градоначалникот на општината Чаир, Изет Меџити, истакна дека музејот во облик ...
| | веќе видена | слични

Поглед Дали објектот што се гради на скопското Кале врз темелите на црква од 14 век ќе биде музеј или, пак, тајно се прави црква - е главната дилема на голем дел Албанци во Македонија, зад кои завчера застана градоначалникот на Општина Чаир. Тој побара да запрат градежните работи, бидејќи тие имале сомнеж дека зад рестраврацијата и конзервацијата на црквата-музеј, веројатно, стои изградба на црква на сметка на стопираната иницијатива за изградба на ваков христијански храм на Градскиот плоштад. Во време кога во држвава врие и се заканува политичка криза, градоначалникот на Чаир со дел од раководството на ДУИ се занимаваат со „градежни“ проблеми. Во зовриена атмосфера тие додаваат масло на огнот и се грижат за градежните зафати на црквата-музеј на Кале. И како што вели Паско Кузман, директорот на Управата за заштита на културно и историско наследство, неговиот драг пријател се грижи за легална изградба на црквата музеј, а не се грижи за тоа дека во Чаир на диво се гради Араста џамијата. Старите со право ја ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Директорот на Управата за заштита на културното наследство Паско Кузман информира дека привремено ќе бидат прекинати активностите околу објектот на Скопската тврдина Кале за, како што вели, да се разјаснат нејаснотиите околу проектот. "Управата како орган во состав на Министерството за култура, во својство на координатор на капиталните проекти од областа на културното наследство, имајќи ги предвид последните случувања и реакции во врска со реализацијата на проектот "Конзервација, реставрација и реконструкција со покривна конструкција на сакралниот објект-црква од 13-14 век, откриен на Скопската тврдина Кале со археолошките истражувања во 2007 година, привремено ќе ги запре активностите за да се разјаснат нејаснотиите околу зафатите во врска со овој објект", изјави Кузман.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на општина Чаир, Изет Меџити, неколку пратеници и членови на политичката партија ДУИ вчера побараа веднаш да биде сопрена градбата на објектот на скопското Кале. Меџити изјави дека објектот создал немир кај Албанците и дека Калето е место на една универзална култура и историја во која учествуваат и Албанците. - Тука сме со свои очи да го видиме објектот кој се гради, а кој предизвика огорченост и вознемиреност кај албанското население. Истакнувам, уште еднаш, дека таму каде што се ископува не се гради, туку се конзервира. Ја почитувам потребата од ископување и истражување како потврда на историските вредности. Но, Калето како тврдина која опстанала низ многу периоди, култури и окупации, самото е историја. Од овие причини изградбата на нови објекти претставува мешање и обезвреднување на историските вредности на овој вреден објект. Нашата порака е јасна: „Во создавањето на културните традиции во Македонија соучесници и одговорни се и Албанците. Не сакаме да прејудицираме за каков објект ...
| | веќе видена | слични

ИВЗ и општината Чаир бараат да запре изградбата на музејот, затоа што во заштитената зона има наоди и од отоманскиот период, како џамијата „Хики-паша“ и турбето на Накшибендиите, но тие не се возобновуваат Градоначалникот на општината Чаир, Изет Меџити, и Исламската верска заедница бараат од Министерството за култура веднаш да ја запре изградбата на Археолошкиот музеј на Калето, каде што треба да се изложени артефактите најдени на скопската тврдина. Градоначалникот Меџити вели дека музејот во облик на црква ги вознемирува Албанците и затоа бараат итно да се запре неговата изградба. - Знаеме дека новиот објект на Калето се гради на темелите на црква од 14 или 15 век, но сметаме дека со музејот се обезвреднува Калето. Затоа бараме од надлежните веднаш да ја стопираат изградбата - објасни Меџити. Од ИВЗ, пак, сметаат дека Калето е археолошко наследство, кое им припаѓа на сите жители во државата. Според нив, Управата за културно наследство при Министерството за култура прави кривично дело градејќи објект во ...
| | веќе видена | слични

Не копајте на Кале, Албанците се возбудуваат "На ова место има остатоци од црква од 14 век, и ние не планираме да ја стопираме нејзината конзервација, реставрација, реконструкција и покривна конструкција, а државата ако сака да прави мешаници, нека прави", изјави Паско Кузман, директор на Управата за заштита на културно наследство Изградбата на новиот објект на Кале мора под итно да се стопира затоа што многу го возбуди албанскиот народ, им порача вчера градоначалникот на Општина Чаир Изет Меџити на надлежните институции во државата. Според него, каква била нова градба на Кале, независно дали се работи за црква или за музеј, ќе ја обезвредни историската вредност на тврдината. "Дојдовме овде со сопствени очи да го видиме новиот објект. Иако нам ни кажуваат дека не се гради црква туку само се козервирале пронајдени остатоци од минатото, ние сметаме дека ваквите градежни работи треба веднаш да се стопираат за да не дојде до разни реакции меѓу граѓаните", рече градоначалникот Меџити. И покрај изразената желба ...
| | веќе видена | слични

Итно да се прекине изградбата на црквата-музеј на скопското Кале, побара вчера раководството на ДУИ. Но, директорот на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман, вели дека не сака да навлегува во политички игри и ќе продолжи со изградбата на објектот. За ДУИ е спорен новиот објект што се гради врз темелите на стара црква на скопското Кале, а кој е веќе во поодмината фаза на градење. Во изјава за „Време“ директорот на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман, во четвртокот објасни дека на тврдината се реконструира средновековна црква, која се планира да биде искористена како музеј во кој ќе бидат сместени предметите најдени при тамошните истражувања. Но, доколку Македонската православна црква-Охридска архиепископија дополнително побара тој објект да и се предаде во владение и државата, се согласи на тоа музејот да стане црква. На ваквите најави реагираше Исламската верска заедница, која побара ако се реконструира оваа црква на Кале тогаш да се реконструира и Хатик-пашината ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 384 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Паско Кузман открива за „Шпиц“: На Кале наместо црква ќе се гради атомска централа!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: